Ana Sayfa Haberler Aselsan-Katme...

Aselsan-Katmerciler İşbirliğiyle Geliştirilen Türkiye’nin İlk Hibrit Zırhlı Konsepti

Aselsan-Katmerciler İşbirliğiyle Geliştirilen Türkiye’nin İlk Hibrit Zırhlı Konsepti IDEF’17 Fuarında

  • Aselsan tarafından geliştirilen elektrikli motorun Katmerciler’in zırhlı muharebe aracı HIZIR’da kullanılmasıyla Türk savunma sanayi ilk hibrit zırhlı aracına kavuşacak. Alt yapı sistemlerinde yurt dışına bağımlılığı azaltacak hibrit konsepti, yeni nesil araçların geliştirilmesinde büyük imkanlar sağlayacak, diğer araçlara da uygulanabilecek.
  • Katmerciler, Türkiye’nin ilk hibrit zırhlısı olacak HIZIR’la birlikte, ilk kez sergileyeceği 4×4 zırhlı ambulansı ve zırhlı personel taşıyıcı KHAN ile zırhlamada yenilikçi bir adım olan NEFER zırh sistemiyle, 8’inci salondaki 807 nolu standında ziyaretçilerini ağırlayacak. Türk savunma sanayiinde segmentinin en güçlü muharebe aracı olan HIZIR, bu yenilikçi atılımla birlikte aynı zamanda sektörünün ilk hibrit aracı ünvanını kazanacak. HIZIR’la başlayan hibrit zırhlı araç konsepti, yeni zırhlı araç geliştirmede de çığır açacak bir yenilik olacak.

 

Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF’17, Aselsan ve Katmerciler ortak çalışmasıyla hayata geçirilen projeyle Türkiye’nin ilk hibrit konsept zırhlı aracına tanıklık edecek. Milli savunma sanayiinin dışa bağımlılığının azaltılmasında büyük önem taşıyan bu yenilikle, Aselsan tarafından geliştirilen elektrikli motor, Katmerciler tarafından geliştirilen ve üretime hazır durumdaki HIZIR’a entegre edilecek. İki şirketin üzerinde birlikte çalıştığı proje, her iki şirketin standında aynı anda tanıtılacak.

Katmerci: Dışa Bağımlılığı Azaltacak“HIZIR, yol ve performans testleri başarıyla tamamlanmış, üretime hazır, NATO standartlarında, balistik olarak güçlendirilmiş, mayına karşı yüksek korumalı, segmentinin en güçlü 4×4 taktik tekerlekli zırhlı muharebe aracı. Şimdi bu aracımıza, bir teknoloji üretim merkezi hüviyetindeki milli değerimiz Aselsan tarafından geliştirilen elektrikli motoru entegre ederek, karasal zırhlı araçlar alanında sektöre farklı bir boyut kazandıracağız. Elektrikli motorun devreye girmesiyle araçlarda bazı parçalara gerek kalmaması ve daha küçük hacimli yakıt motorları kullanılabilmesi, daha küçük, manevra kabiliyeti daha yüksek, daha hızlı araç geliştirme imkanı sağlayacak. Bu araçlar, sadece yakıttan tasarruf sağlamakla kalmayacak, bir müdahale sırasında düşmana sessiz yaklaşma imkanı sunarak, zırhlıyı çok daha etkili ve vurucu bir güç haline getirecek.”

 

Yeni nesil zırhlı araçlar tasarlayıp geliştirmede hibrit motor konseptinin çok önemli imkanlar sunacağını vurgulayan Katmerci, savunma sanayi alt yapı sistemlerinde yurt dışına olan bağımlılığı azaltacak olmasının, bu projenin en önemli kazanımlarından birisi olacağının altını çiziyor.

Katmerciler İcra Kurulu Başkan Vekili Furkan Katmerci, Aselsan gibi, sektörde çok önemli yere sahip bir kuruluşla birlikte, milli savunma sanayiinde ufuk açacak bir projeye imza atmaktan mutluluk ve gurur duyduklarını belirterek, hibritli araç konseptinin başarıyla hayata geçmesinin, yeni nesil araçların geliştirilmesi için büyük imkanlar sunacağını belirtti. Savunma sektöründe yeniliklere ilgi duyan herkesi hibrit konseptini ve bu konseptle geliştirilecek ilk zırhlı araç olacak HIZIR’ı yerinde görmek üzere standlarına davet eden Katmerci, sözlerini şöyle sürdürdü:

Katmerciler Geniş Savunma Portföyünü SergileyecekHIZIR, 2016 yılında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımlarıyla gerçekleştirilen bir lansmanla sektörün ilgisine sunulmuş, büyük beğeni toplamıştı. Zırhlamada ülkemiz için yenilikçi bir çözüm olan NEFER zırh sistemi de aynı lansmanda tanıtılmıştı. Katmerciler, ilk hibrit zırhlı aracı yanı sıra ilk kez IDEF Fuarında sergileyeceği 4×4 zırhlı ambulansıyla başka bir yeniliğe daha imza atmış olacak. Balistik korumalı zırhlı ambulans, yüksek riskli bölgeler için ulaşım, ilk yardım ve hastaların nakli amacıyla tasarlanıp geliştirildi.Katmerciler HakkındaKendi Ar-Ge Merkezinde tasarlayıp geliştirdiği, NATO standartlarına uygun, yüksek balistik korumalı, 4×4 tekerlekli taktik zırhlı araçlarıyla sektörün ilgi ve dikkatini çekti. Silahlı kuvvetlerin ve güvenlik güçlerinin farklı ihtiyaçlarına uygun geniş ürün gamı ve çözümleriyle savunma ve güvenlik sektörünün güçlü bir çözüm ortağı ve tedarikçisi. Katmerciler, uzun vadede savunma portföyünü 6×6, 8×8 yeni nesil hafif zırhlı araçlarla genişletmeyi hedefliyor.

 

  • Halka açık bir şirket olarak 2010 yılından bu yana Borsa İstanbul’da işlem görüyor. 50’yi aşkın ülkeye ihracat yapıyor.
  • 1985 yılında kuruldu. Araç üst ekipman sektörünün lider şirketi. 2010 yılından itibaren üretimini gerçekleştirdiği Toplumsal Olaylara Müdahale Araçlarıyla (TOMA) Türk savunma sanayiine giriş yaptı. Sektörün yenilikçi ve dinamik gücü. Araç üst ekipman ve savunma alanlarında, iki kulvarda birden faaliyet gösteriyor.
  • Katmerciler’in savunma sektörüne yönelik geniş ürün portföyü içerisinde ayrıca, TOMA, koruma kalkanı, uzaktan kumandalı zırhlı paletli ekskavatör, zırhlı kazıcı yükleyici iş makinesi, zırhlı otobüs, zırhlı damper, zırhlı lowbed treyler, zırhlı su tankeri ve zırhlı ADR’li tanker bulunuyor.
  • Katmerciler, Türkiye’nin ilk hibrit zırhlısı HIZIR’la birlikte, zırhlı personel taşıyıcı KHAN, ilk kez sergileyeceği zırhlı ambulansı ve NEFER zırh sistemiyle, 8’inci salondaki 807 nolu standında ziyaretçilerini ağırlayacak.