Ana sayfa Haberler Avrupa’...

Avrupa’da Sivas Kültürünü Yaşatacaklar

Avrupa Sivaslılar Birliği Federasyonu’nun ASBİR olan Olağan Genel Kurul toplantısı Almanya’nın Ludwigshafen şehrinde yapıldı. Genel Kurul’a, Avrupa ve Almanya’nın farklı bölgelerinden üyeler katılarak gerçekleştirilen Genel kurul toplantısında Hasan Yüksel Önder, yeniden başkan seçilerek güven tazeledi.

Genel Başkanlığa güven oyu alarak tekrar seçilen Hasan Yüksel Önder, İHA’ya yaptığı açıklamada, 2003 yılında kurulan derneğin hedefinin 50 yıl önce Sivas’tan yola çıkarak bilmedikleri ülkelere iş ve aş aramak için gidip, oralarda kalan ve yerleşen yaklaşık 500 bin Sivaslıyı bir araya getirmek olduğunu ifade eden Başkan Önder, hedeflerinin birlik ve beraberliği sağlayarak, onların batı toplumu ve kültürü içerisinde kendi kültürlerini kaybetmelerinin önüne geçmek, Sivas kültürünü ve ülke kültürünü yaşatmak, iyi ve kötü günlerinde yanlarında olmak, sosyal ve kültürel etkinliklerde bulunmak” olduğunu kaydetti.

Bugüne kadar çeşitli faaliyetler ile bu konuda büyük aşama kaydettiklerini dile getiren Başkan Hasan Yüksel Önder, kendilerine yeni hedefler koyduklarını söyledi. Önder, “Hedeflerimizin başında Avrupa’da yaşayan sayıları 500 bini aşkın Sivaslı hemşerilerimiz var. Tabii ki, bu sadece hemşehrilerimiz açısından değil, mazlumun, mağdurun yanında olacağız ve çalışmalarımızı bir sivil toplum olarak; ülkemize, toplumumuza ne kadar verimli olabilirsek onun gayreti içerisinde bulunacağız” dedi. Kendilerini maddi ve manevi olarak destekleyen işadamları bulunduğunu da kaydeden Önder, “İlk defa yönetim kurulumuz ile beraber ciddi bir şekilde dernek statüsü içerisinde üyeliklerle beraber, teşkilatlanma yapısını güçlendirdik. Bunun üzerine biraz daha çalışma yapmak istiyorum.

Genel Başkanlığa tekrar Hasan Yüksel Önder seçilirken, diğer üyeler ise şu şekilde oluştu: “Genel Başkan yardımcısı Gazi Kılınç, Genel Muhasip Derya Adıyaman, Genel Sekreter Muharrem Kızılkaya”.

Diğer Yönetim Kurulu Üyeliklerinde ise şu isimler yer alıyor: “Murat Çevik, Metin Özcan, Halil Acıkabak, Faruk Kızılkaya, Fatih Ünalan, Gülcan Özdemir, Kıymet Görgülü, Abdulkadir Yıldız, Muhlis Kılıç, Zafer Bayraktaroğlu”. Denetleme kurulu seçimlerinde ise Ender Önder, Fikret Koçbay ve Kaya Kayabay seçildiler. İHA