Ana sayfa Haberler Reklamlarına ...

Reklamlarına İzin Yok, İşte Kırmızı Kategorideki Gıdalar!

Önce Resmi Gazete’de yayınlanan sonrasında ise RTÜK’te yapılan açıklamalara göre televizyonda çocuk programlarında şeker içerikli gazlı içecek, şekerleme ve bazı çikolataların reklamlarına sınırlama geliyor. Sağlık Bakanlığı’nın yayınlayacağı listeye göre kırmızı kategorideki ürünlerin TV reklamları hemen yasaklanırken, turuncu kategoride ürünlerin reklamları iki yıl sonra yasaklanacak. İşte ilgili karar ve kırmızı ve turuncu kategorideki gıdalar:

Aşırı Tüketimi Tavsiye Edilmeyen Gıda Maddelerinin Ticari İletişimine İlişkin Yeni Düzenleme

27.03.2018 tarih ve 30373 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan düzenleme ile “Yayın Hizmeti Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmelik”te değişikliğe gidilmiştir. Söz konusu değişiklik ile 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un “Yayın Hizmetlerinde Ticarî İletişim” başlıklı 9’uncu maddesinin yedinci fıkrasında yer alan “Genel beslenme diyetlerinde aşırı tüketimi tavsiye edilmeyen gıda ve maddeler içeren yiyecek ve içeceklerin ticarî iletişimine, çocuk programlarıyla birlikte veya bu programların içinde yer verilemez.” hükmünün nasıl uygulanacağı netleştirilmiştir.

Yapılan düzenlemeye göre;

Aşırı tüketimi tavsiye edilmeyen gıdaların tespitinde Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan liste (EK-1) esas alınmış olup, bu listeye Üst Kurulumuz web sitesinde yer almaktadır.

Sağlık Bakanlığı’nca Hazırlanan Gıda ve İçecek listesi;

  1. Çocuk Programlarında Reklamına İzin Verilmeyecek Gıdalar (Kırmızı Kategori),
  2. Reklamına Belirtilen Kriterlere Uyulması Halinde İzin Verilecek Gıdalar (Turuncu Kategori),
  3. Reklamına İzin Verilen Gıdalar (Yeşil Kategori) olmak üzere 3 kategoriden oluşmaktadır.

Kırmızı Kategorideki Gıdalar

Sağlık Bakanlığı’nın listesinde çocuk programlarında reklamına izin verilmeyecek gıdalar (Kırmızı kategori), “Çikolata ve Şekerler, Gofretler, Enerji Barları, Tatlı Soslar ve Tatlılar, Kekler, Tatlı Bisküviler, Meyveli Paylar, Çikolata Kaplı Bisküviler, Kek Karışımları, Cipsler, Gevrek Çerezler, Meyve Suları, Enerji İçecekleri, Alkolsüz Şekerli ya da Tatlandırıcılı Tüm İçecekler, Yenilebilir Buzlar” olarak yer almakta olup, bu kategorilerdeki gıda ürünlerinin reklamları çocuk programlarıyla birlikte (çocuk programının başında, arasında ve sonunda) yapılamayacaktır.

Tematik çocuk kanallarında yayınlanan programların neredeyse tamamı çocuk programlarından oluştuğundan bu tür yayıncı kuruluşlarda kırmızı kategoride yer alan gıda maddelerinin reklamına yer verilemeyecektir.

Diğer yayın türlerinde yayın yapan (genel, haber, sağlık, eğitim, spor vb.) yayın kuruluşları yayın akışlarında çocuk programlarına yer vermeleri durumunda, yayınladıkları çocuk programlarında kırmızı kategorideki ürünlerin reklamına yer veremeyeceklerdir.

Turuncu Kategorideki Gıdalar

Sağlık Bakanlığı’nın listesinde turuncu kategoride (Reklamına Belirtilen Kriterlere Uyulması Halinde İzin Verilecek Gıdalar) yer alan gıda maddeleri için bazı kriterler belirlenmiş olup, bu kriterlere uymamaları halinde onların da çocuk programlarıyla birlikte reklamı yapılamayacaktır. Yönetmelik düzenlemesi turuncu kategorideki gıda maddelerinin ticari iletişimine dönük denetimlerin başlaması için iki yıllık geçiş süreci öngörmüştür.

Çocuk programları dışında kalan program türlerinin yayını esnasında (programın başında, arasında ve sonunda) Sağlık Bakanlığının listesine göre çocuk programlarında reklamının yapılamayacağı tespit edilen gıda ürünlerinin reklamı, ekranın alt kısmında izleyiciler tarafından rahatça okunabilir, akar bant şeklinde yayınlanacak ve içerisinde düzenli ve dengeli beslenmeyi teşvik eden ifadelere yer veren yazılı uyarılarla birlikte yapılabilecektir.

Sağlık Bakanlığınca hazırlanan akar bant uyarı yazıları listesi (EK-2) Üst Kurulumuz web sitesinde yer almaktadır. Yayıncılar tercih ettikleri yazılı uyarıyı kullanabilecektir.

Not: Yönetmelik değişikliği Resmi Gazetede yayınladığı tarihten 15 gün sonra yürürlüğe girecektir.

Reklamına İzin Verilmeyecek Yiyecek ve İçecek Listesi

Aşağıdaki pdf’te Sağlık Bakanlığı Tarafından Kırmızı-Turuncu ve Yeşil Kategorideki Gıdalara ait Reklamına İzin Verilmeyecek Gıda ve İçecekler Listesini bulabilirsiniz.