Ana sayfa Haberler Anadolu Grubu...

Anadolu Grubu’nun Migros’a Ortaklığına Onay

Rekabet Kurulu Anadolu Grubu’nun Migros’un satın almasına onay verdi.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

Anadolu Grubu, dolaylı olarak Migros’un yüzde 40,25 hissesini satın almak üzere geçtiğimiz yılın Ekim ayında başlattığı işlemler, Rekabet Kurulu’nun kararı ile dün (09.07.2015) onaylandı. Anadolu Grubu’nun perakende sektöründe gerçekleştirdiği ortaklıkta, hisse devir işlemlerinin 15 Temmuz’da tamamlanmış olması hedefleniyor. Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, “Etik yönetim anlayışımız ve kurumsal yönetim ilkelerine verdiğimiz önem ile, Migros’un yurt içi ve yurt dışında sağlıklı ve sürdürülebilir büyümesi için çalışmalarımızı yürüteceğiz. Ülkemize ve Grubumuza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Türkiye dahil 18 ülkede, 75 şirket, 61 üretim tesisi ve 29 bine yakın çalışanıyla faaliyet gösteren Anadolu Grubu, 65’inci yılında önemli bir ortaklık anlaşması gerçekleştirdi. Anadolu Endüstri Holding’in, dolaylı olarak Migros’un yüzde 40,25 hissesini almak üzere BC Partners ile yaptığı anlaşma, Rekabet Kurumu tarafından 9 Temmuz 2015 tarihinde onaylandı. Anadolu Endüstri Holding ile Migros’un nihai ana ortağı BC Partners tarafından kontrol edilen Moonlight Capital S.A. (Moonlight Capital) arasında, AEH’nin Migros’a dolaylı olarak yüzde 40,25 oranında iştirak edilmesi konusunda, resmi makam ve kurumlardan alınacak izinlere tabi olmak şartı ile hisse alım sözleşmesi 31.12.2014 tarihinde imzalanmıştı.

Rekabet Kurulu’nun 9 Temmuz 2015 tarihinde aldığı karar ile söz konusu işlemlere onay verildiği bildirildi. Rekabet Kurumu’nun açıklamasıyla hisse alım sözleşmesinin tamamlanması için tüm şartlar sağlanmış oldu. Hisse devir işlemlerinin 15 Temmuz tarihinde bitirilmesi hedefleniyor.

Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“65. yılımızda yatırımlarımıza devam ediyoruz. Migros’a yaptığımız yatırım, perakende sektörüne yönelik büyüme stratejimiz açısından çok önemli. Anadolu Grubu olarak önceliğimiz Migros’un, Türkiye ve faaliyet gösterdiği bölgelerde sürdürülebilir değer yaratmaya devam etmesidir” dedi. Migros’un en önemli değerinin müşterilerine farklı ürünler ve markalarla sağladığı çeşitlilik olduğunu vurgulayan Özilhan, sözlerine şöyle devam etti: “Migros’un çalışma prensiplerinde bu çeşitliliğin devamı bizim için esastır. Etik yönetim anlayışımız ve kurumsal yönetim ilkelerine verdiğimiz önem ile, Migros’un yurt içi ve yurt dışında sağlıklı ve sürdürülebilir büyümesi için çalışmalarımızı yürüteceğiz. Ülkemize ve Grubumuza hayırlı olmasını diliyorum”. İHA