Ana sayfa Haberler Alvimedica: O...

Alvimedica: Ortadoğu Bölgesinden Dünya Tekellerine Kafa Tutan Medikal Bir Marka Doğacak

Alvimedica Yerli ve Milli Stentler

14.10.2019 – Güney Doğu Anadolu illerinde stent kullanımında artış gözlemleniyor. Stent kullanımı hastanın ömrünü 20 ile 30 yıl uzatırken, kardiyolojide kullanılan stentlerin maliyetine oranla etkisinin çok daha yüksek olduğuna dikkat çekiliyor.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

Alvimedica tarafından üretilen yerli ve milli stentlerin, Güney Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki hastanelerde kullanımı artıyor. Alvimedica Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Alaton, şirketin Ülke Müdürü İsmail Zerey ile birlikte Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa ve Diyarbakır’da Devlet Hastaneleri ile Araştırma Hastanelerine ziyarette bulunarak, kardiyologlarla bir araya geldi. Bu bölgedeki hastaneler yılda on bine yakın vaka sayısı ve çeşitliliği ile uluslararası sağlık kongrelerinde dikkat çekiyor. Son yıllarda yurtiçinden ve yurtdışından göç alması ile bölgede nüfus patlaması yaşanırken, donanımlı hastaneleri ve başarılı hekimleriyle bölge hasta akınına uğruyor.

Ortadoğu bölgesinden dünya tekellerine kafa tutan medikal bir marka doğacak

Alvimedica stentlerinin kardiyologlar tarafından çoğunlukla tercih edildiği Güney Doğu Anadolu Bölgesi’ni ziyareti ile ilgili izlenimlerini Leyla Alaton şöyle ifade etti:

“Bir Türk iş kadını olarak hayatimin en coşkulu, eğitici, öğretici, kendim ve ülkem adına umut veren haftalarından birini yaşadım. Alvimedica ekibim ile Hatay, Gaziantep, Urfa, Diyarbakır illerinde hem devlet hem de eğitim ve araştırma hastanelerini ve özellikle kardiyoloji bölümlerini ziyaret ettik. Genç uzman doktorlarımızın diğer sağlık personeliyle birlikte ne kadar çok sayıda ve çeşitlilikte vaka yaptıklarına ve ekip ruhu ile özveriyle çalıştıklarına yakından tanık oldum. Artık ülkemizde de üretebildiğimiz yerli ve milli, ilaçlı sent Cre8, kateterler ve balonlar ile ilgili memnuniyetlerini duydum ve rahmetli İshak Alaton’un açmış olduğu yolun ne kadar ulvi ve değeri ölçülmez bir yol olduğunu yeniden idrak ettim.  Yurtdışına tam bağımlı olduğumuz tıbbi cihazlar sektöründe, dünyadaki malum tekellere rağmen, öz sermayesi yüzde yüz Alaton ailesi tarafından finanse edilen bu yatırımın ne büyük bir vatanseverlik, insanlık ve vizyonerlik örneği olduğuna bir kez daha şahit oldum.

Doktorlarımızın cesaretle bu işe girmemize olan hayret, şaşkınlık, şükran duygularıyla birlikte ürünlerin milli olmasından dolayı gururlandıklarını görmek, doğru yolda olduğumuza bir kere daha beni inandırdı ve çalışma gücümü kamçıladı. Bölge hastanelerinin teknik altyapı, hekim deneyimi ve işlem hacmi olarak verdikleri hizmet ile pek çok klinik araştırmada yer alacak ve  uluslararası kongrelerde bu araştırmaları sunabilecek bir potansiyele ve donanıma sahip olduklarını rahatlıkla söyleyebilirim.

Özellikle Ortadoğu bölgesinden dünya tekellerine kafa tutan medikal bir markanın doğacağına inancım güçlendi. Her bir Alvimedica çalışanı sayesinde çok yakında bu hedeflere ulaşacağımıza güvenim ve inancım tamdır. İnşallah bu hedefe ulaşmak kısmet olur ve de şirketi halka arz eder duruma geldiğimizde, herkes bu başarının bir parçası olmayı arzu eder.”

Alvimedica Ülke Müdürü İsmail Zerey ise bölge hastanelerinde, ayda ortalama 20 stent takıldığını ifade ederek, “Bölgelerden gelen istekleri değerlendirmek ve bu isteklere uygun ürün geliştirmek Alvimedica’nın hedefleri arasındadır.” dedi. Kardiyologlarla görüşmesi sırasında  “Her hastanın damar yapısı farklılık gösteriyor. Bu durumlarda doktorun tecrübesi ve beceresi de büyük önem taşıyor. Zorlu vakalarda kardiyologların Cre8 stenti kullanmayı tercih etmeleri, bu işi ne kadar doğru yaptığımızı gösteriyor.” ifadesinde bulunarak;              

“Hekimlerimizle ve yöneticilerimizle birlikte inanır, güvenir ve el ele verirsek bu işi büyütürüz. Tüm zorlu koşullara rağmen, bu yatırımı ülkenin gurur duyacağı milli bir servet haline gelmek için uğraşıyoruz.”  yorumunda bulundu.

Alvimedica, Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı tarafından Nisan 2018 de ilan edilen Proje Bazlı Teşvik Sistemi kapsamına dahil olan 19 firma arasında yer almaktadır. İlk kez medikal cihazlar alanındaki projelerin ülke ekonomisine katkısı göz önüne alınarak teşvik verilmiştir. Türkiye’de medikal cihazlar üretimi alanında bu desteğe uygun görülen tek firmadır.  

Türkiye’de 120 milyon dolar büyüklüğündeki stent pazarındaki ürünlerin yüzde 95’i ithal ediliyor. Dünyadaki stent pazari 10 milyon adet üzerinden 8 milyar dolar civarında seyrediyor. Türkiye stent pazarında dışa bağımlılığın önüne geçebilmek için, yerli üretime koruma gelmesi ve öncelikle tercih edilerek, desteklenmesi gerekiyor.

Alvimedica Hakkında:

Alvimedica yaşam kalitesini iyileştirme hedefiyle 2007 yılında İshak Alaton tarafından yenilikçi, yerli ve milli vizyon ile kurulan sağlık cihazları üretimine yönelik teknoloji yatırımıdır. Şirket başta stent olmak üzere, teknolojik katma değerli yerli üretim tıbbı cihazlar ihraç etmektedir. 2008 yılında, İstanbul-Çatalca Trakya Serbest Bölgesi’nde Avrupa’nın en büyük temiz odası da dahil olmak üzere 5.500m2 bir alana sahip üretim tesisini açıldı. Tam entegrasyonlu balon, kateter ve stent üretimi gerçekleşen bu tesiste 250 kişi görev alıyor. 2013 yılındabenzersiz stentteknolojileri ile dikkat çeken İtalyan şirket CID’i satın alan şirket, dünyadaki polimersiz ilk ilaçlı stent üreticisi konumuna geldi. Alvimedica’nın İtalya Saluggia, Turin’deki üretim tesisi, temiz odaları dahil olmak üzere 5.000m2 bir alana sahip ve bu fabrikada 300’den fazla kişi çalışıyor.

Geçtiğimiz yıl yine Çatalca’da 7.500m2’lik alanda ilaç salınımlı stent üretimine uygun yüksek teknolojili yeni fabrika inşaatı tamamlanmıştır.  Bu fabrikanın tam kapasite ile üretime geçmesiyle birlikte yıllık 900 bin adet stent üretilebilecek. Şirketin sadece ilaçlı stentteki cari açığa potansiyel katkısı yılda 200 ila 300 milyon dolar seviyelerinde olacaktır.

 

 

Sağlık Teknolojisinde Türkiye’de Bir İlk: Diyabet Hastalarına Uygun İlaçlı Stent

1463673729_Alvimedica

Diyabet hastalara uygun kalp stenti Cre8™’e Paris EuroPCR’da büyük ilgi gördü

20.05.2016- Alvimedica’nın Cre8™ stentinin etkinlik açısından İlaçlı Stentlerde yeni bir çığır açması bekleniyor.

Paris’teki EuroPCR Girşimsel Kardiyoloji Kongresinde dünya çapında ünlü kardiyologlar, canlı vaka çalışmasında diyabetik hastaya Alvimedica’nın Cre8™ stentini taktı.

Sağlık teknolojisinde Türkiye’nin uluslararası markası Alvimedica, Girişimsel Kardiyoloji’nin en önemli kongresi olan EuroPCR da ürünlerini, kardiyologlarla buluşturdu.

Alvimedica, Paris’te düzenlenen EuroPCR 2016 Kongresinde “Diyabetik hastalarda PCI-girişimsel kardiyoloji mücadelesini çözüme döndürmek” oturumuna ev sahipliği yaptı. Bu oturumda dünyaca ünlü kardiyologlar Prof Dr. Tchetche ve Prof Dr. Dumonteil Toulouse, Pasteur Kliniği’nde bir diyabet hastası üzerinde Alvimedica tarafından üretilen Cre8™ stentini kullanarak canlı PCI vakası uyguladı. Canlı vakadan sonra, Prof Dr. Byrne, Amphilimus™ formülasyonunun diyabet hastalarında nasıl çalıştığına ve PCI için nasıl bir etki yarattığına dair bir sunum yaptı. Ardından Prof Dr.Sardella klinik program ve Cre8™’in özellikle diyabet hastaları için olan klinik kanıtlarını anlattı. Prof Dr. Stella ise Cre8™stenti’nin klinik bir sonuçlar bağlamında, hastanın günlük yaşamına etkileri üzerine görüşlerini aktardı. Prof Dr. Vernheye ve Prof Dr. Eeckhout bu ilginç ve interaktif oturumu yorumları ile zenginleştirdiler.

Alvimedica Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Alaton, “Ameliyat odasında yenilikte bir sonraki seviyeyi arayan medikal profesyoneller için, minimal girişimsel medikal teknolojiler odaklı, faaliyet gösteren genç ve dinamik bir şirketiz. Doktorlarla birlikte “beraber geliştirme” yaklaşımıyla çalışarak, girişimsel kardiyolojide henüz karşılanamamış ihtiyaçları karşılamayı amaçlıyoruz. Dünya çapında büyük öneme sahip bu Kongrede Alvimedica’nın, diyabetik kalp hastalarına yönelik, yenilikçi ürünlerinden olan Cre8™ stentinin yine dünyanın önde gelen kardiyologlarından övgü toplaması bizleri gururlandırdı.” dedi. Kongre süresince yenilikçi stentlerinin bu alandaki dünya devlerinin ürünleriyle aynı arenada olduğunu ifade eden Alaton, %100 Türk sermayeli ilk ve tek yerli stent ve kateter üreticisi olarak, Alvimedica’nın geliştirdiği, özellikle diyabetik hastalarda çok daha iyi çalışan ve yaşam kalitesini yükselten Cre8™ ilaçlı stentin medikal pazarda gördüğü ilgiden memnun kaldıklarını ifade etti. Alaton “Diyabet hastalarına uygun stentle ilgili sayısal olarak büyük çapta klinik bir araştırmanın başlangıcını da bu Kongre yaptık. Dünya çapında diyabet hastalarının kullanabileceği başka bir ürün yok. ABD’deki kardiyoloji duayenleri de bu ürünü kullanmaya çok istekli olduklarını bildirdiler.” dedi.

Avrupa Girişimsel Kardiyoloji Birliği – EAPCI (European Association for Percutaneous Cardiovascular Interventions) tarafından her yıl organize edilen EuroPCR, girişimsel tıbbın en önemli Kongrelerinden biri olarak kabul ediliyor. Bu Kongre 15.000 m2 alanda, Avrupa, Asya, Afrika ve Amerika kıtalarından 12 binden fazla katılımcının yer aldığı, altmıştan fazla canlı vakanın gerçekleştirildiği, dünyanın en ilgi gören tıbbı organizasyonları arasında bulunuyor.

Diyabetik hastalarda girişimsel kardiyoloji mücadelesini çözüme döndürmek 

Kongrede Alvimedica’nın ev sahipliğinde gerçekleşen oturumunun amacı, Cre8™ stentinin eşsiz DES teknolojisinin diyabet hastalarına etkinlik ve güvenlik bağlamında nasıl bir çözüm üreteceğini tartışmaktı. Polimersiz ve Bio-Inducer Karbon Kaplamaya sahip platformu hastanın güvenliğini sağlaması beklenirken, patentli Abluminal Reservoir Teknolojiyle kontrollü Amphilimus™ (Sirolimus ve Organik Asit) salınımının ise etkinlik açısından İlaçlı Stentlerde yeni bir çığır açması bekleniyor. 

Diabetes Mellitus (Diyabet), Koroner Arter Hastalığı sebebiyle oluşan 3 ölümünden 2 si ile ilişkilidir. Günümüzdeki İlaçlı stentlerin diyabetik hastalarda etkinlikleri hala geliştirilmesi gereken bir noktadadır ve diyabetik olmayan hastalar ile kıyaslandığında diabetik hastalarda ilaçlı stentler daha az etkin durumdadır. Ayrıca diabetik hastaların kompleks anatomisi ve diyabetin yanında diğer hastalıkların var olması gibi etmenler ilaçlı stentleri güvenlik açıdan da değerlendirecek bir konu haline getirmiştir.

 

Alvimedica Hakkında           

2007 yılında kurulan Alvimedica, ameliyathanede inovasyon alanında hekim ve cerrahlara yeni nesil, minimal-girişimsel sağlık teknolojileri sunuyor. Şirketin Çatalca’da 5.500 m2‘lik üretim tesisinde, hijyen ortamı sağlanmış, 10.000 class (tam steril) Avrupa’nın en büyük temiz odalarından biri bulunuyor. Bu tesiste hem Ar-Ge hem üretim yapan Alvimedica, 2013 yılında ise benzersiz stent teknolojileri ile dikkat çeken İtalyan şirket CID’yi satın alarak dünyadaki polimersiz ilk ilaçlı stent üreticisi konumuna geldi. Yüksek teknolojili girişimsel kardiyoloji ile periferik vasküler ürünlerinin üretimi ve Ar-Ge çalışmaları İtalya ve Türkiye merkezli olarak devam ediyor. Alvimedica hekimlerle de çalışarak servislerini ve ürünlerinin kalitesini sürekli geliştirerek “birlikte yaratma” ‘ya inanmaktadır.

Alvimedica ürünlerine uygulanmış özel stent tasarımları, hemo ve biyo uyumluluğu arttıran saf karbon kaplamaları ve ilaç salımlı stentlerindeki en gelişmiş son teknolijiler gibi eşsiz teknolojilere sahiptir. Şirket, özel polimersiz ilaçlı stenti: Cre8™’ ürünlerinin yanı sıra birinci sınıf çıplak metal stentler, kılavuz kateterler, diagnostik kateterler ve balon kataterler de üretiyor.