Ana sayfa Haberler Mobil Devriye...

Mobil Devriye ve Akıllı Şehir Mobilyası ile Ekin Teknoloji Bilişim İhracatında Türkiye Lideri Oldu

Yüzde 100 Yerli Mühendislik Ekin Teknoloji’yi Bilişim İhracatında Türkiye Lideri Yaptı

22.12.2018 – Yazılımı, donanımı ve tasarımı ile tamamen yerli mühendislik ürünü güvenli şehir teknolojileri geliştiren Ekin Teknoloji, TİM 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Araştırması’nda “Bilişim İhracatı” kategorisinde birinci oldu. Ekin Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Akif Ekin, “Ciromuzun büyük bir yüzdesini ihracat gelirleri oluşturuyor. İleri ve yerli teknoloji geliştiren bir şirket olarak, yüzde 100 yerli mühendisliğimiz sayesinde yarattığımız yüksek katma değer ülkemizde kalıyor” diye konuştu. Plaka tanımada yüzde 100, yüzde tanımada ise yüzde 99 doğruluk oranları bulunduğunu ifade eden Ekin, “Tüm ürünlerimiz yapay zeka tabanlı ve sürekli gelişmeye devam ediyor. Dünyada ilk ve tek olan ürünlerimiz farklı projelerle dünyada 6 kıtaya ulaştı” dedi.

Türkiye İhracatçıları Meclisi’nin (TİM) 500 Büyük Hizmet İhracatçı Araştırması’na göre Ekin Teknoloji, Bilişim Hizmetleri İhracatında Türkiye Lideri oldu. Ekin Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Akif Ekin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşen törende sektör liderliği ödülünü Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’tan aldı. Bugüne kadar 10’dan fazla ülkede güvenli şehir teknolojileri sistemleri kurduklarını söyleyen Ekin, “Yazılımı, donanımı ve tasarımı yüzde 100 yerli mühendislik ile geliştirdiğimiz güvenli şehir teknolojileri hizmeti veriyoruz. Yüz tanıma, plaka tanıma, hız tespiti, park ihlal tespiti, akıllı kavşak kontrolünde sabit ve mobil donanımlar üretiyoruz. Sistem kontrol yazılımları ve tüm bunların birbiriyle entegre çalışmasını sağlayan işletim sistemlerini geliştiriyoruz” diye konuştu. Yüksek Katma Değer Ülkemizde Kalıyor Cirolarının büyük bir yüzdesini ihracat gelirlerinin oluşturduğuna dikkat çeken Ekin, “İki yıl üst üste bilişim ihracat lideri olduk. İleri ve yerli teknoloji geliştiren bir şirket olarak, yüzde 100 yerli mühendisliğimiz sayesinde yarattığımız yüksek katma değer ülkemizde kalıyor” dedi.

Türk mühendisleri ile çalışmanın pazarda büyük avantaj olduğunu ifade eden Ekin, “Dinamiklerimiz diğer ülkelere göre çok daha fazla ve doğru yönlendirildiğinde olumlu etki yaratıyor. Nasıl Türkiye kendi iç pazarında kendi içinden gelen yeniliklere alışık olmayıp kapalıysa, yurt dışı da Türkiye’den yüksek lider teknoloji çıkabilmesine alışık değil, biz bu algının da değişmesine önderlik edeceğimize inanıyoruz” şeklinde konuştu. Dünyada Pazara Yön Veriyoruz Plaka tanımada yüzde 100, yüzde tanımada ise yüzde 99 doğruluk oranları bulunduğunu ifade eden Ekin, “Dünya standartlarını yerli ve milli olarak Türkiye’den belirliyoruz. Yapay zekayla şehir güvenliğinde dünyanın ilklerini dünyaya ihraç ediyoruz. Türk mühendislerimizin gücü sayesinde dünyada pazara yön veriyoruz” dedi.

Dünyanın İlk, Tek ve Patentli Akıllı Mobil Devriyesi

Hareket halindeyken plaka tanıma, yüz tanıma, park ve hız ihlal tespiti yapabilen dünyanın ilk ve tek akıllı mobil devriye ürününü Ekin Patrol’ün yeni tamamıyla yapay zeka tabanlı jenerasyonunu geçtiğimiz sene pazara sunduklarını anlatan Ekin, “Ekin Patrol Ortadoğu ve Kafkasya’nın mega şehirlerinde emniyet birimleri tarafından kullanılıyor, öte yandan Amerika’da ve Avrupa’da birkaç ülkede test çalışmalarımız aktif olarak devam ediyor” dedi. Las Vegas’ta Lansman Bisiklet devriyelerine uygun ve kompakt olarak tasarlanan Ekin Bike Patrol’ün sabit sistemlerin ve motorlu araçların kontrol edemediği alanlarda da şüpheli araçları, hız veya park ihlallerini tespit edebildiğini aktaran Ekin, “Ocak ayında elektronik sektörünün küresel düzeyde dünyada en prestijli fuarı Amerika’da gerçekleşen CES’te uluslararası lansmanını gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Dünyanın İlk ve Tek Modüler Akıllı Şehir Mobilyası

Modüler yapısıyla bir şehrin ölçümlenebilir her verisini tek bir çatı altında toplama özelliğine sahip Ekin Spotter’ı da bu yıl pazara sunduklarını belirten Ekin, şunları söyledi: “Estetiği öne çıkaran modüler, akıllı bir şehir mobilyası geliştirdik. Akıllı şehir ışıklandırması olarak da kullanılabilen ürün, etrafında hareket eden tüm unsurları 7 gün 24 saat kayıt altına alıp, şüpheli ve kayıp kişileri takip edebiliyor. Trafik yoğunluk haritasının çıkarılmasında etkin rol oynuyor. Olası trafik kazalarında yüksek çözünürlüklü kamerası ile kaza tespit işlemlerini saniyelere indiriyor. Çevresel ölçümlemelerle şehirlerin daha bilinçli yönetilmesine imkân sağlıyor.”

 

ABD Polisi Türk Donanım ve Yazılımı ile Şehir Güvenliğini Sağlayacak

05.01.2018 – ABD Polisi Türk Donanım Ve Yazılımı İle Şehir Güvenliğini Sağlayacak 

Ekin Teknoloji ABD Pazarında 

Dünya akıllı şehirler pazarının en önemli aktörlerinden Ekin Teknoloji, güvenli şehir teknolojileri lideri ürünlerini ve yeni jenerasyon ürün ailesini ABD’de pazara sundu. Bu yıl ABD’nin Las Vegas kentinde onlarca ülkeden teknoloji devlerini 51’inci kez bir araya getiren Consumer Electronics Show-CES 2018’e katılan Ekin Teknoloji, kamu ve özel sektöre gözetim desteği sağlamak üzere geliştirdiği ürünlerini dev fuarda sergileyecek. Şirketin şehirler, trafik, havaalanları, alışveriş merkezleri ve yerel yönetimler gibi birçok alanda tam gözetim ve güvenlik kontrolünü sağlamak üzere geliştirdiği lider teknolojileri; Ekin Bike Patrol, Ekin Micro Spotter ve Ekin Face fuarda katılımcılarla buluşacak. 

Geliştirdiği güvenli şehir teknolojileri ile 10 ülkede 22 şehirde ihlal ve suç oranlarının takibine ve azaltılmasına destek olan Ekin Teknoloji, ABD pazarına giriş yaptı. Türk mühendisler tarafından güvenlik güçleri, havaalanları, alışveriş merkezleri ve belediyeler gibi birçok alanda güvenlik gözetimi için geliştirilen Ekin Teknoloji güvenli şehir çözümleri, Consumer Electronics Show-CES 2018’de de görücüye çıkacak. ABD’nin Las Vegas kentinde onlarca ülkeden teknoloji devlerini 51’inci kez bir araya getiren organizasyonda Ekin Teknoloji, Sands Expo’da 40755 no’lu standında yeni nesil güvenli şehir teknolojilerini sergileyecek.

Güvenli şehir teknolojilerinde uluslararası arenada lider olan Ekin Teknoloji’nin ABD genelinde yenilikçi güvenlik teknolojileri ile yer almaktan dolayı büyük bir mutluluk duyduklarını belirten Ekin Teknoloji İş Geliştirme ve Pazarlama Direktörü Orkunt Yozgat; “Dünyanın 10 ülkesinde, 22 şehrinde, kalabalık mekanlarda, sınır kapılarında, otoyollarda, havaalanlarında artan güvenlik gözetimi ihtiyacı Türk mühendislerin geliştirdiği çözümlerle karşılanıyor. 20 yıldır bu alanda gerçekleştirdiğimiz yatırımlar, geliştirdiğimiz ürünlerle bu yıl Türkiye’nin ‘Bilişim Hizmetleri’nde ihracat şampiyonu olduk. Yüzde 100 Türk mühendislerin geliştirdiği yenilikçi teknolojileri ABD pazarında da sunmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz” dedi.

Şehir güvenliği ve trafik düzenlemesi konusunda Ekin Teknoloji çözümlerinin Texas ve Florida’da sergilendiğini belirten Yozgat şöyle konuştu; “Kısa süre önce Florida’da Kissimmee Emniyet Müdürlüğü Patrol G2 çözümümüzü test etme fırsatı buldu. Birçok özelliği üzerinde barındıran ürünümüz kolay kullanımı ile gerçekleştirilen testi övgüyle geçti. Ödüllü akıllı güvenli şehir teknolojilerimizin kullanıldığı Abu Dabi’de ölümlü trafik kazalarında yüzde 34’lük bir düşüş gözlemlendi. Sistemimiz sayesinde, güvenlik güçleri mevcut sistemi ile 100 günde aranan kişiyi bulurken, bu oranı 1 saate indirmeyi başardık” dedi.

Alanının en büyük etkinliği olarak kabul edilen, bilgisayar, mobil cihazlar, ev araç ve gereçleri, otomotiv, robot, sağlık, akıllı şehir ile akıllı ev teknolojilerinin sergileneceği CES 2018’de Ekin Teknoloji’nin ABD pazarına sunduğu ve sergileyeceği ürünler ise şöyle;

 

Dünyanın ilk ve tek akıllı polis bisikleti Ekin Bike Patrol: Şehir denetim yöntemlerine farklı bir bakış açısı kazandıran Ekin Bike Patrol, güvenlik güçlerinin sabit sistemlerin bulunmadığı noktaları da denetleyebilmesini ve kent trafiğinin daha güvenli hale gelmesini sağlıyor. Herhangi bir polis bisikletine kolaylıkla monte edilebilen sistem, hareket halinde görüş alanını sürekli kaydediyor. Sahip olduğu plaka tanıma, hız ve park ihlali tespiti özellikleriyle ‘A Design Awards’ ve ‘Stevie Awards’ın da sahibi olan Ekin Bike Patrol, emniyet güçlerine denetim konusunda büyük kolaylık sağlıyor.

Her şey kayıt altında: Ekin Teknoloji’nin güvenli trafik için tasarladığı en kompakt ve çok yönlü ürünü olan Ekin Micro Spotter, ihtiyaca göre tripod üzerinde, direk ya da araç üzerinde hem mobil hem de sabit bir sistem olarak kullanılabiliyor. Yüksek çözünürlüklü kameraları ile 7 gün 24 saat video gözetimi yapan sistem, Avrupa, Amerika ve Orta Doğu plakalarını yüksek doğruluk oranı ile tespit edip, plakaların hangi ülkeye ait olduğunu belirliyor. Mikro boyutlardaki kompakt tasarımı ile geniş kullanım alanı sağlayan Ekin Micro Spotter; araç plakalarının yanı sıra araç hızını ve kırmızı ışık ihlallerini otomatik ve sürekli olarak tespit ederek trafik güvenliği sağlıyor.

Güvenlik alanında yeni bir dönem başlatıyor: Sınır kapılarından gümrüklere, havaalanlarından alışveriş merkezlerine, stadyumlardan metro istasyonlarına kadar tüm toplumsal yaşam alanlarında güvenliK gözetiminin sağlanması için geliştirilen Ekin Face, mevcut sistemlerden farklı olarak sistem kameraları tarafından tespit edilen her yüzü numaralandırarak kayıt altına alıyor. Canlı görüntü üzerinden ya da veri bankasından sorgulama yapabilen Ekin Face, ‘cinsiyet’, ‘yaş’ ya da ‘grup halinde bulunma’ gibi farklı kriterlere göre tarama yaparak veri tabanında yüzü kayıtlı olmasa dahi, aranan şahsa en yakın sonuçları listeliyor. Sistem filtreleme özelliği ile cinsiyet, yaş, renk veya grup halinde bulunma gibi farklı filtreler doğrultusunda görüntüler üzerine analiz yapabilen sistem, önceden tanımlı kişilerin tespit edilmesi halinde sesli ve görsel uyarı verebiliyor.