Ana Sayfa Haberler 81 İl, Oda ve...

81 İl, Oda ve Borsa Başkanından FETÖ’ye Karşı Ortak Açıklama

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) önderliğinde 81 il oda ve borsa başkanları FETÖ’nün darbe girişimine karşı açıklama yaptı. Antalya’da ortak açıklamayı Antalya Ticaret ve Sanayi Odası(ATSO) Başkanı Başkanı Davut Çetin okudu.

Antalya’da işveren ve işçi kesimini temsil eden sivil toplum kuruluşlarının başkan ve temsilcileri, darbe girişimine, ortak basın toplantısıyla tepki gösterdi. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Antalya Ticaret Borsası (ATB), Manavgat Ticaret Odası (MATSO), Kumluca Ticaret Odası (KUTSO) Kumluca Ticaret Borsası (KTB) Deniz Ticaret Odası Antalya Şubesi ve yönetim kurulu üyeleri, darbe girişimini ortak bir bildiriyle kınadı.

Çetin, Türkiye’de özel sektörün tamamını temsil eden TOBB ve 365 oda-borsa olarak 81 ilde ortak açıklamayı aynı anda yaptıklarını kaydetti.

15 Temmuz gecesi millet ve milli kurumların demokrasiye kasteden bir saldırıyı önlediğini belirten Çetin, “Halkımız sandığa ve demokrasiye sahip çıkmıştır. Darbe girişimi haberleri ortaya çıktığı gece, birliğimiz ve oda-borsa camiası olarak tepkimizi ilk anda ortaya koyduk. Bu hain kalkışmanın başarısızlığa uğraması, Türk milletinin birlikte duruşu, kararlı tutumu ve demokrasiye sahip çıkma iradesiyle mümkün olmuştur. Ülkemizin bütün kurumlarının, siyasi partilerimizin, sivil toplumun, basın kuruluşlarımızın, demokrasiyi sahiplenmiş olmasından herkes büyük bir mutluluk duymalıdır” dedi.

“Dik duruş sergilendi”

“Demokrasi düşmanlarına karşı iktidarı ve muhalefetiyle siyasi partilerimizin ve siyasetçilerimizin gösterdiği birlik, beraberlik ve kararlı duruş, en büyük takdiri hak etmektedir” diyen Çetin şöyle konuştu:

“Başta Cumhurbaşkanımız, Meclis Başkanımız, Başbakanımız ve Meclisteki tüm siyasi partilerimizi, cunta heveslileri karşısındaki dik duruşlarından dolayı yürekten kutluyoruz. Gözü dönmüş darbecilerin saldırılarına büyük bir sebatla direnen, böylece Gazi unvanını bir kez daha hatırlatan Meclisimizle gurur duyuyoruz. Bu darbe girişimi karşısında direnen, tavır sergileyen herkese, başta kahraman emniyet görevlilerimize ve TSK’nın şerefli mensuplarına, gönül dolusu teşekkür ediyoruz. Onlara minnettarız.”

“Milletimizle onur duyuyoruz”

Darbecilerin silahlarına karşı kahramanca direnen milletin azim ve cesaretiyle onur duyduklarını dile getiren Çetin, “Bizler, gücünü sandıktan, yetkiyi milletten almayan bir idare istemiyoruz. Ülkemiz için demokrasi dışında bir seçenek de görmüyoruz. Ordu içinde örgütlenmiş bu terörist çetenin tamamen ortaya çıkartılmasını ve adalet önünde hesap vermesini bekliyoruz. Hayatını kaybeden kahraman şehitlerimize Allah’tan rahmet, kıymetli ailelerine sabırlar, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Milletimiz onları daima minnetle ve rahmetle anacaktır” diye konuştu.

“Tuzağa düşmeyeceğiz”

’Bu şerden, hem demokrasimizi hem de birlik ve beraberliğimizi güçlendirerek çıktık’ diyen Çetin, “Hepimiz demokrasi konusunda toplumda sağlanan bu büyük mutabakatın değerini bilmeliyiz. Şimdi çok daha güçlü olmak, birbirimize daha fazla sarılmak, birbirimizi daha fazla sevmek zorundayız. Çünkü bizi biz yapan, bizi ayakta tutan, bizi millet yapan unsur budur. Ülkemizi kaosa sürüklemek isteyenlerin tuzağına düşmeyeceğiz. İş dünyası olarak daha fazla çalışma, üretme, istihdam sağlama zamanı diyoruz. Geçmişte olduğu gibi, bugün de yarın da TOBB ve 365 oda-borsa olarak demokrasiden, milletimizden devletimizden yana olmaya devam edeceğiz” dedi.

“Darbe girişimlerini kabul etmeyeceğiz”

Özel sektör olarak, daha büyük bir azimle çalışacak ve Türkiye’yi büyük hedeflere taşıyacaklarını vurgulayan Çetin, “Mustafa Kemal Atatürk’ün ’Hakimiyet Kayıtsız Şartsız Milletindir’ sözünü hep aklımızda tutarak; ülkemiz için durmadan çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz. Yeter ki birlik ve beraberliğimizin kıymetini aklımızdan çıkarmayarak omuz omuza verelim. Yeter ki birbirimizi sevelim, birbirimize inanıp, güvenelim. Bu vesileyle halkın iradesi dışında hiçbir iradeyi tanımayacağımızı, demokrasiden vazgeçmeyeceğimizi ve darbe girişimlerini kabul etmeyeceğimizi bir defa daha vurguluyoruz. Devletimiz ve ülkemiz var oldukça biz de varız. Demokrasi varsa hepimiz varız. Allah, ülkemize ve milletimize bir daha böyle acılar yaşatmasın” ifadelerine yer verdi.

Bildiriyi okuyan Çetin, ardından Ankara’da açıklama yapan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na görüntülü bağlandı. Çetin, darbe girişimine karşı Antalya’da nasıl bir duruş sergilediklerini tüm Türkiye’ye aktardı.

Çetin’den Antalya açıklaması

Çetin, “Burası Yörük diyarı bir şehir. Vatanın ne olduğunu, milletin ne olduğunu en iyi bilen, vatansever insanların şehri. Hain darbe girişimi Antalya’da ilk andan itibaren büyük tepkiyle karşılandı. Vatandaşımız gerekirse göğsünü siper etmek için sokaklardaydı. Bizi memnun eden Antalya insanının feraseti oldu. Antalya insanı ordu içindeki çeteye karşı dik dururken, Türk silahlı kuvvetlerimizin itibarını da hep gözetti. Biz buradayız. Milli iradenin önüne geçecek hiçbir otoriteye geçit vermedik, bundan sonra da vermeyeceğiz. Biz de Antalya’daki oda ve borsa camiası olarak ilk andan itibaren darbeye karşı duruşumuzu net bir şekilde ortaya koyduk. Bütün milletimize geçmiş olsun. Bundan sonra da ülkemize ve demokrasimize sonuna kadar sahip çıkacağız” dedi. İHA