Ana sayfa Haberler 2019 Yılı Esn...

2019 Yılı Esnaf, Çiftçi ve Maddi yardım Destekleri

Köye Dönüş Desteği

Devletimiz büyükşehirde  insan sayısının fazlalığından dolayı yaşanan sorunlara bir çare olarak köye dönüş desteğini uygulamaktadır. Bu sayede hem insanların sıkıntı çekmesini engelleyip hem de  işsizlik oranında düşüş yaşanmasını sağlamak amacı gütmüştür. Köye dönüş desteği kapsamında birçok  projeyi halka sunmuştur. Bu projeler  köyüne dönmek isteyip tarım veya hayvancılıkla ilgilenmek isteyenleri kapsamaktadır. Proje kapsamında tarımla ilgilenmek isteyenlere 30 bin liraya kadar hibe, 100 bin liraya kadar faizsiz kredi verilmektedir. Hayvancılıkla ilgilenmek isteyenlere ise 300 adete kadar uğraşacağı işe göre küçük veya büyük baş hayvan  yardımı yapılmaktadır. Hayvancılık ile uğraşmak isteyenlere verilen hayvanları 3 sene içinde kesinlikle satamaz. Destekten öncelikle gençlerin faydalanacağını da eklemek gerekmektedir. Desteği alabilmek için şu şartların hepsini sağlaması zorunludur:

 • T.C kimliğine sahip olmak
 • 40 yaşını aşmamış olmak
 • Herhangi bir iş ile bağlantısı olmaması(çalışmıyor olması)
 • Herhangi bir üniversitede herhangi bir bölümde örgün şekilde okumaması gerekmektedir.

Ev Alacaklara 25000 Lira Devlet Desteği

Devlet ilk kez ev alacaklara destek vermektedir. Bu destek 2018 yılına kadar 20 bin lira iken sunulan torba yasa ile 25 bin liraya çıkartıldı. Dar gelirli vatandaşlara öncelik tanınacak olacak bu destekte devlet hem dar gelirli aile ev alması konusunda yardımcı olacak hem de konut hesabı sisteminin aktifliğini arttırmış olacak. Devletin yaptığı 25 bin liralık destekten faydalanmak için kişinin konut hesabı açtırması ve her ay düzenli olarak belirlenen miktarda para ödemesi gerekmektedir. Şu anda aylık en az 350 lira olan bu miktarı düzenli ödenmesinin önemli olduğu gibi ne kadar süre ödendiği  de bir hayli önemli. Konut hesabına 60 ay düzenli olarak ve  belirlenen asgari miktarı yatıranlar devletin sunduğu bu 25 binlik desteğini tamamını alacaklardır. 36-47 ay arası ödemesini yapanlar bu desteğin %15‘ini, 48-59 ay düzenli ödeyenler ise desteğin %18‘ini alabileceklerdir.

Dul Maaşı 2019 Şartları

Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden yapılan bu maaş yardımı almak için bazı şartlar mevcuttur. Bu şartları yerine getiren erkek veya bayan ayır etmeden dul maaşı verilmektedir. Dul maaşı 2 ayda bir verilmektedir. Önceleri 2 ayda bir 500 lira olan bu maaş biraz daha artarak 550 lira olmuştur. Dul maaşı almak isteyen ve alırken maaşı kesilmemesi için kişi şu şartları yerine getirmek zorundadır:

 • Eşinin ölümü gerçekleşmeden önce evli olmak
 • Babası veya annesinin ölüm aylığını almaması; çünkü buradan gelen para aylık muhtaçlık sınırı olan 275 liranın üzerinde olacağından dul maaşı almasına engel teşkil eder.
 • Dul maaşı alan kişinin sigortalı bir işte çalışmaması gerekmektedir
 • Maaşı alırken dul halinde bir değişimin olmaması yani evlenmemesi gerekmektedir.

Çocuk Parası 2019 Başvuru Şartları

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından annelere çocuk parası yardımı verilmektedir. Çocuk yardım parası için herhangi bir işte çalışıp çalışmama gibi bir şart yoktur. Başvuru; E-devlet üzerinden, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerinden veya Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerinden yapılabilmektedir. Doğum öncesi ve sonrası çocuk masraflarında bir miktarda olsa destek olmak isteyen  devletimiz çocuk yardımı kapsamında bir çok yardım yapmaktadır. Bunlardan bazıları şunlar; Süt parası yardımı diğer bir isimle emzirme yardımı olarak da geçmektedir, Doğum parası olarak nitelendirilen bir yardım daha vardır ve bu yardım anne doğum sonrası işe gidip çalışamadığından dolayı iş görmemezlik desteği olarak da geçmektedir . Verilen  destek miktarları her sene değişmektedir.

KOSGEB Desteği Alan Projeler

KOSGEB fikirlerin fiillere dönmesi için büyük destekler vermektedir. Fikirlere ve yapılabilecek işlere göre hibe paralar, 0 faizli krediler veya düşük faizli krediler veriyor. Sizlerin aklınızda ki fikirleri uygulamanız için teşvik ediyor bu sayede kendi işinizin başına geçmiş oluyorsunuz. KOSGEB şimdiye kadar verdiği yardımlara bakarsak teknolojik fikirlerin hayata geçmesinde daha çok yardım ediyor diyebilirim. Sunacağınız projede teknolojiyi ön plana çıkartmanız sizin de destek almanız için şansınızı arttıracağını söyleyebilirim. KOSGEB desteği alan projelere örnek verirsek: Teknomer  isimli şirketin KOSGEB desteğiyle  yapmış olduğu Octocopter(insansız hava aracı), farklı illerde KOSGEB destekli; çamaşırhane , et lokantası, kahve dükkanı, güzellik merkezi, iş makinası üreten fabrika, kuru temizleme, sesli göz projesi….

Ceviz Yetiştiriciliği İçin Devlet Desteği 2019

 Türkiye’nin ceviz üretimini arttırmak, ağaçlandırmayı arttırmak, tarım yapılmayı teşvik edip işsizlik oranında düşüş olmasını sağlamak amaçlarıyla devletimiz ceviz yetiştirenlere özel destekler vermektedir. Başvuru için herhangi bir şart yoktur. Kaç dönümlük yere kaç adet dikeceğiniz gibi bir iş planlaması yapmanız yeterli olacaktır. Ceviz yetiştiriciliği için devlet desteği Tarım İl Müdürlüklerinden veya Tarım İlçe Müdürlüklerinden kabul edilmektedir. Başvurunuz kabul edildikten sonra devletin sunduğu destekten faydalanabilirsiniz. Dönüm başına 1000 lira gibi bir kredi desteği sunuluyor. Geri ödemesini 15 yıl sonraya kadar öteleyebildiğiniz bu destek kredisi ne kadar harcama yaptığınızla da ilgileniyor. Ceviz yetiştirmek için yapacağınız harcamaların miktarının artıp azalması alacağınız krediyi de aynı oranda etkiliyor.

Esnaf Kefalet Kredisi Şartları

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği (TESKOMB) tarafından ülkemizdeki esnaf ve sanatkarları desteklemek amacıyla kredi verilmektedir. Banka olarak Halk Bank tercih edilmiştir. Başvurular sadece Halk Bankası tarafından kabul edilmektedir. Esnaf kefalet kredisi kapsamında alınan kredinin aynı türdeki ticari kredi arasındaki fark devlet tarafından ödenmesi planlanmıştır. Aynı andan TESKOMB’ dan birden fazla kredi alınamaz. Esnaf kefalet kredisi alması için şu şartların tamamını sağlaması gerekmektedir:

 • En önemli şart olan esnaf ve sanatkar olmak
 • Esnaf ve sanatkar sicilinde kaydının bulunması gerekmektedir.
 • İş veya ikamet ettiği yer kooperatifin bölge alanı içiresinde dahil olmuş olması gerekmektedir.
 • Esnaf kefalet kredisi kullanmak için aynı anda farklı bir esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifi ortağı olmaması gerekmektedir.

Genç Çiftçi Hibe Desteği Şartları

Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanlığı tarafından gençlere yeni iş istihdamı yaratmak amacıyla genç çiftçilere 30 bin liraya kadar hibe destek sunulmaktadır. Bu hem kırsaldaki iş imkanları artmış olacak hem de gençler iş bulmak için büyükşehirlere akın etmek zorunda kalmamış olacak. Genç çiftçilere hibe kredi vermek için şu şartlar sağlanması gerekmektedir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 40 yaşını aşmamış olmak
 • Tahsil görmüş (okur yazar) olmak
 • Genç çiftçiye hibe programından veya buna denk bir programdan daha önce faydalanmamış olmak
 • Herhangi bir sigortalı işte çalışmaması gerekiyor (vergi mükellefi olmaması)
 • Herhangi bir örgün eğitimde okumuyor olması gerekmekte
 • 18 yaşını doldurmuş olması gerekmekte
 • 15 büyük baş hayvan veya 50 küçük baş hayvandan fazla miktarda hayvana sahip olmaması gerekmektedir.

Gübre Desteği

Kırsaldan Büyükşehirlere olan göçün önüne geçmek için kırsal alandaki iş imkanları arttırmak gerekmektedir. Bu bağlamda devletimiz birçok destek sağlayarak kırsaldaki istihdamı arttırmayı amaçlıyor. İstihdamı arttırmak için sağlanan desteklerden biri de gübre desteğidir. Ülkemizde tarımı  ve tarımda ki kaliteyi yükseltmek için sağlanan gübre desteği birçok kişinin tarıma yönelmesini sağlamıştır. Özellikle de şu sıralar gübrenin pahalı olduğunu da göz önüne alırsak gübredeki bu destek çiftçilerimizin mesleklerini bırakmamaları için iyi olduğu söylenebilir. Başvuruları yaşadığınız yerdeki Tarım ve Orman İl Müdürlüklerinden yapabilirsiniz. Arsanızın büyüklüğünü gösterecek belge, ekmek istediğiniz veya ekili olan mahsulün ne olduğunu gösteren belge ile başvurmanız yeterli olacaktır. Ödemenin miktarı ve zamanını Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden detaylı öğrenebilirsiniz.

kaynak: kredihibedestek.com