Ana sayfa Haberler 15 Bin Nüfusl...

15 Bin Nüfuslu İlçe Dünyanın Leblebisini Üretiyor

Denizli’nin Serinhisar ilçesinde bulunan Leblebi Sanayi Sitesinde günde 120 ton yılda ise 50 bin ton leblebi üretiliyor.

Ülkenin leblebi pazarının yüzde 70’ini karşılayan Serinhisar ilçesinde 30 çeşit leblebi üretiliyor. 15 bin nüfuslu ilçenin tek gelir kaynağı olan leblebi için Leblebi Sanayi Sitesi bile kuruldu. Kış aylarında 120 ton, yaz aylarında ise 200 tona kadar leblebi üretilen ilçe yurt dışına ihracat da yapıyor. Denizli’de üretilen leblebiler, leblebisi ile meşhur Çorum’a bile gönderiliyor.

Çikolatalıdan kavunluya 30 çeşit leblebi

Serinhisar’da 300, diğer ilçelerde ise 400 civarında leblebi imalathanesi bulunurken, Denizli’de her yıl yaklaşık 50 bin ton leblebi üretiliyor. Ülkenin leblebi üretiminin yüzde 70’inin yapıldığı ilçe, ihracatın ise yüzde 80’ini karşılıyor. 30 çeşit üretilen leblebiler arasında en çok Türk kahveli, çikolatalı, acılı, susamlı, mesir macunlu, kavunlu ve karışık meyveli leblebiler ilgi görüyor.

Dünyaya ihracat yapıyor

Avrupa’dan Amerika’ya, Ortadoğu’dan Avustralya’ya kadar pek çok ülkeye ihraç edilen Denizli leblebisi 2009 yılında coğrafi işaret belgesiyle tescillenerek üretimindeki temel esaslar belirledi. Yılda 50 bin ton leblebi üreten Denizli, İspanya, Yunanistan, Tunus, İtalya, İsrail, Lübnan, Makedonya, ABD, Endonezya, İran, Avustralya, Kanada, Almanya, Kuveyt, Suudi Arabistan, BAE, Fransa, Filistin, Bulgaristan, Hollanda, Belçika, Malezya, KKTC, İngiltere, İsviçre, Avusturya ve Kazakistan’a gönderiliyor.

Leblebi üretimi yapan fabrika sahibi Nuri Karakaya, 3 kuşaktır leblebi ürettiklerini ifade ederek “Serinhisar’da leblebi ayrı bir sanayi. Türkiye’de ve dünyada tek leblebi sanayisi sitesi burada bulunuyor. Ülkemizin yüzde 70 leblebi üretimini bizim ilçemiz karşılıyor. İhracata giden leblebinin yaklaşık yüzde 80’ini yine bizim ilçemiz karşılıyor” dedi. İHA