Ana Sayfa Haberler 11 Milyon Zey...

11 Milyon Zeytin Ağacını Yarasalar Koruyor

Balıkesir’in Havran ilçesindeki bir mağarada barınan binlerce yarasa, Edremit körfezindeki 11 milyon zeytin ağacını zeytin sineğine karşı koruyor.

DSİ tarafından Havran Barajı’nın yapımı sırasında mevcut mağara sular altında kalacağı için yeni mağara yapıldı. Mevcut mağaranın hemen üstüne yapılan yeni mağarada 8 türden 10 bin yarasanın yaşadığı tespit edildi. Batı Anadolu’daki yarasa toplulukları için büyük önem arz eden İnboğazı mağarasını böceksavar yarasaların çok sevdiği açıklandı. Yarasalar için yeni yaşama alanı oluşturulabilmesi için yaklaşık 3 milyon lira harcandı. Yeni mağaraya ekosistem bütünlüğü açısından önem arz eden eski mağaradaki makro omurgasızlar ve yarasa gübreleri taşınarak, sıcaklık ve nem değerleri eski mağara ile uyumlu hale getirildi.

Tarım alanlarında verimi düşüren zeytin sineğine karşı doğal böceksavar olan yarasalar, zeytin zararlılarını yok ederek rekolteyi artırırken, ekolojik denge açısından çok önemli bir görevi yerine getiriyor. Çiftçiler, yarasalar doğal böceksavar vazifesi görüyor. Yarasa sayısı yeterli olsaydı, zeytin sineği ile mücadele edilmemesi lazımdı. İlaçlama diğer doğal canlılara zarar veriyor” dedi. İHA