Ana Sayfa Haberler 10 Kat Veriml...

10 Kat Verimli Altay 1 Cinsi Ceviz Fidanları AB’ye İhraç Ediliyor

Kütahya’nın Simav ilçesinde üretilen Altay 1 cinsi ceviz fidanları AB ülkelerine ihraç edilerek hem ilçe hem de ülke ekonomisine döviz girdisi sağlanıyor

Yerli cevize göre 10 kat daha verimli olduğu Türk Patent Enstitüsü (TPE) tarafından tescillenen Altay 1 türü ceviz fidanları 45 dekarlık kiralık bir arazide Kazakistanlı Abuzer Server tarafından yetiştiriyor.

Üretici Abuzer Server, Altay 1 türü cevizin anavatanının Sibirya olduğunu ve yerli cevize göre 10 kat daha verimli olduğunu bildirdi.

Kazakistanlı ceviz üreticisi Abuzer Server (71) iki yıllık bir çalışma sonrası elde ettiği 1.5 milyon adet ceviz fidanının İtalya, Fransa gibi AB ülkeleri başta olmak üzere Özbekistan ve Bulgaristan gibi ülkelere TIR’larla gönderdiğini söyledi.

Altay 1 türü ceviz ağacının ortalama 100 kg dolayında mahsul verdiğini vurgulayan Server, “Ben Kazakistandan Simav’a geldim.Ceviz fidanı yetiştirmek için Türkiye de gezip dolaşmadığım yer kalmadı. En uygun toprak yapısı ve iklim şartlarını Simav’da buldum. Simav’da ürettiğim sertifikalı fidanları da Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dış ülkelere ihraç ediyorum. İç piyasada da değerlendiriyorum. Benim ceviz fidanı yetiştiricilerine bir önerim var. Piyasada Altay 1 ceviz fidanı diye taklitleri satılıyor. Çiftçimiz bunlara itibar etmesin.Yoksa emekleri boşa gider” şeklinde konuştu. İHA