Ana Sayfa Yazarlar Özgecan Özdemir Özgecan Özdem...

Özgecan Özdemir: Obamacare ve Trumpcare

ABD başkanlık seçimleri deyince aklımıza gelen en büyük propaganda konusunun her zaman sağlık alanında olduğunu görüyoruz. Birçok ABD başkanı bu sorunu kalıcı biçimde çözmeyi vaat ederek oylarını ciddi biçimde arttırdı ya da var olan desteklerini daha da güçlendirdi. Günümüz ABD başkanı Trump’da bu kervana katılan son ABD başkanı oldu. Trump Obamacare yerine Trumpcare’ı savundu ve halkın ihtiyacı olan sağlık reformunun bu reform olduğuna ikna etti. Başkan olduğu zamandan bu yana birçok başarısız girişimin ardından Trump bu konuya çok daha fazla önem veriyor. Sağlık reformu, Senato’da dün gerçekleşen oylama ile birlikte 50 oya karşı 51 oy ile görüşmelere başlamak için yeterli oya ulaşmış oldu. Bu değişimin sebeplerini daha detaylı inceleyecek olursak, OBAMACARE VE TRUMPCARE arasındaki farkın oldukça fazla olduğunu görebiliriz.

Sigortasız kalmış insan sayısı bu tasarılar arasında en önemli konu. Obamacare’da Bağımsız bütçe bürosunun yaptığı çalışmaya göre ACA(Obamacare) kararın yasası olmaya devam ederse, 28 milyon olan sigortalı olmayan Amerikalı sayısı önümüzdeki on yılda istikrarlı bir seviyede kalacağını tahmin ediyordu. Ancak AHCA(Trumpcare)’a göre Bağımsız Bütçe bürosunun yaptığı bu araştırmanın olası etkilerini test etmek için gerekli zamanı yoktu. Tasarıya ait daha önce yapılan bir analizde, AHCA kanun haline gelirse 2026 yılına kadar toplam 54 milyon sigortalı olmayan Amerikalı olacağını tahmin ediyor.

Obamacare yasası, sigortasızlar için oluşacak cezalar konusunda tüm Amerikalıların sağlık sigortasına sahip olmaları veya vergi cezası ödemeleri gerekir diyor. Trumpcare’da ise 63 günden fazla sağlık sigortası olmadan hastanelere gidenler, bir yıl boyunca sigorta primleri üzerinden yüzde 30 oranında bir ek ücrete tabi tutulacaklar.

Obamacare’a göre, işverenin görevi 50’den fazla çalışanı bulunan şirketler sağlık sigortası yaptırmak zorunda aksi halde ceza ödemek ile yükümlüler. Trumpcare ise şirketlerin sigorta yapma zorunluluğunu kaldırmak istiyor.

Zorunlu sağlık sigortasının Obamacare’da, kadın sağlığı, kanser tedavisi, reçeteyle satılan ilaçlar, danışmanlık gibi bazı sağlık koşulları veya hizmetleri kapsadığı görülüyor. Trumpcare ise devletin hangi konun faydalı olup olmadığına karar vererek hangisinin tamamen dışarıda kalabileceğini seçebileceğini düşünüyor.

Medicaid adını verdiklerini çok düşük gelirli insanları kapsayan sağlık sigortası için Obamacare genişletilmiş sağlık sigortasını Trumpcare ise 2020 den itibaren Medicaid’in genişlemesini için federal finansmanı kesmeyi savunuyor.

Obamacare, insan sağlığını kötü yönde etkileyen şirketlerin vergilerini 250.000 doları aşması koşulu ile ek vergi ücretine tabi tutuyor. Bundan elde edilen gelir ile devlet tarafından işletilen pazar alanlarını kapsayan düşük gelirli bireylere vergi kredisi sağlıyor. Trumpcare’a ait yeni tasarı Obamacare ile ilgili olan çoğu vergiyi kaldırmayı amaç ediniyor.

Özgecan Özdemir

Ahlatcı Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Araştırma Uzmanı