Ana Sayfa Emlak Boğaz’ı...

Boğaz’ın Kedili Yalısı 95 Milyona Satışa Çıktı

  Boğazın gözde yalılarından biri daha satışa çıkarıldı. 1850 yılı yapımı yalı ikinci derecede tarihi eser konumunda. 6500 metrekare büyüklüğü sahip Kedili Yalı (Fatma Yaşa Yalısı) için belirlenen bedel 95 milyon TL.Bir rivayete göre padişahın ressamı,kedileriyle bu yalıda yaşıyormuş,diğer rivayete göre ise bir öğretmen ailesi ile bu yalıda kedileri ile yaşamış.Yalı sarayların tam karşısında ,Kuzguncuk’ta tüm boğaza hakim konumu ile ilgi görüyor.

Yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda ünlü ismin ilgi gösterdiği satışa konu yalılardan biri daha satışa çıkarıldı. 180 derece boğaz manzarası olan yalı ikinci eser tarihi eser niteliğinde. Satış bedeli 95 milyon TL olarak açıklanan yalının sahibinin kim olduğu ise açıklanmadı. Bodrum ile birlikte toplam 4 katlı olan yalının rıhtım uzunluğu ise 11 metre olarak açıklandı.

İKİ KÖPRÜ ARASINA YOĞUN İLGİ

Anılan yalının satış sürecini başlattıklarını aktaran Gayrimenkul Uzmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, “İstanbul Boğazı’nda yer alan en pahalı yalılar, iki boğaz köprüsü arasındaki hareketli alanda yer alıyor. Çünkü bu alan, Boğaz’ın en aydınlık ve en hareketli bölgesi… Bu nedenle de tercihler buraya yoğunlaşıyor. En ucuz yalılar ise Sarıyer’in Karadeniz’e açılan ve geceleri karanlık manzaralı kısmında konumlanan yalılar oluyor” dedi.

BİLİNMESİNİ İSTEMİYORLAR

Yalı satışlarının sebeplerinin, aile üyeleri arasındaki miras paylaşımından, maddi güçlüklere değin geniş bir yelpazede yer aldığına işaret eden Başaran “Yalı satışlarında en temel husus gizlilik ilkesi… Bunun iki nedeni var. Çünkü bir yalının satışının duyulması satan ailenin işlerinin kötü gittiği izlenimini de yaratabiliyor. Alıcı da dikkat çekmemek için satışın gizli yapılmasını isteyebiliyor” dedi

34 YALI EL DEĞİŞTİRDİ

Boğaz’da 660 yalı bulunuyor. Bu yalıların 366’sı tarihi eser niteliğinde. Son 11 yılda 34 yalı el değiştirdi. En çok yalının satışa çıktığı bölgeler ise 6’şar yalı ile Yeniköy ve Kanlıca…

 

İstanbul’daki Yalılara Neler Oluyor?

1 - Yeniköy, 2005, Kanalfinans
1 – Yeniköy, 2005, Kanalfinans

İstanbul Boğazı’nda 60 Yalı Satılmayı Bekliyor…

07.12.2018 – İstanbul Boğazı’ndaki yalıların fiyatları 4,5 milyon dolar ile 95 milyon dolar arasında değişiyor. Yalılara en büyük ilgiyi ise Katarlılar gösteriyor. İstanbul Boğazı’nın her iki yakasında 366’sı tarihi eser niteliğinde olan 600 adet yalı yer alıyor. Bunların 30’u tarihi eser değerinde olan 60 yalı şu anda yeni sahibini bekliyor. Aynı zamanda 40’a yakın da yalı dairesi satışta. Yalı ve yalı dairesi fiyatlarında en büyük etken lokasyon, tarihi değer ve rıhtım uzunluğu… Tarihi eser değeri bulunan yalıların ayrıca tavan yüksekliği de çok önemli…

Evrim Kırmızıtaş Başaran da bu yalıların birçoğunu satıyor, elindeki yalılardan bir tanesi de Fethi Tınmaz Yalısı… 19.000.000 liraya satılık.

Gayrimenkul Danışmanı  Kırmızıtaş Başaran, “ekonomik nedenlerden, miras kavgasından, vefat olaylarından ya da büyüme, küçülme gibi nedenlerden dolayı satışa çıkarılıyor yalılar”. dedi.

Fatih Tınmaz Yalısı

Fatih Tınmaz yalısı 1870li yıllarda Padişah 2.Abdülhamit’in eRmeni doktoru Bier’in o zamanlarda ulaşımı sadce denizden sağlanan ahşap yalısı idi. Yalının 1978 yılında sahipleri tarafından ahşap konstrüksiyon ve bağdadi sıva tekniği ile restore edilmiş ve şimdiki halini almıştır.

Fatih Tınmaz Yalısı, Avrupa yakasındaki Sarraf Burnu bölgesinde yer almaktadır. Sarraf Burnu adından da anlaşılacağı üzere o yıllarda özellikle gayrimüslim kuyumcuların iş yeri ve konutlarıın olduğu bölgedir.

10 Temmuz 1874 tarihinde İstanbul depreminden sonra özellikle ahşap yapılar depreme dayanıklılık açısından daha büyük önem kazanmıştır.

 

İstanbul Boğazı Yalılarından Bir Görüntü

2
2

Not: Haberdeki 1 ve 2 nolu görseller Kanalfinans arşivindendir jeneriktir, telif hakkı saklıdır, kopyalanamaz.

 

Tarihi İpar Köşkü Dudak Uçuklatan Fiyata Satışa Çıkarıldı!

Cemil Topuzlu, İpar Köşkü, 2005 Fotoğraf: Ayça Şatıroğlu
Cemil Topuzlu, İpar Köşkü, 2005 Fotoğraf: Ayça Şatıroğlu

15.11.2018 – Köşkün satışı emlak kraliçesi ,dünya emlak şampiyonu Evrim Kırmızıtaş Başaran tarafından gerçekleşiyor!

“İpar Köşkü; gücün,asaletin, zenginliğin ve tatlı hayatın sembolü olmuş.”

Kadıköy, Çiftehavuzlar’daki köşk, ünlü cerrah Cemil Topuzlu Paşa tarafından 1901’de yaptırılmış.Cemil Topuzlu Paşa, köşkünü Pera Palas, Müşir Zeki Paşa Yalısı gibi ünlü binaların mimarı Aleksander Vallaury’ye inşa ettirmiş. “Ömrüm boyunca burada otarmak istiyorum” diyen Cemil Topuzlu Paşa köşküne çok özenmiş. Öyle ki, 1912’de devrin sadrazamı Gazi Ahmet Muhtar Paşa, köşkü ve bahçeyi görünce güzelliği karşısında etkilenmiş ve Cemil Topuzlu Paşa’ya İstanbul Şehreminliği (belediye başkanı) görevi verilmiş.

Köşk,1931’de şu anda köşke adını da veren İpar’lar ailesine geçmiş.

Cemil Topuzlu, İpar Köşkü, 2005 Fotoğraf: Ayça Şatıroğlu
Cemil Topuzlu, İpar Köşkü, 2005 Fotoğraf: Ayça Şatıroğlu

Satışını gerçekleştirecek olan ödüllü danışman Evrim Kırmızıtaş Başaran köşk için şu bilgileri verdi;

“İpar Köşkü, birinci dereceden tarihi eser ve burası şu anda devlet tarafından koruma altında, yeni sahibi aslına uygun birebir yaptırmak durumunda. Bir dönem sık sık danslı davetlerin verildiği bu köşkün dışı gibi içi de heybetli, 20 oda 4 salon ve 18 banyo bulunuyor. Birinci dereceden tarihi eser olan ana köşk,1350 metrekare kapalı alandadır. Bir de aynı arsa içerisinde iki köşk daha var,toplam 2700 metrakere kapalı alan,yani bu fiyatı veren üç köşkün sahibi oluyor.”diyerek sözlerine devam etti;

“Köşk her dönem gücün,asaletin, zenginliğin ve tatlı hayatın sembolü olmuş. Satışı için 45.000.000 dolar, 270 milyon TL istenilen para dudak uçuklatacak cinsten ama Amerika’dan , Rusya’dan, Kuveyt’ten ve Türkiye’den de ilgilenen müşterilerim var.”dedi.

Cemil Topuzlu, İpar Köşkü, 2005 Fotoğraf: Ayça Şatıroğlu
Cemil Topuzlu, İpar Köşkü, 2005 Fotoğraf: Ayça Şatıroğlu