Ana sayfa Emlak REIDIN: Temmu...

REIDIN: Temmuz Ayında Yeni Konutların Yarısı Senetle Satıldı

PAYLAŞ

İŞ BANKASI’NIN DESTEĞİYLE HAZIRLANAN ‘REIDIN-GYODER YENİ KONUT FİYAT ENDEKSİ’ VE ‘REIDIN EMLAK ENDEKSİ’ TEMMUZ AYI SONUÇLARI AÇIKLANDI

Temmuz ayında yeni konutların yarısı senetle satıldı

Türkiye genelinde konut fiyatları %0.74 oranında yükseldi, en çok artış %2 ile Aksaray’da yaşandı

Türkiye İş Bankası’nın desteği ile hazırlanan ‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ ve ‘REIDIN Emlak Endeksi’ Temmuz ayı sonuçları açıklandı. ‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ne göre, Temmuz ayı fiyat artışı, bir önceki aya göre %0.29, geçen yılın aynı dönemine göre ise %3.41 oranında gerçekleşti. Satışlarda banka kredisi kullanım oranının %30, peşinatın %20, senet kullanım oranının %50 olduğu Temmuz ayında, stok erime hızı %3.7 olarak gerçekleşti. Türkiye genelinde 68 ili kapsayan ‘REIDIN Emlak Endeksi’ Temmuz ayı sonuçlarına göre ise konut fiyatlarında, bir önceki aya göre %0.74 oranında artış yaşandı. Temmuz ayında konut satış fiyatlarının en fazla yükseldiği şehir %2 ile Aksaray, en çok azaldığı şehir ise %0.37 oranı ile Kars oldu.

İş Bankası Bireysel Krediler Müdürü Recep Haki, İş Bankası’nın 2017 Haziran sonu itibarıyla ulaştığı 19,5 milyar TL tutarındaki ev kredisi hacmi ile yılsonuna kıyasla %10,5 oranında gelişme gösterdiğini ve elde ettiği %11,6’lık pazar payı ile sektörün önemli bir oyuncusu olma özelliğini sürdürdüğünü vurguladı. Haki, şöyle dedi: “İş Bankası, müşterisi olsun ya da olmasın ev sahibi olmak isteyen kişilerin gelir durumlarına uygun farklı geri ödeme planları içeren zengin ev kredisi seçenekleri ile bu alanda yatırımlarına devam ediyor. Hatta Anında Ev Kredisi ile Türkiye’de ilk kez ev kredisi başvuru sürecinden tahsis sürecine kadar olan tüm süreci dijitalde başlatıp dijitalde neticelendirebiliyor.

Yeni konutların fiyatı Temmuz’da %0.29 arttı

İş Bankası’nın desteği ile hazırlanan REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’nde, Temmuz ayında bir önceki aya göre %0.29 oranında artış gerçekleşirken, geçen yılın aynı dönemine göre %3.41 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise %75.70 oranında artış yaşandı. Temmuz ayında İstanbul Asya yakasında yer alan markalı konut projelerinde %0.11 oranında; İstanbul Avrupa yakasında yer alan markalı konut projelerinde %0.35 oranında fiyat artışı oldu. Endeksin başlangıç dönemine göre ise İstanbul Asya yakasındaki projeler Avrupa yakasına kıyasla 10.9 puan fazla artış gösterdi.

Konut satışında senet kullanımı oranı %50 Temmuz ayında yeni konut satışlarında peşinat kullanım oranı Haziran ayına göre 1 puan azalarak %20, senet kullanım oranı da 2 puan gerileyerek %50 olarak gerçekleşti. Banka kredisi kullanım oranı ise 3 puan artarak %30’a çıktı. Stok erime hızı arttı: %3.7 Temmuz ayında satışı gerçekleştirilen konutların %29’u bitmiş, %71’i ise bitmemiş konut stoklarından oluştu. Haziran ayına göre stok erime hızı, adet bazlı 1 puan artarak %3.7, metrekare bazlı ise 0.7 puan artarak %3.2 oranında gerçekleşti.

Büyük alanlara sahip konutların satışında yükseliş var Bir önceki aya göre, 1+1 konut tipi satışının %0.06 oranında arttığı Temmuz ayında, 2+1 konut tipinde %0.34, 3+1 konut tipinde %0.34 ve 4+1 konut tipinde %0.13 oranında artış yaşandı. 51-75 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda %0.06 oranında artış yaşanan Temmuz ayında, 76-100 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda %0.35 oranında, 101-125 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda %0.33, 126-150 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda %0.23, 151 metrekare ve daha büyük alana sahip konutlarda %0.13 oranında artış görüldü.

Yabancılara satış oranı %4 Markalı konut projelerinde gerçekleştirilen satışların %4’lük oranı yabancı yatırımcılara yapıldı. Tercih noktasında ağırlıklı olarak 1+1 özellikteki konutların öne çıktığı gözlendi. Son 6 aylık ortalamanın %6 olduğu yabancı yatırımcılara satışlar, Mart’ta %10, Nisan ve Mayıs’ta %6, Haziran’da ise %5 olarak gerçekleşmişti.

İŞ BANKASI DESTEĞİ İLE ENDEKSTE 104. SAYI

İş Bankası’nın desteği ile hazırlanan Türkiye genelinde 68 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi, 104. Sayısı ile gayrimenkul sektörünün nabzını ölçmeye devam ediyor. REIDIN Emlak Endeksi sonuçlarına göre; Temmuz ayında, bir önceki aya göre %0.74 oranında ve geçen yılın aynı dönemine göre ise %10.42 oranında artış gerçekleşti.

Konut satış fiyatlarının en çok yükseldiği şehir Aksaray

Temmuz ayında metrekare başına konut satış fiyatları %2 oranında artan Aksaray, fiyatların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir ise %0.37 oranı ile Kars oldu. Yıllık artışta ilk sırada Balıkesir geliyor

Yıllık artış oranları değerlendirildiğinde, Temmuz ayında satılık konut fiyatlarının en çok yükseldiği ilk 5 il; Balıkesir (%27.14), Çanakkale (%22.04), Bursa (%21.52), Tekirdağ (%20.99), Zonguldak (%20.56) oldu. En yüksek kira artışı Bursa’da yaşandı Türkiye genelinde 68 ilin tamamını kapsayacak niteliğindeki Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi’nde ise bir önceki aya göre %0.73 ve geçen yılın aynı dönemine göre %3.87 oranında artış gerçekleşti. Metrekare başına konut kira değerleri %2.49 oranında artan Bursa, Temmuz ayında kiraların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde konut kira değerlerinin en çok azaldığı şehir ise %2’lik oran ile Uşak oldu. Kiralık konut fiyatlarının yıllık bazda en çok yükseldiği 5 şehir ise sırasıyla; Aydın (%21.58), Balıkesir (%21.39), Yozgat (21.28), Tekirdağ (%14.86) ve Çorum (%14.48) oldu. En yüksek yıllık kira getirisi Aydın, Van ve Bilecik’te

Amortisman süresi bakımından, satın alınan evlerin kiraya verildiğinde alış fiyatını en kısa sürede karşılayabildiği illerin başında, Temmuz ayı itibarıyla Aydın, Van ve Bilecik geldi.

‘REIDIN OFİS KİRA ENDEKSİ 2017 İKİNCİ ÇEYREK SONUÇLARI’ AÇIKLANDI   

İstanbul’da Üst Segment Ofis Kira Değerinde Artış Yaşandı

Gayrimenkul veri araştırma şirketi REIDIN’in, İstanbul, Ankara ve İzmir’i kapsayan ‘REIDIN Ofis Kira Endeksi 2017 İkinci Çeyrek Sonuçları’ açıklandı. REIDIN Ofis Kira Endeksi’ne göre, İstanbul geneli ofis kira değerlerinde bir önceki çeyrek dönem verilerine göre üst fiyat segmentinde yüzde 0.22 artış, alt fiyat segmentinde yüzde 0.50 oranında azalış yaşandı.

Ankara’nın merkezi iş alanlarındaki üst segment ofis kira değerinde ise yüzde 1.10 azalış, alt segmentte yüzde 0.19 oranında artış görüldü. İzmir’de de üst segment ofis kira değerinde yüzde 0.28, alt segmentte yüzde 0.58 oranında artış oldu.

Anadolu Yakası’nın kira değeri en yüksek ofis bölgesi Ataşehir, en düşük Kurtköy

Ofis binalarının yoğunlaştığı 14 bölge için hesaplanan metrekare kira değerleri baz alındığında, Anadolu Yakası’nda üst fiyat segmentinde metrekare değerlerine göre 28.22 dolar, alt fiyat segmentinde ise 18.86 dolar ile en yüksek kira değerine sahip bölge Ataşehir Ofis Bölgesi oldu. En düşük kira gelirine sahip bölgelerde ise, üst fiyat segmentinde 11.96 dolar, alt fiyat segmentinde ise 4.26 dolar ile Kurtköy Ofis Bölgesi öne çıktı.

Avrupa Yakası’nda üst segment ofislerin metrekare değeri 34.37 dolar oldu

Beşiktaş, Kağıthane, Şişli bölgelerinin büyük çoğunluğunu içeren ofis binalarını kapsayan İstanbul Merkezi İş Alanı (MİA) üst fiyat segmenti metrekare değeri 34.37 dolar, alt fiyat segmenti ise 18.73 dolar olarak ölçüldü. Avrupa Yakası’nda MİA dışındaki ofis bölgelerine bakıldığında Maslak Ofis Bölgesi, üst fiyat segmentinde metrekare değerlerine göre 29.93 dolar, alt fiyat segmentinde ise 20.48 dolar ile en yüksek kira değerine sahip bölge oldu.

Avrupa Yakası’nın kira değeri en düşük ofis bölgesi Beylikdüzü-Esenyurt

En düşük kira gelirine sahip bölge ise, üst fiyat segmentinde 7.04 doları, alt fiyat segmentinde ise 5.86 Amerikan doları ile Beylikdüzü-Esenyurt ofis bölgesi oldu.

Beşiktaş, Kağıthane, Şişli bölgelerinde doluluk oranı yüzde 88.16

Avrupa Yakası’nda ofislerin yoğun olduğu İstanbul Merkezi İş Alanı en yüksek kiralanabilir alana sahip bölge oldu. Bu bölgede kiralanabilir alanın yüzde 88.16’sının dolu olduğu ölçüldü.

Ümraniye Ofis Bölgesi’nde yüzde 96.35 doluluk var

Anadolu Yakası’nda ise en yüksek kiralanabilir alan Ümraniye Ofis Bölgesi oldu. Bu bölgedeki kiralanabilir alanın yüzde 96.35’inin dolu olduğu saptandı.

Ankara’da ofis binalarının doluluk oranı yüzde 7,05 azalarak yüzde 82.92 oldu

Eskişehir Yolu, Öveçler, Çankaya, Yenimahalle-Beştepe bölgelerini içeren Ankara Merkezi İş Alanı (Ankara – MİA) ofis kira değerlerinde bir önceki çeyrek dönem verilerine göre üst segmentte yüzde 1.10 azalış, alt segmentte ise yüzde 0.19 oranında artış yaşandı. Ankara Merkezi İş Alanı ofis binalarının doluluk oranı bir önceki çeyrek döneme göre yüzde 7.05 azalarak yüzde 82.92 oldu.

İzmir Bayraklı ve Bornova’da doluluk yüzde 80.84, Konak’ta yüzde 98.07 oldu

Bayraklı ve Bornova bölgelerini içeren İzmir Merkezi İş Alanı (İzmir -MİA) ofis kira değerlerinde bir önceki çeyrek dönem verilerine göre üst segmentte yüzde 0.28 artış, alt segmentte ise yüzde 0.58 oranında azalış yaşandı. İzmir Merkezi İş Alanı ofis binalarının doluluk oranı bir önceki çeyrek döneme göre yüzde 5.07 artarak yüzde 80.84 oldu. İzmir İkincil Ofis Bölgesi olarak belirlenen Konak Ofis Bölgesi’nde ise üst segmentte yüzde 2.61 , alt segmente ise yüzde 2.45 oranında azalış saptandı. Konak Ofis Bölgesi’nde ofis binalarının doluluk oranı bir önceki çeyrek döneme göre yüzde 3.42 artarak yüzde 98.07 oldu.

İstanbul ofis bölgelerinin yoğunluk haritasında, kırmızı alanlar ofis binalarının yoğun olduğu bölgeleri, sarı-yeşil alanlar ikincil ofis ve gelişmekte olan ofis bölgelerini gösteriyor.  

 

REIDIN Gayrimenkul Sektörü Güven Endeksi’ne göre gayrimenkul fiyatlarında artış bekleniyor

Türkiye İş Bankası desteği ile hazırlanan ‘REIDIN Türkiye Gayrimenkul Sektörü Güven Endeksi’ ve ‘REIDIN Türkiye Gayrimenkul Sektörü Fiyat Beklenti Endeksi’ 2017 yılı 3. çeyrek dönem sonuçlarına göre, önümüzdeki üç aylık dönemde gayrimenkul fiyatlarında artış bekleniyor. Gayrimenkul sektörü ile ilgili güncel verilerle derinlikli analitik bilgiler sunan REIDIN’in, Türkiye Gayrimenkul Sektörü Güven ve Fiyat Beklenti Endeksi 2017 yılı 3. çeyrek dönem sonuçlarını değerlendiren REIDIN Türkiye Ülke Müdürü Kerim Bertrand, “Son iki dönem çeyrek raporlarını incelediğimizde, genel algının işlerin toparlandığı yönünde olduğunu söyleyebiliriz. Geçmiş üç aylık döneme göre, önümüzdeki üç aylık dönemde gayrimenkul fiyatlarında artış beklentisinin yükseldiğini görüyoruz” dedi. REIDIN Türkiye Gayrimenkul Sektörü Güven Endeksi değeri, 2017 yılı 3. çeyrek döneminde, geçen çeyrek döneme göre %3 azalışla 109 (Kısmen İyimser) olarak ölçüldü. REIDIN Türkiye Gayrimenkul Sektörü Fiyat Beklenti Endeksi değeri ise, geçen çeyrek döneme göre %2 azalışla 104 (Kısmen İyimser) olarak ölçüldü.

REIDIN Türkiye Gayrimenkul Sektörü Gü̈ven Endeksi 2017 yılı 3. çeyrek döneminde, geçen çeyrek dö̈neme göre; bankalar ve finansal kurumlar için %17 artışla 100,7 (Kısmen Stabil) ölçüldü. Aynı dönem Gayrimenkul danışmanları için %16 azalışla 111,9 (Kısmen İyimser), Gayrimenkul değerleme uzmanları için %1 azalışla 88,1 (Kısmen Kötümser) ve Gayrimenkul geliştiricileri için %6 azalışla 127 (Kısmen İyimser) olarak ölçüldü.

 

 

PAYLAŞ