Ana sayfa Emlak REIDIN: Gayri...

REIDIN: Gayrimenkul Fiyatlarında Artış Beklenmiyor

REIDIN Güven ve Fiyat Beklenti Endeksi’ne göre gayrimenkul fiyatlarında artış beklenmiyor

‘REIDIN Türkiye Gayrimenkul Sektörü Güven Endeksi’ ve ‘Fiyat Beklenti Endeksi’ 2018 yılı 1. çeyrek dönem sonuçlarına göre, önümüzdeki üç aylık dönemde gayrimenkul fiyatlarında artış beklentisi azaldı.

Gayrimenkul sektörü ile ilgili güncel verilerle derinlikli analitik bilgiler sunan REIDIN’in, Türkiye Gayrimenkul Sektörü Güven ve Fiyat Beklenti Endeksi 2018 yılı 1. Çeyrek dönem sonuçlarını değerlendiren REIDIN CEO’su Kerim Bertrand, “Son dönem raporlarını incelediğimizde, 2018 yılı 1 Çeyrek döneminde, bir önceki döneme göre 9 puan artarak 95’e yükselen Güven Endeksi’nin, son bir yılın ortalaması 100.6’ya yaklaştığını görüyoruz. Endeks değerinin 100’ün üzerinde çıkmasının pozitif olarak değerlendirildiği Güven Endeksi’nde 9 puanlık bir artışla bu rakama yaklaşılmasını olumlu buluyoruz. Fiyat Beklenti Endeksi ise 85 puanla son bir yılın ortalaması 96.8’in altında kaldı. Endekslere göre, önümüzdeki üç aylık dönemde gayrimenkul fiyatlarında artış beklentisinin azaldığını söyleyebiliriz” dedi.

‘Güven Endeksi’nde artış, ‘Fiyat Beklenti Endeksi’nde gerileme yaşandı

REIDIN Türkiye Gayrimenkul Sektörü Güven Endeksi değeri, 2018 yılı 1. Çeyrek döneminde, geçen çeyrek döneme göre %10 artışla 95 (Kısmen Kötümser) olarak ölçüldü. REIDIN Türkiye Gayrimenkul Sektörü Fiyat Beklenti Endeksi değeri ise, geçen çeyrek döneme göre %8 azalışla 85 (Kısmen Kötümser) olarak ölçüldü.

Gayrimenkul Geliştiricileri iyimser

REIDIN Türkiye Gayrimenkul Sektörü Güven Endeksi 2018 yılı 1. Çeyrek döneminde, geçen çeyrek dö̈neme göre; Bankalar ve Finansal Kurumlar için %10 azalışla 81.3 (Kısmen Kötümser) ölçüldü. Aynı dönem Gayrimenkul Danışmanları için %29 artışla 100.9 (Kısmen Stabil), Gayrimenkul Değerleme Uzmanları için %1 azalışla 76.6 (Kısmen Kötümser) ve Gayrimenkul Geliştiricileri için %12 artışla 102.4 (Kısmen İyimser) olarak ölçüldü.

Endeksler, Türkiye genelini kapsıyor

 REIDIN Türkiye Gayrimenkul Sektörü Güven Endeksi ve Fiyat Beklenti Endeksi ile gayrimenkul sektöründe rol alan sektör profesyonellerinin; gayrimenkul sektörüne duydukları güvenin ölçülmesi ve gayrimenkul fiyatları ile ilgili beklentilerinin tespit edilmesi amaçlanıyor. Çeyreklik dönemlerde oluşturulan anketler, yaklaşık 20 bin kişiden oluşan, Türkiye’de gayrimenkul sektöründe rol alan oyuncuları kapsayan bir örneklem grubuna uygulanıyor.

 

İŞ BANKASI’NIN DESTEĞİYLE HAZIRLANAN ‘REIDIN-GYODER YENİ KONUT FİYAT ENDEKSİ’ VE ‘REIDIN EMLAK ENDEKSİ’ ARALIK AYI SONUÇLARI AÇIKLANDI

Türkiye genelinde konut fiyatları %0.80 yükseldi, en çok artış %2.04 ile Balıkesir’de yaşandı

Yeni konut satışlarının %82’si bitmemiş konut stoklarından oluştu

Türkiye İş Bankası’nın desteği ile hazırlanan ‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ ve ‘REIDIN Emlak Endeksi’ Aralık ayı sonuçları açıklandı. ‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ne göre; stok erime hızının %3.9’luk oranla son 6 aylık ortalamanın üzerine çıktığı Aralık ayında fiyat artışı, bir önceki aya göre 0.39, geçen yılın aynı dönemine göre ise %4.02 oranında gerçekleşti. Yeni konut satışlarının %82’si, bitmemiş konut stoklarından oluştu.  

Türkiye genelinde 68 ili kapsayan ‘REIDIN Emlak Endeksi’ Aralık ayı sonuçlarına göre ise konut fiyatlarında, bir önceki aya göre %0.80 oranında artış yaşandı. Aralık ayında metrekare başına konut satış fiyatları %2.04 oranında artan Balıkesir, fiyatların en çok yükseldiği şehir oldu.

 İş Bankası’nın desteği ile hazırlanan REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’nde, Aralık ayında bir önceki aya göre %0.39 oranında artış gerçekleşirken, geçen yılın aynı dönemine göre %4.02 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise %78.50 oranında artış yaşandı.  

İş Bankası Bireysel Krediler Müdürü Recep Haki, 2017 yılının ev kredisi piyasası açısından oldukça hareketli geçtiğini ve bankaların toplam konut kredisi hacminin 191,6 milyar TL’ye* ulaştığını belirtti. Haki, İş Bankası’nın 2017 Eylül sonu itibarıyla yılsonuna kıyasla %13,2 bir artış ile ev kredisi hacmini 20 milyar TL’ye çıkardığını söyledi ve İş Bankası’nın sektörde konut finansmanının önemli bir oyuncusu olma özelliğini sürdürdüğünü vurguladı. (* 29.12.2017 tarihli BDDK verisidir) 

Haki “İnsanlar için zamanın ne kadar değerli olduğunu biliyoruz. Uçtan uca dijital ortamda sunduğumuz Anında Ev Kredisi çözümümüz ile, ev almak isteyenler ve kredi ihtiyacı olanlar isbank.com.tr’den Anında Ev Kredisi başvurusu yaptıklarında, talebin krediye dönüşmesine kadar geçen bütün süreci dijitalde tamamlayabiliyorlar. Kredi hesaplama, ekspertiz, kredi tahsisine kadar tüm süreç dijitalde gerçekleşiyor ve şubeye sadece bir kez imza atmak için gidiliyor. Hizmet sunmaya başladığımız ilk günden bugüne 1 yıl içerisinde toplamda yaklaşık 45.000 başvuru gerçekleşmesi hizmetimize olan büyük ilgi ve talebin bir göstergesi. Müşteri deneyimi odağı ile tasarladığımız dijital hizmetlerimiz hem sektöre yön veriyor hem de müşterilerimize hız ve kolaylık sağlıyor.” dedi. 

Haki ayrıca konut sektörüne desteğini sürdüren İş Bankası’nın, ev kredilerinde kullandırmak üzere International Finance Corporation (IFC) ile yeni bir anlaşmaya vardığını belirterek şöyle devam etti: “Anlaşma kapsamında 20 milyon USD’lik kısmı CTF’den, 105 milyon USD’lik kısmı IFC’den olmak üzere toplamda 125 milyon USD kaynak sağlamış olduk. 125 milyon USD tutarındaki bu kaynağın 80 milyon USD’lik tutarı enerji verimliliği yüksek olan konutların, kalan tutarı ise standart konutların finansmanında kullandıracağız.”  

Aralık ayında İstanbul Asya yakasında yer alan markalı konut projelerinde %0.16 oranında; İstanbul Avrupa yakasında yer alan markalı konut projelerinde ise %0.46 oranında fiyat artışı oldu. Endeksin başlangıç dönemine göre ise İstanbul Asya yakasındaki projeler Avrupa yakasına kıyasla 11.1 puan fazla artış gösterdi.


Senet kullanım oranı 9 puan geriledi: %35

Markalı projelerden konut satın alan müşterilerin peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranları incelendiğinde, Aralık ayında peşinat kullanım oranı %31, banka kredisi kullanım oranı %34 ve senet kullanım oranı %35 olarak gerçekleşti. Aralık ayında peşinat kullanım oranı Kasım ayına göre 5 puan, banka kredisi kullanım oranı 4 puan yükselirken, senet kullanım oranı ise 9 puan geriledi.  

Satışların %82’si bitmemiş konut stoklarından

Aralık ayında satışı gerçekleştirilen konutların %18’i bitmiş, %82’si ise bitmemiş konut stoklarından oluştu. Aralık ayı stok erime hızı değerlendirildiğinde, adet bazlı %3.9, metrekare bazlı ise %3.8 oranında stok erime hızı gözlemlendi. Bitmemiş konutların satış oranında 13 puanlık bir artış yaşandı.  

Tüm konut tiplerinin satışında artış

Bir önceki aya göre, 1+1 konut tipi satışının %0.11 oranında arttığı Aralık ayında, 2+1 konut tipinde %0.33, 3+1 konut tipinde %0.50 oranında, 4+1 konut tipinde ise %0.45 oranında artış yaşandı. Bu verilere göre en yüksek fiyat artışı 3+1 kullanım alanlı konutlarda (%50) oldu. 51-75 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda %0.12 oranında artış yaşanan Aralık ayında, 76-100 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda %0.29 oranında, 101-125 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda %0.38, 126-150 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda %0.45, 151 metrekare ve daha büyük alana sahip konutlarda ise %0.26 oranında artış görüldü.


Yabancılara satış oranı 1 puan daha geriledi, %3 oldu

Markalı konut projelerinde gerçekleştirilen satışların %3’lük oranı yabancı yatırımcılara yapıldı. Son 6 aylık ortalamanın %4 olduğu yabancı yatırımcılara satışlar; Ağustos’ta %6, Eylül’de %3, Ekim’de %5, Kasım’da %4 olarak gerçekleşmişti.  

İŞ BANKASI DESTEĞİ İLE ENDEKSTE 109. SAYI

İş Bankası’nın desteği ile hazırlanan Türkiye genelinde 68 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi, 109. Sayısı ile gayrimenkul sektörünün nabzını ölçmeye devam ediyor. REIDIN Emlak Endeksi sonuçlarına göre; Aralık ayında, bir önceki aya göre %0.80 oranında ve geçen yılın aynı dönemine göre ise %11.97 oranında artış gerçekleşti. 

Konut satış fiyatlarının en çok yükseldiği şehir Balıkesir

Aralık ayında metrekare başına konut satış fiyatları %2.04 oranında artan Balıkesir, fiyatların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir ise %-0.14 oranı ile Bilecik oldu.

Satılık konut fiyatlarının en çok yükseldiği ilk 5 il

Yıllık artış oranları değerlendirildiğinde, Arallık ayında satılık konut fiyatlarının en çok yükseldiği ilk 5 il; Balıkesir (%26.90), Giresun (%26.82), Edirne (26.82), Bursa (25.89) ve Aksaray (23.00) oldu.  

Kirada en yüksek aylık artış %2 ile Nevşehir’de

Türkiye genelinde 68 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi’nde ise Aralık ayında bir önceki aya göre %0.16, geçen yılın aynı dönemine göre ise %7.19 oranında artış gerçekleşti. Aralık ayında Nevşehir’de metrekare başına konut kira değerleri %2 oranında arttı ve Nevşehir kiraların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönemde konut kira değerlerinin en çok azaldığı şehir ise %-2 oranı ile Adıyaman oldu.  

Kiralık konut fiyatlarının yıllık bazda en çok yükseldiği 5 şehir

Kiralık konut fiyatlarının yıllık bazda en çok yükseldiği 5 şehir ise sırasıyla; Aydın (%22.57), Yozgat (%22.43), Zonguldak (21.57), Kırklareli (%20.47), Muğla (%18.83) oldu. 

En yüksek yıllık kira getirisi Aydın, Van ve Kırklareli’de

Amortisman süresi bakımından, satın alınan evlerin kiraya verildiğinde alış fiyatını en kısa sürede karşılayabildiği illerin başında, Aralık ayı itibarıyla Aydın, Van ve Kırklareli geldi. Aynı zamanda kira değerinin konutun satış fiyatına bölünmesiyle hesaplanan REIDIN Yıllık Brüt Kira Getiri Oranları da, Aralık ayında en yüksek Aydın, Van ve Kırklareli’de ölçüldü.