Ana Sayfa Emlak MIPIM’d...

MIPIM’de Türkiye’ye Büyük İlgi

Türkiye, 14-17 Mart 2017 tarihlerinde Fransa Cannes’da gerçekleştirilen dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM 2017’nin ilk gününde uluslararası yatırımcıların büyük ilgisiyle karşılaştı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye’de hız kesmeyecek gayrimenkul yatırım çalışmalarına ve barındırdığı fırsatlara dikkat çekerken, MIPIM gibi bir fuarda yer almanın büyük bir özgüven istediğini vurguladı. Türkiye’yi MIPIM’de temsil eden projelerin, dünyanın dört bir yanından gelen projelerin gerisinde olmadığının altını çizen Bakan Özhaseki, “Bundan son derece mutluluk duyuyorum” dedi.

Alkaş’ın Türkiye temsilciliğini yaptığı dünyanın en büyük ve en önemli gayrimenkul fuarı MIPIM 2017, Türkiye’nin bir kez daha ama daha güçlü bir şekilde gövde gösterisine sahne oluyor. Türkiye’nin Fransa Cannes’daki büyük gayrimenkul gösterisine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tam destek vermiş durumda. Bakan Mehmet Özhaseki, MIPIM gibi bir fuarda yer almanın büyük bir cesaret istediğini ve Türk kuruluşların bu fuarda, projeleriyle büyük bir özgüvenle yer aldıklarını açıkladı. Bakan Özhaseki’nin fuarın ilk günü yaptığı açıklamalar, gayrimenkul sektörünün hızla destekleneceğini de ortaya koydu.

14-17 Mart 2017 tarihleri arasında Fransa Cannes’da 90 ülkeden gayrimenkulün iddialı isimleri kadar iddiasını yükseltmek isteyen yatırımcılarını 28’inci defa bir araya getiren MIPIM’de Türkiye, yaklaşık 600 kişiyle temsil ediliyor. Toplamda 19.000 metrekarelik alanda gerçekleştirilecek olan fuarda Türkiye temsiliyet alanını 1.800 metrekareye yükseltirken, katılımcı kuruluş sayısı ise 250’ye ulaşmış durumda.

Bakan Özhaseki: “Türkiye’yi yakından takip eden herkes geleceğine ümitle bakıyor”

Türkiye Resmi Açılışı’nın 14 Mart Salı günü, saat 10:00’da gerçekleştirildiği MIPIM’de Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, yaptığı açıklamalarda Türkiye’de hız kesmeyen gayrimenkul yatırımlarının altını çizerek, şöyle konuştu: “Türkiye’yi yakından takip eden herkes Türkiye hakkında geleceğe ümitle bakıyor. 2000’li yılların başı ile kıyaslandığı zaman birçok anlamda müthiş bir ekonomik gelişmişlik örneği görüyoruz. Gayrimenkul sektörü, Türkiye’deki en önemli sektörlerin başında geliyor. Sektör, müthiş bir potansiyele sahip. Ekonominin neredeyse yüzde 25’ine sahip. İnşaat sektörü, gelecekte de Türkiye’de belirleyici sektör olacak. 250’ye yakın sektörü etkileyen gayrimenkul sektörünün hızla desteklenmesi bizim hükumetimizin de aldığı kararlardan birisi”

Avrupa’nın pek çok bölgesinde konut ihtiyacında durağanlık baş gösterirken, Türkiye’de ise dinamizmin devam ettiğini vurgulayan Bakan Özhaseki, kentsel dönüşüm çalışmaları çerçevesinde önümüzdeki 15 yıl içinde en az 6-7 milyon yapıyı dönüştürmeyi planladıklarını açıkladı.

MIPIM gibi uluslararası bir gayrimenkul fuarında yer almanın cesaret istediğinin altını çizen Bakan Özhaseki, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkemizi temsil eden kuruluşlar, büyük bir gururla gelmişler, burada standlarını açmışlar. Doğrusu, dünyanın dört bir tarafından gelen grupların projeleriyle kıyaslandığında hiçbiri geride değil. Bundan, son derece mutluluk duyuyorum. Böyle bir ortama gelmek cesaret ister. Böyle bir yerde ürününüzü ortaya koyabilmek, kendinizi anlatabilmek özgüven ister. Bunlara sahipseniz buraya gelebilirsiniz, eğer sahip değilseniz kolay kolay buralara gelemezsiniz.”

Bakan Mehmet Özhaseki, “Türkiye, Neden Yabancı Yatırımcı İçin Cazip Bir Ülke” isimli toplantıya katıldı. Yoğun bir katılımın olduğu ve büyük bir ilgi gören toplantıda, Bakan Özhaseki, ayrıca Türkiye gayrimenkul sektöründeki gelişime ve bunun uluslararası yatırımcılar oluşturduğu için fırsatların da altını çizdi.

Alkaş: “Türkiye, MIPIM’de her zamankinden daha etkin”

Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı ve JLL Türkiye Ülke Başkanı AVİ ALKAŞ, Türkiye’nin, böyle bir dönemde MIPIM’de her zamankinden daha etkin varlık gösteriyor olmasını son derece önemli bir gelişme olarak nitelendirirken, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet Özhaseki’nin katılımıyla Türkiye’nin bakanlık düzeyinde temsil edilmesinin özel bir değer taşıdığını vurguladı. Alkaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ekonomik canlılıkla, her şeye rağmen ilan edilen ekonomik seferberlikler doğrultusunda yatırımcımızın, iş insanımızın, bu konuda hizmet üretenlerimizin hep birlikte orada yine boy gösteriyoruz. Böyle zamanlarda ülke olarak tanıtıma daha çok ihtiyacımız var. Uluslararası platformlarda Türkiye’deki pazarın canlı ve hareketli olacağının güvenini veriyoruz.”

Aközer: “Global yatırımcıya Türkiye’deki hareketliliği anlatıyoruz”

MIPIM’de dünyaya Türkiye’nin gücünü bir kez daha ama daha güçlü bir şekilde gösteriyor olmaktan büyük bir memnuniyet duyduklarını vurgulayan Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer de bu iddianın Türkiye’nin içinde bulunduğu dönem açısından son derece önemli olduğunu kaydetti. Aközer, bu açıdan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin MIPIM 2017’ye katılımını, Türkiye’nin daha etkin bir şekilde ifade edilmesi için önemli ve değerli bir gelişme olarak değerlendirdi. Türkiye’nin içinde bulunduğu şartlar altında gayrimenkul şirketleri, mimarlar ve şehir katılımının olağanüstü bir ilgi anlamına geldiğini vurgulayan Aközer, şöyle konuştu:

“Bu, gayrimenkul şirketlerimiz, mimarlarımız ve şehirlerimizin uluslararası oyun içinde yer alma isteklerinin somut bir göstergesi olmasının yanı sıra ülkemizin ekonomideki en önemli güçlerinden biri olan gayrimenkul sektörünün gerçek dinamikleriyle temsil edilmesi açısından da önem taşıyor. Kuruluşlarımızla aynı heyecanı taşıyarak bu uluslararası platformda Türkiye’yi temsil etmek bizim için de gurur verici. Hedefimiz her sene daha fazla şehir ve projemizin tanıtımını sağlamak. MIPIM’de yoğun katılım ile uluslararası yatırımcıya Türkiye’deki hareketliliği ve devamlılığı aktarıyoruz. Bu, yabancı yatırımcı çekmek isteyen Türk firmaları için son derece önemli bir tanıtım.”

MIPIM 2017’de 250 kuruluş ve toplamda 600 kişilik katılımla yer alan Türkiye, şehir katılımıyla da oldukça büyük bir ilgi görüyor. Adını dünya yatırım ligine yazdırmak isteyen İstanbul başta olmak üzere Antalya, Balıkesir, Eskişehir, Hatay ve Kocaeli şehirlerinin katıldığı fuarda ayrıca Beyoğlu da yer alıyor. İstanbul, İstanbul Ticaret Odası önderliğinde Londra ve Paris çadırları arasındaki 685 metrekarelik çadırda İki Kıta Bir Şehir temasıyla kentin en prestijli projelerini uluslararası yatırımcıya tanıtılıyor. Antalya ise her biri yaklaşık 1’er milyar dolarlık Kepez – Santral Mahalleleri Kentsel Dönüşüm, Kruvaziyer Limanı, Konyaaltı Sahil Yenileme başta olmak üzere pek çok projeyle Büyükşehir Belediyesi tarafından temsil ediliyor. Fuarda yine Büyükşehir Belediyesi önderliğinde yer alan Kocaeli ise ulaşım projeleri kadar ticari gayrimenkul, konut yatırımları ve turizmi konu alan pek çok projeyle temsil ediliyor. Bunlar içinde İzmit Teleferik, Gebze-Darıca Metrosu, Körfez-Derince-İzmit Kartepe Hafif Raylı Sistem, Mannesmann, İzmit Kent Merkezi, Kanalboyu, Gezbe-Sultanorhan ve Kartepe projeleri dikkat çekenler arasında yer alıyor. Diğer yandan Beyoğlu ise Beyoğlu Belediyesi’nin öncülüğünde 35 firmayı bir araya getiren Beyoğlu Investors Group (BIG) ile uluslararası yatırımcıların karşısına çıkıyor. 47 projeyle temsil edilecek Beyoğlu’nda öne çıkan projeler ise Galataport, Haliçport, Piyalepaşa İstanbul, Taksim 360, Okmeydanı ve Sütlüce-Örnektepe.

MIPIM’deki Türkiye etkinlikleri 2 ve 3. günde devam edecek

Türkiye ile ilgili etkinlikler, MIPIM’in 2. günü olan 15 Mart 2017’de de hız kesmeyecek. Günün ilk etkinliği 10:00’da Türk mimarlığının dünyada da ön plana çıkmaya başlayan gelişiminin anlatılacağı “Türkiye Mimarlığı Dünya Haritasında” isimli toplantı olacak. Türkiye şovu 12:00’da Esas Gayrimenkul’ün “Öğle Yemeği” ile devam ederken, uluslararası yatırımcıların da yer alacağı bu toplantıda Türkiye’nin gayrimenkul fırsatlarını anlatılacak. 14:00, İstanbul Ticaret Odası’nın yine ulusal ve uluslararası yatırımcıları bir araya getireceği “Kokteyl ve Network Etkinliği”nin zamanı olacak. 15:00’da ise dünya çapında iddialı bir tema park olan “Bandırma Tasarım Parkı Yarışması”nın sonuçları açıklanacak. Akşam saatlerinde de ivmesi düşürülmeyen Türkiye’nin gövde gösterisi, bu defa TSKB Gayrimenkul Değerleme’nin “Akşam Yemeği” ile devam edecek. Fuarın 3. günü olan 16 Mart Perşembe ise İstanbul’un 3. Havalimanı’nın hemen yakınında kurulacak “İstanbul Airport City Kahvaltısı”na ev sahipliği yapacak. İHA