Ana sayfa Emlak Konut Satışla...

Konut Satışları Ağustos Ayında Arttı, Sektör Temsilcileri Değerlendirdi

18.09.2019 – TÜİK’in açıkladığı Ağustos ayı konut satış istatistiklerine göre; Türkiye genelinde konut satışları 2019 Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %5,1 oranında artarak 110 538 oldu. 

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

  • Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %168 oranında artış göstererek 34 148,
  • Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %17,7 azalarak 40 634,
  • Türkiye genelinde ikinci el konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %25,3 artış göstererek 69 904
  • Yabancılara yapılan konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre %6,8 azalarak 3 604

olarak kaydedildi. İnşaat sektörü temsilcileri konuyla ilgili görüşlerini şöyle paylaştı:

Tamer Özyurt / Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı: 

Sektörümüzde yeniden yükselişin yaşanacağı bir dönemin içerisindeyiz”

“Sektörümüzde iç piyasada yılbaşından itibaren yaşanan daralma, yerini canlanmaya bırakıyor. Temmuz ayında kamu bankaları tarafından faizlerin yüzde 1’in altına indirilmesinin etkilerini görmeye başladık.  TÜİK’in açıkladığı ağustos rakamlarına göre yerli yatırımcıya satışlarda yaşanan yüzde 5.1’lik artış karşısında, iç piyasada canlanma döneminin başladığını söyleyebiliriz. Faizlerin yüzde 1’in altını görmesi, yılın ilk 7 ayında beklemeye geçen yatırımcıları hareketlendirdi. Yaşadığımız bu sürecin benzerlerini daha önce de görmüştük. Yatırımcı için yüzde 1’in altında seyreden faiz oranı, ilk etapta satın alma yönünde psikolojik bir etki sağlıyor. Açıklanan rakamlarda da kredili satışlarda yüzde 168 oranındaki artış, bu etkinin rakamsal bir karşılığını oluşturuyor. Projelerimize yönelik gelen taleplerde satışlarda

bu yönde bir artış yaşanacağını tahmin ediyorduk. Açıklanan rakamlar bizi şaşırtmadı. Sektörümüz yeniden verimli günlerine dönüyor. Kamu bankalarının yanı sıra özel bankaların da faiz indirimine dahil olması, uzayan vadeler ile konut fiyatlarında artış yaşanmaması gibi faktörler bir araya geldiğinde; bu yeni süreci yatırımcıların kaçırılmayacak bir fırsat olarak algıladığını düşünüyoruz. Bu durum, sadece konut alıcıları için değil, tamamlanan projelerin satışlarının tamamlanarak yeni yatırım projelerinin sektöre kazandırılması noktasında da çok önemli bir görev üstleniyor. Konut stoklarının tüketilerek yeni proje inşaatlarına başlanması ekonomimiz için çok büyük bir potansiyel güç barındırıyor. Ve bu güçte hem yatırımcılarımızın hem de biz konut üreticilerinin katkısı hayli büyük. Ekonomimizin yüksek bir katma değer elde etmesi notasında biz sektör paydaşları olarak üzerimize düşen vazifeyi gerçekleştirmeye hazırız.”

 Abdüssamet Bahadır / Bahaş Holding CEO’su: 

“İç piyasada durgunluk dönemi, faiz indirimiyle yerini canlanmaya bıraktı”

“Konut satışlarında iç piyasada bu yılın temmuz ayına kadar geçen sürede yaşanan durgunluk dönemi, kamu bankalarının faiz oranlarını yüzde 1’in altına indirme yönlü hareketiyle, yerini yeniden canlanma dönemine bıraktı. Bu dönem içinde yüzde 3’ü zorlayan faiz oranları nedeniyle beklemeye geçen yatırımcılar, yeniden satın alma eğilimi göstermeye başladı. TÜİK’in açıkladığı ağustos ayı satış rakamlarında iç piyasada yaşanan yüzde 5.1’lik artış, bu canlanma sürecinin başlangıcı niteliğindedir. Kamu bankaları ile başlayan, özel bankaların da sürece dâhil olmasıyla yaygın hale gelen faiz indiriminin etkisiyle kredili satışlardaki artış, yüzde 168’i buldu. Bu artış, faiz indiriminin konut satışlarındaki itici gücüne ilişkin çok önemli bir gösterge oluşturuyor. Faiz oranlarının yüzde 1’in altına indirilmesi, her dönemde yatırımcıyı alım yönünde harekete geçiren en büyük unsur. Özel bankaların da faiz indirimiyle, satışların artarak devam edeceğine inanıyoruz. Bu durum, mevcut konut stoğunun eritilerek yeni markalı konut projelerinin sektöre kazandırılması yönünde çok önemli kazanımlar getirecek. Buna ek olarak aralık ayında bir faiz indiriminin daha gerçekleşmesi yönünde beklentimiz var. Bu indirim ile birlikte, sektörün 2020 yılına yeniden güçlü bir pozisyonda başlayabileceğini düşünüyoruz.”

Ahmad Ghassan Altınawı/Masar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı

 “Satışlardaki artış, yılın son 4 ayında toparlanma etkisi yaratacak”

Temmuz ayının sonunda kamu bankaları tarafından gerçekleştirilen faiz indirimi, meyvelerini vermeye başladı. TÜİK’in açıkladığı ağustos ayı satış rakamlarına göre, kamu bankalarının ardından özel bankaların da faiz indirimiyle, ağustos ayında iç piyasadaki satışlarda yüzde 5.1’lik bir artış yaşandı. Faiz oranlarındaki indirimle kredili satışlarda yüzde 168’lik bir oran yakaladık. Bununla birlikte uzayan vadeler de konut alımını kolaylaştırarak, sektörümüzün yatırım araçları arasındaki konumunu pekiştirdi. Yatırımcılar, faiz oranlarındaki yükselişin etkisiyle, yeniden konut sektörünü tercih etmeye başladı. Kredi başvurularındaki talep, Türkiye’nin dört bir yanında artış gösterdi. Bu talebin yılsonuna kadar artarak devam edeceğini düşünüyoruz. Yılın son 4 ayı, iç piyasa açısından bir toparlanma etkisi yaratarak, yılsonu hedeflerinin yakalanmasına destek olacak. Talepte büyük şehirlerin yanı sıra doğanın içinde, üst düzey konfor sunan projelerde de artış yaşanıyor. Giderek artan öğrenci nüfusuyla dikkat çeken Düzce’de hayata geçirdiğimiz Masar Tower projemiz, hem yatırım hem de oturum odaklı yatırımlar açısından talep görüyor. Projemizin kazanç faktörü ve yılsonunda teslim edilecek olması da talebi hareketlendiriyor.”

İhsan Çulhalık / İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı:

“Yerli yatırımcı açısından, satışların daha ileriye taşıyacağı dönemdeyiz”

Kamu bankalarının faiz oranlarını yüzde 1’in altına çekmesiyle başlayan sürecin ağustos ayı satış rakamlarına artı olarak yansıyacağına dair bir beklenti içerisindeydik. TÜİK’in açıkladığı ağustos satış rakamları bu beklentimizi karşıladı. Yıl başından beri düşüşe geçen satışlarda yüzde 5.1’lik bir artış yaşandı. İstatistiksel açıdan bakıldığında faiz oranlarında yapılan her indirimin satışları artırdığını görüyoruz. Bu durum ağustos ayında kredili satışlara yüzde 168’lik artış olarak yansıdı. Yapılan indirimle talepte ağırlıklı olarak hemen teslim ve hemen tapu sunan projeler en büyük payı alıyor. Çünkü yatırımcı, bu dönemde yatırımını hemen kazanca dönüştürerek satın aldığı konutun finansmanını sağlamak istiyor. Faiz indirimiyle birlikte vadelerin uzatılması da konut sektörüne yapılan yatırımları cazip hale getirdi. Bütün bunlar bir araya geldiğinde yatırımcı bu dönemi çok büyük bir avantaj olarak karşıladı diyebiliriz. Yılın kalan döneminde faiz oranlarının aynı şekilde seyretmesi, yılsonu hedeflerimize ulaşmamız ve stokların tüketilmesi açısından çok önemli kazanımlar sağlayacak. Önümüzdeki aylarda daha yüksek oranlarla karşılaşacağımıza inanıyoruz. Bu süreç, 2020’de yeni projelerin hayata geçirilmesi noktasında tetikleyici bir güç oluşturacak.” 

 

Konut Satış İstatistikleri, Ağustos 2019

 

 

 

2019 Haziran ayında konut satışları %48.6 düştü, İş Yatırım

Türkiye’de konut satışları Haziran 2019’da yıllık bazda % 48.6 ve aylık bazda ise % 25.4 düşüş göstererek 61.355 adet olarak gerçekleşti. Satışlardaki sert düşüşün ana nedeni İstanbul seçimlerinin tekrarı ve artan belirsizliklere bağlı olarak tüketici güvenindeki zayıflama oldu. Ek olarak, geçen sene Mayıs ayında kamu bankları tarafından sunulan düşük mortgage faizlerinin (aylık %0.98) yarattığı yüksek baz etkisi bir diğer etken. Böylece konut satışları yılın ilk yarısında %19.7 oranında düşüş gösterdi. Biriken konut talebinin İstanbul seçimlerinden sonraya ertelendiğini düşünürsek Temmuz ayında rakamlarda hafif bir toparlanma görebiliriz.

2019 Haziran ayında ipotekli satışlar bir önceki yıla göre yıllık bazda %84,6 gerileme gösterdi. Yüksek konut kredisi faizleri, artan oynaklık ve bankaların kredi verme iştahındaki zayıflamanın ipotekli satışları oldukça olumsuz etkilediğini görüyoruz. Böylece yılın ilk yarısında ipotekli satışların toplam satışlara oranı geçen sene aynı dönem ki %38 seviyesinden %20 seviyesine geriledi. İlk satışlarda ise yıllık bazda %59.2 aylık bazda %31.1 düşüş meydana geldi. Talep piyasalardaki oynaklığa ve kur hareketlerine karşı oldukça hassas.

En çok satış Irak ve İran vatandaşlarına yapıldığı, yabancılara yapılan satışlar Haziran ayında yıllık bazda %30 oranında büyüdü. Artışta büyük ölçüde TL’nin değer kaybı ve yabancılara konut satışını arttırmak amacıyla sunulan devlet teşvikleri etkili oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarındaki artışın düşük baz etkisindeki zayıflama ile birlikte hız kestiğini görüyoruz.

 

Konut Satış İstatistikleri, Haziran 2019

17 Temmuz 2019 – Türkiye’de 2019 Haziran ayında 61355 konut satıldı. Türkiye genelinde konut satışları 2019 Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %48,6 oranında  azalarak 61 355 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 10 060 konut satışı ve %16,4 ile en yüksek paya  sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u, 5 430 konut satışı ve %8,9 pay ile Ankara, 3 390 konut satışı ve %5,5 pay ile Antalya izledi. Konut satış sayısının düşük olduğu iller sırasıyla 4 konut ile Ardahan, 15 konut ile Hakkari ve 38 konut ile Bayburt oldu.

     Konut satış sayıları, 2018-2019

İpotekli konut satışları 2019 Haziran ayında 7 319 olarak gerçekleşti.
Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %84,6 oranında azalış göstererek 7 319 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı %11,9 olarak gerçekleşti. İpotekli satışlarda İstanbul 1 175 konut satışı ve %16,1 pay ile ilk sırayı aldı. Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il %23,1 ile Tunceli oldu.

Diğer satış türleri sonucunda 54 036 konut el değiştirdi. Diğer konut satışları Türkiye genelinde bir önceki yılın aynı ayına göre %24,7 oranında azalarak 54 036  oldu. Diğer konut satışlarında İstanbul 8 885 konut satışı ve %16,4 pay ile ilk sıraya yerleşti. İstanbul’daki toplam konut satışları içinde diğer satışların payı %88,3 oldu. Ankara 4 569 diğer konut satışı ile ikinci sırada yer aldı. Ankara’yı 3 063 konut satışı ile Antalya izledi. Diğer konut satışının en az olduğu il 4 konut ile Ardahan oldu.

Satış şekline göre konut satışı, Haziran 2019    Satış durumuna göre konut satışı, Haziran 2019

Konut satışlarında 23 265 konut ilk defa satıldı.
Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %59,2 azalarak 23 265 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı %37,9 oldu. İlk satışlarda İstanbul 3 813 konut satışı ve %16,4 ile en yüksek paya sahip olurken, İstanbul’u 1 656 konut satışı ile Ankara ve 1 289 konut satışı ile İzmir izledi.

İkinci el konut satışlarında 38 090 konut el değiştirdi. Türkiye genelinde ikinci el konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %38,9 azalış göstererek 38_090 oldu. İkinci el konut satışlarında da İstanbul 6 247 konut satışı ve %16,4 pay ile ilk sıraya yerleşti. İstanbul’daki toplam konut satışları içinde ikinci el satışların payı %62,1 oldu. Ankara 3 774 konut satışı ile ikinci sırada yer aldı. Ankara’yı 2 212 konut satışı ile Antalya izledi.

Yabancılara 2019 yılı Haziran ayında 2 689 konut satışı gerçekleşti. Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %30,5 artarak 2 689 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında, Haziran 2019’da ilk sırayı 1 009 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul ilini sırasıyla 668 konut satışı ile Antalya, 134 konut satışı ile Ankara, 123 konut satışı ile Yalova ve 122 konut satışı ile Bursa izledi.

Ülke uyruklarına göre en çok konut satışı Irak vatandaşlarına yapıldı. Haziran ayında Irak vatandaşları Türkiye’den 429 konut satın aldı. Irak’ı sırasıyla, 415 konut ile İran, 190 konut ile Rusya Federasyonu, 126 konut ile Almanya ve 113 konut ile İngiltere ve Kuveyt izledi.

İnşaat Patronları TÜİK Konut Satış İstatistikleri’ni Değerlendirdi

17 Haziran 2019 – TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre; Türkiye genelinde konut satışları 2019 Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 31,3 oranında  azalarak 82 bin 252 oldu. Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 85,8 oranında azalış göstererek 5 bin 231 oldu. Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 62,5 artarak 3 bin 925 oldu.

İnşaat patronları TÜİK Konut Satış İstatistikleri’ni değerlendirdi: Konuyla ilgili Özyurtlar Holding, Bahaş Holding, Kar Group, Masar İnşaat ve İnsay Yapı’nın tepe yöneticileri değerlendirmelerde bulundular:

Tamer Özyurt / Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı:

“Yabancıya sadece konut satmıyor, ekonomimiz için potansiyel yatırımcı sağlıyoruz”

Gayrimenkul ve inşaat sektöründe eylülden bu yana yabancı yatırımcı oranındaki artışı düşündüğümüzde, TÜİK’in açıkladığı mayıs verilerindeki yabancı yatırımcı artışının bizi şaşırtmadığını söyleyebiliriz. Veriler, mayıs ayında yabancıya konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 62,5 artarak, 3 bin 925 rakamına ulaştığını gösteriyor. TC vatandaşı olarak yılın önemli bir bölümünü ülkemizde geçirmenin avantajını yaşayan yatırımcılar, bitmiş veya bitmeye çok yakın konutları tercih ediyor. Yabancı yatırımcılar, sadece gayrimenkul ve inşaat sektörüne değil, ülkemizde konut edinerek farklı sektörlere de yatırım gerçekleştiriyor. Aralarında ülkemizde iş kurarak ticari faaliyette bulunmayı hedefleyenler de bunuyor. Sektör paydaşları olarak bizler, sadece yabancı yatırımcıya konut satmıyor, aynı zamanda ekonomimize önemli bir döviz girişi sağlayacak yatırımcı potansiyeli de sağlıyoruz. Yatırımcıları, bu ülkede yaşamaları için gerekli olan tüm ihtiyaçlarını karşılayacak hizmetlerle buluşturma konusunda da aracılık yapıyoruz. Bu açıdan bakıldığında konut satmaktan daha fazlası için destekte bulunuyoruz.

Şenol Üçüncü / Kar Yapı Yönetim Kurulu Üyesi:

“Gurbetçi ilgisi yazın artarak devam eder. ”

“Sektörümüzün özellikle yurt dışında gerçekleştirdiği tanıtım faaliyetleri meyvelerini veriyor. Uluslararası fuarlarındaki temsil gücümüzle yabancı yatırımcılar ile gurbetçi vatandaşlarımıza kendimizi daha yakından anlatabiliyor ve bunu hızla satışa dönüştürebiliyoruz. Yurt dışındaki fuarlarda projemizle ilgili bilgi sahibi olan, başta Almanya olmak üzere Avrupa’da yaşayan gurbetçilerimiz, Türkiye’de konut sahibi olmak için dövizlerini değerlendirme yolunu seçiyor. Biz de tatil sezonunda satış ofisimizi ziyaret ederek projelerimizi yerinde görmek isteyen yatırımcılara yönelik hazırladığımız farklı kampanyalarımızla, yatırım yapmalarını kolaylaştırıyoruz. Yatırımcılarda satın alma hareketi sağlayan en önemli etken, konutun kaba inşaatının tamamlanmış ve teslime az bir süre kalması… İçerisinde bulunduğumuz yaz ayları boyunca Türkiye’deki ailelerini ziyarete gelen gurbetçi vatandaşlarımızın, dövizde tuttukları birikimlerini Türkiye’den konut alarak değerlendireceklerini düşünüyoruz. Bu dönemde gurbetçilerin yoğun ilgisiyle karşılaşacağımızı söyleyebiliriz.”

 Abdüssamet Bahadır / Bahaş Holding CEO’su:

“Yabancı talebi, ekonomiye duyulan güvenle artıyor”

Bugün açıklanan Mayıs ayı konut satış rakamları, yabancı yatırımcı satışlarında artış trendinin devam ettiğini gösteriyor. TÜİK’in açıkladığı satış rakamlarına göre, yabancı yatırımcı oranında 2018 mayıs ayına göre yaşanan yüzde 62.5’lik artış, yılın ilk çeyreğindeki artış oranının, 2019’un 5’inci ayında da sürdüğünü gösteriyor. Gayrimenkul ve inşaat sektöründe yabancı yatırımcı oranı, ekonomimize olan güvenin artmasıyla, giderek artış gösteriyor. Yabancı yatırımcı oranındaki artış, bunun çok açık bir göstergesi niteliğinde…2018’in eylül ayında başlayan artış eğilimi, dinamik olarak ilerliyor. Özellikle Ortadoğu ve Körfez bölgesindeki yatırımcıların sektörümüze yönelik talepleri, dinamik bir şekilde ilerliyor. Bunu projelerimize yönelik talepte çok net görüyoruz. Yabancı yatırımcı projelerde bitmiş veya bitmeye yakın, hem kazançlı yatırım hem de prestij unsurlarını aynı anda görmek istiyor. Bu özelliklere sahip olan projeler de talepte ilk sırada yer alıyor.

Ahmad Ghassan Altınawı / Masar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı

 “Yabancı yatırımcı talebi, sektöre yeni aktörler kazandıracak”

Gayrimenkul ve inşaat sektöründe yabancı yatırımcı oranındaki artış, memnuniyet verici bir şekilde, dinamik bir tablo sunuyor. Türkiye tarihinde en yüksek oranları görüyoruz. Geçtiğimiz yılın son çeyreğinden bu yılın ilk 5 ayına kadar geçen süre içerisinde çok büyük bir aşama kat edildi. TÜİK’in açıkladığı mayıs satış rakamlarında bir önceki yılın aynı ayına göre oluşan yüzde 62.5’lik artış, bunun bir göstergesini oluşturuyor. Bu durum, sektöre yeni aktörlerin giriş yapmasını da destekliyor. Artış, iç piyasada zaman zaman yaşanan durgunlukların çözümü noktasında ciddi bir katkı sağlıyor. 35 yıldan bu yana, İspanya’dan başlayarak Mısır ve Suudi Arabistan’a uzanan bir coğrafyada çok sayıda projeye imza atan bir şirket olarak edindiğimiz bu köklü deneyimle biz de rotamızı Türk gayrimenkul ve inşaat sektörüne çevirdik. Kendi öz kaynaklarımızdan oluşan finansal gücümüzle Türkiye’ye yatırım yapma kararı aldık. Tüm know how ve finansal olanaklarımızı Türkiye için seferber edeceğiz. Bu kararı almamızda gayrimenkul ve inşaat sektörünün yükselen gücünün katkısı çok büyük.. Biz de bu güçten yola çıkarak markalaşma çalışmalarımızı hızla olgunlaştırdık. Bu girişimimizle, pazara yeni aktörlerin giriş yapması açısından, parmakla gösterileceğimize inanıyoruz.

İhsan Çulhalık / İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı:

“Yabancıya satış, yılın 2’nci çeyreğinde de artışa geçecek”

Konut satışlarında yabancı yatırımcı oranındaki artış sürüyor. TÜİK’in açıkladığı mayıs satış rakamlarına göre, yabancılara yapılan konut satışlarında bir önceki yılın aynı ayına göre yaşanan yüzde 62.5’lik artış, ilk çeyrekteki hareketliliğin yılın 2’nci çeyreğinde de süreceğinin sinyalini veriyor. Yatırımcıların finansman ihtiyacını kolaylaştıran yeni düzenlemelerle sektörümüze yatırım daha cazip hale geldi. İnsay Yapı olarak özellikle yurt dışından, gurbetçilerin yoğun olarak yaşadığı ülkelerden ciddi bir taleple karşı karşıyayız. Bu talep karşısında gurbetçilere yönelik çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Projelerimizde gurbetçilerin satın alma hareketini destekleyen farklı çözüm olanakları ve kampanyalar sunuyoruz.

 

Konut Satışları Analizi, Deniz Yatırım

Mayıs ayında da konut satışları düşük seyrini korudu. Mayıs ayında 82,252 adet konut el değiştirdi. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine kıyasla %31.3 daralmaya işaret ederken ilk beş ayda toplam konut satışları %19.7 oranında daralmıştır.

Kredili konut satışları ise Mayıs ayında önceki yılın aynı ayına göre %85.8 oranında daralırken, ilk beş aydaki daralma ise %64.8 seviyesinde gerçekleşti. Bu rakam ekonomideki daralma beklentileri ile birlikte ele alındığında oldukça zayıf bir performansa işaret etmektedir.

Yeni konut satışları Mayıs ayında yıllık bazda %39.2 daralırken, ilk beş aydaki daralma %27.6 ile genel ekonomik gidişata göre zayıf bir performansa işaret etmektedir.
Mevcut konut satışları ise Mayıs ayında %24.4 oranında daralırlen, ilk beş aydaki daralma %12.9 ile genel ekonomik gidişattaki beklenen zayıflığa paralel bir görünüm arzetmektedir.

Yeni konut satışlarındaki devam eden zayıflığın Emlak Konut GYO (EKGYO) hisseleri için zayıf görünümün korunması anlamına geldiğini düşünüyoruz. 

 

Konut Satış İstatistikleri, Mayıs 2019

Türkiye’de 2019 Mayıs ayında 82 252 konut satıldı. Türkiye genelinde konut satışları 2019 Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %31,3 oranında azalarak 82 252 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 15 895 konut satışı ve %19,3 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u, 8 240 konut satışı ve %10 pay ile Ankara, 5 091 konut satışı ve %6,2 pay ile Antalya izledi. Konut satış sayısının düşük olduğu iller sırasıyla 4 konut ile Ardahan, 10 konut ile Hakkari ve 26 konut ile Bayburt oldu.

            Konut satış sayıları, 2018-2019

İpotekli konut satışları 2019 Mayıs ayında 5 231 olarak gerçekleşti.
Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %85,8 oranında azalış göstererek 5 231 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı %6,4 olarak gerçekleşti. İpotekli satışlarda İstanbul 1 163 konut satışı ve %22,2 pay ile ilk sırayı aldı. Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il %19 ile Eskişehir oldu.

Diğer satış türleri sonucunda 77 021 konut el değiştirdi. Diğer konut satışları Türkiye genelinde bir önceki yılın aynı ayına göre %7 oranında azalarak 77 021 oldu. Diğer konut satışlarında İstanbul 14 732 konut satışı ve %19,1 pay ile ilk sıraya yerleşti. İstanbul’daki toplam konut satışları içinde diğer satışların payı %92,7 oldu. Ankara 7 658 diğer konut satışı ile ikinci sırada yer aldı. Ankara’yı 4 829 konut satışı ile Antalya izledi. Diğer konut satışının en az olduğu il 4 konut ile Ardahan oldu.

Satış şekline göre konut satışı, Mayıs 2019        Satış durumuna göre konut satışı, Mayıs 2019
 
Konut satışlarında 33 765 konut ilk defa satıldı.
Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %39,2 azalarak 33 765 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı %41,1 oldu. İlk satışlarda İstanbul 6 873 konut satışı ve %20,4 ile en yüksek paya sahip olurken, İstanbul’u 3 421 konut satışı ile Ankara ve 2 186 konut satışı ile Antalya izledi.

İkinci el konut satışlarında 48 487 konut el değiştirdi. Türkiye genelinde ikinci el konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %24,4 azalış göstererek 48_487 oldu. İkinci el konut satışlarında da İstanbul 9 022 konut satışı ve %18,6 pay ile ilk sıraya yerleşti. İstanbul’daki toplam konut satışları içinde ikinci el satışların payı %56,8 oldu. Ankara 4 819 konut satışı ile ikinci sırada yer aldı. Ankara’yı 2 905 konut satışı ile Antalya izledi.

Yabancılara 2019 yılı Mayıs ayında 3 925 konut satışı gerçekleşti. Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %62,5 artarak 3 925 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında, Mayıs 2019’da ilk sırayı 1 734 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul ilini sırasıyla 850 konut satışı ile Antalya, 216 konut satışı ile Ankara, 187 konut satışı ile Bursa ve 136 konut satışı ile Yalova izledi.

Ülke uyruklarına göre en çok konut satışı Irak vatandaşlarına yapıldı. Mayıs ayında Irak vatandaşları Türkiye’den 594 konut satın aldı. Irak’ı sırasıyla, 509 konut ile İran, 285 konut ile Rusya Federasyonu, 183 konut ile Afganistan ve 157 konut ile Suudi Arabistan izledi. Hatırlatmak gerekirse Nisan ayında ise Irak vatandaşları Türkiye’den 533 konut satın almıştı. Irak’ı sırasıyla, 395 konut ile Suudi Arabistan, 332 konut ile İran, 202 konut ile Kuveyt ve Rusya Federasyonu izlemişti.

 

 

2019 Nisan ayında konut satışları %18 düştü, İş Yatırım

Türkiye’de konut satışları Nisan 2019’da yıllık bazda % 61 ve aylık bazda ise % 20 düşüş göstererek 84.403 adet olarak gerçekleşti. Mart ayında satış rakamlarında görülen göreceli toparlanmanın ardından belirsizlikler ile artan oynaklık tüketici güvenini zayıflatarak Nisan ayı konut satışlarını olumsuz yönde etkiledi.

2019 Nisan ayında ipotekli satışlar bir önceki yıla göre yıllık bazda %30.6 aylık bazda %20 gerileme gösterdi. Yüksek konut kredisi faizleri, artan oynaklık ve bankaların kredi verme iştahındaki zayıflamanın ipotekli satışları oldukça olumsuz etkilediğini görüyoruz. Böylece yılın ilk dört ayında ipotekli satışların toplam satışlara oranı geçen sene aynı dönem %29 seviyesinden %14 seviyesine geriledi. İlk satışlarda ise yıllık bazda %30 ve aylık bazda %24 oranında düşüş gözlemlendi. Talebin piyasalardaki oynaklığa ve kur hareketlerine karşı oldukça hassas olduğunu gözlemliyoruz.

En çok satış Irak ve İran vatandaşlarına yapıldığı, yabancılara yapılan satışlar Nisan ayında yıllık bazda %82 oranında büyüdü. Artışta büyük ölçüde TL’nin değer kaybı ve yabancılara konut satışını arttırmak amacıyla sunulan devlet teşvikleri etkili oldu.

 

Konutta yeni gözde Türkiye

18.03.2019 – Yabancıya konut satışları son yılların en yüksek seviyesine ulaştı. Boğaz’da yalı isteyen de Esenyurt’ta küçük daire isteyen de var. Sektördeki yabancı davranışlarını ve satış rakamlarını Ege Üniversitesi Ege Girişimcilik Topluluğu’nun geçtiğimiz hafta düzenlediği “İş’te Kadın” a konuşmacı olarak katılan Remax Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran paylaştı…

İkiye katladı

Geçen yıl 1 milyon 375 bin 398 adet satışla bir önceki yılın rekoruyla başa baş gelen konut sektörü, 2019’a düşüşle başlasa da yabancılara satış yüzleri güldürüyor. Türkiye genelinde ocakta 72 bin 937 konut satıldı. Şubatta ise bu rakam 78 bin 450’ye çıktı.Şubatta satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18.2 azaldı. Ancak yabancıya satış yüzde 92.1 artarak 3 bin 321 adet oldu. Böylece yabancıya konut artışı rekor kırdı.

Vatandaşlık dopingi

Özellikle KDV muafiyeti, vatandaşlık için 250 bin dolarlık yatırım bedeli gibi düzenlemeler ile yurtdışında düzenlenen fuarlardan sonra yabancıya satışlardaki artış hız kesmiyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) ocak ayı konut satış istatistiklerine göre, yabancıya 3 bin 168 konut satıldı. 3 bin 168 adetlik satış, yabancıya konut satışının başlamasından bu yana en yüksek ocak ayı rakamı olarak kayıtlara geçti.

En çok Iraklı aldı

Remax Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran’ın verdiği bilgiye göre; Ocakta Irak vatandaşları Türkiye’den 628, İran vatandaşları 236, Rusya vatandaşları 236, Afganistan vatandaşları 166, Kuveyt vatandaşları 150 konut edindi. Yabancıya satışta ilk sırada 1440 konut satışıyla İstanbul bulunurken, bu ili 672 satışla Antalya, 196 satışla Ankara, 192 satışla Bursa ve 138 satışla Yalova izledi.

Kim nereden konut alıyor?

Zengin Suudiler, Kuveytliler veya Katarlılar’ın daha çok İstanbul hem de Trabzon’dan ev aldığını ifade eden Evrim Kırmızıtaş Başaran, “Suudiler her segmentten konut satın alıyor. Katarlılar sadece konutu tercih ediyor. Iraklılar ucuz konuta yönelirken İranlılar arasında yalı isteyen de oluyor, Beylikdüzü’nde 1+1 ev soran da. İzmir de İranlılar’ın radarında. Son dönemde Afganlıların da Türkiye’den gayrimenkul aldığına şahit oluyoruz” deiye konuştu.

Zenginin gözdesi Boğaz

İstanbul Boğazı’nın üst düzey gelir grubuna sahip yabancıların tercih ettiği en önemli lokasyon olduğuna dikkat çeken Başaran, şunları aktardı: “Ortadoğu ülkelerinden üst düzey gelir grubuna sahip belli bir kesimin İstanbul Boğazı’ndaki yalı ve köşklere büyük ilgisi var. Avrupa yerine İstanbul’da yalı veya köşk tercih etmelerinin başlıca sebebi daha kolay vatandaşlık alabilmeleri. Ev almak isteyenler nisan-mayıs aylarında İstanbul’a gelmeye başlar ve bu yoğunluk ekime kadar sürer. İstanbul Boğazı’nda yalı fiyatları 30 milyon lira ila 500 milyon TL arasında değişiyor.”

250 bin bandına oturdu

Yabancıların kişi başına konut harcamlarıyla ilgili bilgileri de paylaşan Evrim Kırmızıtaş Başaran, “Yabancılar Türkiye’den aldığı bir eve ortalama 150 bin dolar ödüyor. Vatandaşlık limitinin 250 bin dolar olarak açıklanmasını takiben ortalama 150 bin dolar seviyesinde olan yabancıya satışlar 250 bin dolar bandına oturmaya başladı. Adet olarak çok olmasa da 1 milyon dolar bandında da gayrimenkul alan yabancılar mevcut” değerlendirmesinde bulundu.

Konut Satış İstatistikleri, Şubat 2019

Satış durumuna göre konut satışı, Şubat 2019 Konut satışlarında 32 648 konut ilk defa satıldı

Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %25,3 azalarak 32 648 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı %41,6 oldu. İlk satışlarda İstanbul 6 365 konut satışı ve %19,5 ile en yüksek paya sahip olurken, İstanbul’u 2 527 konut satışı ile Ankara ve 1 800 konut satışı ile İzmir izledi.

İkinci el konut satışlarında 45 802 konut el değiştirdi

Türkiye genelinde ikinci el konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %12,3 azalış göstererek 45_802 oldu. İkinci el konut satışlarında da İstanbul 8 097 konut satışı ve %17,7 pay ile ilk sıraya yerleşti. İstanbul’daki toplam konut satışları içinde ikinci el satışların payı %56 oldu. Ankara 5 163 konut satışı ile ikinci sırada yer aldı. Ankara’yı 2 603 konut satışı ile İzmir izledi.

Yabancılara 2019 yılı Şubat ayında 3 321 konut satışı gerçekleşti

Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %92,1 artarak 3 321 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında, Şubat 2019’da ilk sırayı 1 440 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul ilini sırasıyla 672 konut satışı ile Antalya, 196 konut satışı ile Ankara, 192 konut satışı ile Bursa ve 138 konut satışı ile Yalova izledi.

Ülke uyruklarına göre en çok konut satışı Irak vatandaşlarına yapıldı

Şubat ayında Irak vatandaşları Türkiye’den 628 konut satın aldı. Irak’ı sırasıyla, 307 konut ile İran, 236 konut ile Rusya Federasyonu, 166 konut ile Afganistan ve 150 konut ile Kuveyt izledi.

 

 

Geçen Yıl Yabancılara 39 Bin 663 Konut Satıldı

17.01.2019 – 2018 yılının konut satış istatistikleri belli olurken, 2018 yılında sadece yabancılara satılan konut sayının 39 bin 663 olduğu görüldü.

Medya takibinin öncü kurumu Ajans Press, konut satış istatistiklerine yönelik yapılan araştırmayı inceledi. Ajans Press’in Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, 2018 yılında sadece yabancılara satılan konut sayısının 39 bin 663 olduğu görüldü. Ülke uyruklarına göre bakıldığında ise en çok konut satışının 8 bin 205 konut ile Iraklı vatandaşlara yapıldığı saptandı. Irak’ı 3 bin 652 konut ile İran, 2 bin 718 konut ile Suudi Arabistan, 2 bin 297 konut ile Rusya ve 2 bin 199 konut ile Kuveyt izledi.  

İMAR BARIŞI GÜNDEMDE YER ALDI 

Ajans Press ve PRNet’in gerçekleştirdiği medya incelemesinde, yazılı basına yansıyan haber adetleri de belli oldu. Gerçekleştirilen incelemede, son bir yıl içerisinde, konut başlığı altında 99 bin 696 haberin yazılı basında yansıma bulduğu tespit edildi. Yazılı basına yansıyan haberler incelendiğinde, en çok konuşulan başlığın 14 bin 983 haberle imar barışı olduğu tespit edildi.

 

TACİRLER YATIRIM – Konut Satışları Analizi – 17.01.2019

2018 yılında Türkiye genelinde toplamda 1.375.398 adet konut satıldı

Konut satışları Aralık ayında toplam 136.845 adet olurken, Kasım ayına göre %53, bir önceki ayılın aynı ayına göre ise %3’lük yüksek bir düşüş kaydetti. Aralık ayı verileri ile birlikte 2018 yılında Türkiye genelinde toplamda 1.375.398 adet konut satıldı. 2017 yılında toplamda 1.409.314 adet konut satılmıştı.

  • İpotekli satışlarındaki aylık düşüşün Aralık ayı itibariyle durulmuş olduğu, ancak yıllık bazda gerilemenin sürdüğü görülüyor. Aylık bazdaki düşüşün durulmasında konut kredi faizlerinde yaşanan kısmi düşüşün etkili olduğunu belirtebiliriz. İpotekli satışlar Aralık ayında 7.148 adet olurken aylık bazda %34 artış, yıllık bazda ise %79’luk önemli bir düşüş kaydetti. Konut kredi faizi Aralık ayında ortalama yıllık %%27,82 olurken Kasım ayı ortalaması olan %28,6’ya göre gerileme kaydetti.
  • Yabancılara Aralık ayında 4.560 adet konut satışı gerçekleştirildi.
  • 12 aylık toplam konut satışlarına baktığımızda, Aralık ayında aylık bazda %0,28’lik sınırlı bir yükseliş yaşandığını görüyoruz. Yıllık bazda gerileme ise %2,4 oranında bir gerileme yaşandı.

 

Konut Satış İstatistikleri, Aralık 2018

 

Konut Kredisi Faizini Hangi Banka Kaça İndirdi?