Ana Sayfa Emlak Konut Satışla...

Konut Satışları Hız Kesmiyor

 

Pronote Gayrimenkul Geliştirme ve Danışmanlık’ın gerçekleştirdiği araştırma ve sektör analizine göre 2017 Mayıs sonu itibariyle Türkiye’de son 5 yılın en fazla konut satışı gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı dönemine göre konut satışları %6,13 artış gösterdi. 

Gayrimenkul sektöründe kullanıcılara, mal sahiplerine ve yatırımcılara aracılık ve danışmanlık hizmeti sağlayan Pronote Gayrimenkul Danışmanlık’ın Kurucu Ortağı Emir Sezgin, 2017 Mayıs sonu itibariyle Türkiye genelinde konut satışlarının son 5 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını belirtiyor. Sezgin, Mayıs ayı itibariyle Türkiye genelinde konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre %6,13 artış göstererek, 556 bin 784 adede ulaştığı üzerinde duruyor.

Konut Satışlarında Lider İlk 5 İl; İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa.

2017 Mayıs sonu itibariyle en fazla konut satışının gerçekleştiği ilk 5 ilin İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa’da olduğunu belirten Emir Sezgin, bir önceki yılın aynı dönemine göre konut satışlarında Ankara, İzmir ve Bursa’da sırasıyla; %13, %5, %9 artış yaşandığına dikkat çekiyor. Sezgin, İstanbul’da konut satışlarında bir önceki yılın aynı dönemine göre değişiklik yaşanmadığını, Antalya’da ise yaklaşık %4 oranında azalış görüldüğünü kaydediyor.

Yılsonunda toplam 1 milyon 400 bin adet konut satılması bekleniyor.

Türkiye’de son 5 yıldaki konut satış istatistiklerini değerlendiren Sezgin, bir önceki yıl Mayıs sonu itibariyle Türkiye genelinde toplam konut satışlarının, yılsonu itibariyle gerçekleşen satışın yaklaşık %40’lık bir bölümünü oluşturduğunu kaydediyor. Sezgin, 2017 yılsonunda yaklaşık 1 milyon 400 bin adet konut satışı gerçekleşmesini bekliyor.

Satılan Her 2 Konuttan 1’i İlk Satış.

2017 Mayıs sonu itibariyle Türkiye genelinde satılan 556 bin 784 adet konutun %45’ini, konutun ilk defa satılması anlamına gelen ‘‘ilk satışlar’’ oluşturuyor. Bu oran da yaklaşık her 2 konuttan 1’ine denk geliyor. Yatırımcının yeni konuta olan talebinde artış olduğunu söyleyebiliriz.

Yabancıya Satışlarda Iraklılar Yine Zirvede.

Türkiye genelinde yabancılara yapılan konut satışları incelendiğinde, 2017 Mayıs sonu itibariyle toplam 7.745 adet konutun yabancılara satıldığını görüyoruz. Yabancılara yapılan satışlar, bir önceki yılın aynı dönemine göre %2 azalış göstermiştir. En fazla konut satılan alan yatırımcıların başında ise Irak, Suudi Arabistan ve Kuveyt vatandaşları geliyor.

Yabancı yatırımcıların en çok tercih ettiği ilk 3 il ise sırasıyla; İstanbul, Antalya ve Bursa olarak karşımıza çıkıyor.