istanbul-harita-maket-01
Cannes’te düzenlenen Uluslararası 26’ncı MIPIM Fuarı’na İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) hazırladığı 96 metrekarelik dev İstanbul maketi damga vurdu. Fuara çıkarma yapan Türk yatırımcılar, geliştirdikleri projeleri tanıtma imkanı buldu.

Fransa’nın Cannes şehrinde kapılarını yirmi altıncı kez dünyaya açan en büyük gayrimenkul ve yatırım fuarı olan MIPIM’de İstanbul maketi yapılan basın toplantısı ile görücüye çıktı. Toplantıya İstanbul Valisi Vasip Şahip, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, yerli ve yabancı yatırımcılar katıldı. Bugüne kadar yapılmış en büyük İstanbul maketi olarak tasarlanan maket, MIPIM’in bu yılki konsepti olan ‘dijital devrim’e de uygun olarak geliştirildi. Ses ve görüntü efektleriyle İstanbul’un 24 saatini yaşatacak olan maket, fuarın dışındaki 300 metrekarelik ‘İstanbul Çadırı’nda sergileniyor.

‘‘BEYOĞLU BELEDİYESİ 43 PROJE İLE DEV İSTANBUL MAKETİNDE’’

İstanbul’un tarihi ve kültürel mekanlarının ve dev projelerinin yer aldığı maketin yanı sıra kentsel dönüşüme öncülük eden ve eski İstanbul’u yeniden canlandırmak için harekete geçen Beyoğlu Belediyesi de İTO’nun maketinde başta kamu yatırımları olmak üzere 43 proje ile yer aldı.

“GÖĞSÜMÜZÜ KABARTAN BİR TEMSİL İLE BURADAYIZ

MIPIM Fuarı’nda İstanbul’u temsil etmenin çok önemli bir görev olduğunu söyleyen İstanbul Valisi Vasip Şahin, “Gerçekten göğsümüzü kabartan bir temsil ile buradayız. Ben İstanbul Ticaret Odasına, İstanbul Odalar Ve Borsalar Birliğine ve iş adamlarımıza teşekkür ediyorum. Tüm dünyadaki yatırımcılar, finans sektörünün oyuncuları İstanbul’u daha bir dikkatli şekilde izleyip analiz ediyorlar. Bundan sonra bu ilgi daha da yoğunlaşmış bir şekilde karşımıza çıkacaktır” dedi.

“EN ÖNEMLİ İŞLERİ TÜRK MÜTEAHHİTLER YAPIYOR”

Maketin üzerinde, İstanbul’u anlatan çok güzel bir şov izlediğini belirten Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ise, “Yapılan bu İstanbul maketi şehrimize gelen veya gelmeyen kişilere çok önemli katkılar sağladığını düşünüyorum. Tüm dünyada görüyoruz ki en önemli işler, Türk müteahhitlerinin yaptığı işler. Hazırlanan bu maket fuardaki en etkili stant olduğunu söyleyebiliriz. Beyoğlu’nda çok önemli yatırımlara ev sahipliği yapıyoruz. Büyük İstanbul maketinin yanında bir de Beyoğlu ilçesinin maketi var. Bu maket ile yatırımcılara ilçeyi gözler önüne seriyoruz” dedi.

TÜRK YATIRIMCILAR FUARA ÇIKARMA YAPTI

Dev İstanbul maketini Fransa’daki MIPIM fuarına getirerek bir ilke imza attıklarını belirten İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, “Bugün burada bütün gücümüzle varız. 360 binden fazla üyesi ile İstanbul Ticaret Odası burada. Sayın İstanbul valimiz ve Beyoğlu Belediye Başkanımız da bizimle beraber. Bu fuar, Türk inşaat sektörünün gövde gösterisi yapması gereken bir yer. Bu nedenle Türk inşaat ve gayrimenkul yatırımcıları bu fuara adeta çıkarma yaptı. Gücümüzün ve müteahhitlerimizin sesini küresel ölçekte duyurmak için çok kapsamlı yatırımlar yaptık’’ şeklinde konuştu.