Ana Sayfa Emlak Herkes İstanb...

Herkes İstanbul’a Bakıyor, İstanbullular İse Çevre İllere

sahibinden.com Ocak 2017 Emlak kategorisi trafik verilerine göre, nüfusa göre en büyük illerde* yaşayanlar için konut arayışında İstanbul ilk sırada geliyor. İstanbullular ise yaşadıkları yerden çok uzakta olmayan, İstanbul’a en yakın illeri tercih ediyor. Yurtdışında yaşayanlar için de konut arayışında İstanbul öncelikli bir konumda bulunuyor.

Avrupa’nın da gözü İstanbul’da

sahibinden.com verilerine göre, İstanbul’daki konutlar en çok Ankara, İzmir, Bursa, Antalya ve Adana illerinde inceleniyor.

Avrupa’nın önemli şehirlerinde yaşayanlar da İstanbul’daki konutları takip ediyor. Buna göre İstanbul’da en çok konut arayan Avrupa şehirleri, Londra, Viyana ve Berlin olarak sıralanıyor.

sahibinden.com verilerine göre, İstanbullular ise İstanbul’a yakın illerdeki konutları daha fazla inceliyor. Buna göre Kocaeli, Tekirdağ, Bursa ve Sakarya İstanbullular tarafından en fazla konutun incelendiği iller olarak öne çıkıyor. İstanbullular ayrıca daha çok tatillerde tercih edilen illerdeki konutlara da ilgi gösteriyor. Buna göre İzmir, Muğla, Balıkesir ve Çanakkale illerinde de konut arayışlarını sürdürüyor.

*Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi 2016 Nüfus Sayımı Sonuçları’na göre.