Ana Sayfa Emlak Gayrimenkul Y...

Gayrimenkul Yatırım Fonunda Detaylar Bu Hafta Belli Olacak

Bir süre önce gündeme gelen Gayrimenkul Fonu için ilk adımlar söz konusu fonun Ziraat Portföy Yönetimi bünyesinde kurulması için SPK onayının verilmesi ile 18 Nisan’da atılmıştı. (18.04.19 SPK Bülteni: Ziraat Portföy Yönetimi A.Ş. Markalı Gayrimenkul Yatırım Fonu’nun kuruluşuna izin verilmesi talebinin olumlu karşılanmasına karar verilmiştir.)

Fona katılacak diğer bankaların bu hafta içerisinde belli olması bekleniyor. Hatırlanacağı üzere fonun 5 milyar TL fon büyüklüğüne sahip olması ve markalı konut ile ticari gayrimenkullere yatırım yapmasının planlandığı açıklanmıştı.

İş Yatırım konu ile ilgili değerlendirmede bulundu:

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı ’gayrimenkul fonu’ için ilk adım atıldı. Ziraat Portföy geçtiğimiz hafta KONUTDER üyeleriyle ilk fonu kurdu. Fona hangi bankaların katılacağı 3 Mayıs’a kadar netleşecek.

Portföyünde, markalı konut ve ticari gayrimenkullerin yer alacağı ilk fonun büyüklüğü 5 milyar TL olacak. Bu fonu, farklı büyüklükteki diğer gayrimenkul fonlarının izlemesi öngörülüyor. Bankalar birleşerek ya da tek tek inşaat şirketleriyle farklı büyüklüklerde başka fonlar da kurabilecek. Ortaklık yapısının yüzde 80 finansal kurumlar, yüzde 20 inşaat şirketleri şeklinde olması öngörülüyor. Fonda kira getirisi olan, sıfır, iskanlı, tüm yasal izinleri alınmış, markalı konut ve ticari gayrimenkuller olacak. Fona girecek gayrimenkullerin kira getirisi nedeniyle üçte birinin ticari ünitelerden oluşan bir sepet olması planlanıyor. İkinci el konutlar fon kapsamına girmeyecek. Likidite ve finansman sıkıkntısı içinde olan konut sektörü için potansiyel olumlu.