Ana sayfa Emlak Evrim Kırmızı...

Evrim Kırmızıtaş Başaran: Yılsonu Konutta 1 Milyonu Aşarız

Yılsonu konutta 1 milyonu aşarız

İlk 7 ayda 608 bine çıktı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temmuz ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı. Buna göre; Türkiye genelinde temmuzda satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 66.7 arttı, geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 17.5 azaldı. Temmuzda satılan konut sayısı 102 bin 236 oldu. Aylık bazda geçen yıla göre yaşanan azalmanın nedeni baz etkisi. Bir başka deyişle geçen yıl özel bankaların da katıldığı faiz indirim kampanyaları görülmüştü. Bu etkiyle satışlarda artış yaşanmıştı. Faiz indirimlerine rağmen konut satışlarındaki düşüşün yüzde 17’lerde kalması umut verici.

Düşük faiz hızlandırdı

Verilere göre; ocak-temmuz dönemini kapsayan 7 aylık süreçte el değiştiren konut sayısı ise 608 bini aştı. İlk 7 ay sektör açısından biraz durgun geçse de özellikle ağustos ayı başı itibarıyla kamu bankalarının konut kredi faizini psikolojik sınır olan yüzde 1’in altına (yüzde 0.99’a) düşürdüğüne dikkat çeken Remax Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran şunları söyledi: “Vadelerin de 15 yıla (180 ay) çıkmasıyla satışlar hızlandı. Bu ay yapılan satış rakamları eylül ayında açıklanacak istatistiklere yansıyacak. Yıl sonunda satışlarda 1 milyonun üzerine çıkılabilir. Türkiye ’de yıllık en az 750 bin konut ihtiyacı var. Ev almak isteyen 4 milyonun üzerinde aile bulunuyor. Beklemede olan talep, düşük faiz oranlarıyla harekete geçmiş durumda. Kamu bankaları kadar olmasa da özel bankalarda da faiz indirimleri var. Merkez Bankası’nın faiz indiriminin sürmesi halinde, konut kredi faizlerinin de yüzde 0.99’un daha da altına düşmesiyle, satışların yılın kalan aylarında hızlanmasını beklemekteyiz.”

Yabancı durmadan alıyor

Yabancılara yapılan konut satışları temmuzda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 46.7 artarak 4 bin 192 adet oldu. Temmuzda Irak vatandaşları Türkiye’den 734 konut satın aldı. Irak’ı sırasıyla, 464 konut ile İran, 219 konut ile Kuveyt, 218 konut ile Suudi Arabistan ve 215 konut ile Rusya Federasyonu izledi. İlk 7 ayda yabancıya satılan konut yüzde 65 artışla 24 bin 144’e ulaşarak rekor kırdı. Evrim Kırmızıtaş Başaran, özellikle Ortadoğu’dan konut alım yönünde yoğun talep olduğunu söyledi. 50 bin dolarlık daireden 500 milyon dolarlık yalılara kadar birçok segmentte talep olduğuna dikkat çeken Başaran, “Yabancı talebi artarak devam ediyor. Yabancıya satışta da 50 bin adedi yakalayabiliriz” değerlendirmesinde bulundu.

 

Ev Satın Alırken Bunları Mutlaka Kontrol Edin!

08.07.2018 – Seçim sonrası yaz dönemiyle birlikte ev satışlarında artış yaşandığını belirten ödüllü Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş, yatırım ya da kullanım için ev satın almayı düşünenlerin dikkat ve kontrol etmesi gerekenleri anlattı…

1- DUVAR KONTROLÜ

Satın alacağınız evin duvarlarında hasar olup olmadığını ilk bakışta anlamak zordur. Bu sebeple iyice incelenmelidir. Gereken noktada kuvvetli bir ışık yardımı ile özellikle tavan boyasının dalgalı ya da pürüzlü olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer duvarlarda boya yerine duvar kağıdı kullanılmışsa, ek yerlerinin düzgün olup olmadığını inceleyin.

2- BİRLEŞİM YERLERİ

Özellikle eski tip ve kullanılmış evlerde pencere ve pervaz arasında ya da duvar birleşim yerlerinde boşluk ya da düz olmayan kısımlarla karşılaşmak olasıdır. İyice kontrol edilmelidir.

3- ZEMİNE DİKKAT

Özellikle zemini parke olan evleri satın alırken iki kere kontrol etmek gerekir. Çünkü parkelerde kabarma, oynama ve esneme olması mümkündür. Bazı bölümlerde zeminde ciddi yükseklikler bile bulunabilmektedir. Eğer seramikler yüzeyler mevcut ise tahribata dikkat etmek gerekir. Ve tabii ki yama yapılıp yapılmadığı da incelenmelidir. Ufak ton farkları ile yapılmış yamaları gözden kaçırmadan sorgulamak gerekir. Kapı ya da dolap arkasına saklanmış olabilecek defoları da unutmayın!

4- AHŞAP ÜRÜNLER

Ahşap malzeme pek çok evde kapılarda ya da mutfak dolaplarında kullanılır. Evet, bu malzemenin görüntüsü sıcak ve hoştur. Ancak ağaç ve işçilik iyi değilse, ileride çok fazla soruna sebep olabilir. Bu yüzden görüntüsüne değil, sağlamlığına dikkat edilmelidir. Öncelikle ürünlerin hangi ağaçtan yapıldığı sorgulanmalıdır. Bu konuda sıkıntı yoksa, işçiliğe bakılmalıdır. Yamukluk, kabarma ya da esneme olup olmadığına dikkat edilmelidir.

5- TESİSATI KONTROL EDİN

Evin su ve elektrik tesisatı çok önemlidir. Eğer eski bir ev satın alıyorsanız, ne zaman yenilendiğini sorgulamalısınız. Banyodaki vitrifiyelerin paslı olup olmadığını ya da su kaçırma durumu olup olmadığını kontrol edin. Aynı şekilde elektrik tesisatına dikkat edilmeli. Prizlerin, aydınlatma anahtarlarının ve tepe lambalarının çalıştığından emin olun.

6- EŞYALARI DENETLEYİN

Eğer ankastre ürün ve marka taahhüdü verilmiş bir yer satın alıyorsanız, bunların kontrolünü yapın. Varsa ankastre ürünlerin çalıştığından emin olun. Ve tabii ki pas, darbe ve çizik olup olmadığını kontrol edin. Satın aldığınızda evde kullanılan ürünler ile ilgili marka taahhüdü mevcut ise bu markaların doğruluğundan emin olun.

 

Evrim Kırmızıtaş Başaran: Gayrimenkul, Kazançta Euro ve Borsayı Solladı

02.07.2018 – Gayrimenkul fiyatlarının İstanbul’da son 10 yılda ortalama yüzde 174 arttığını söyleyen Profesyonel Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran; yatırımcısına yaklaşık yüzde 110 getiri sağlayan borsa ve yüzde 163 değerlenen euro’nun, gayrimenkulden daha az kazandırdığını ifade etti.

Yaklaşan seçimler öncesinde piyasalardaki temkinli bekleyiş de devam ediyor. Dövizdeki dalgalanmalar ve seçimin yüksek nabzından kaynaklanan durgunluk emlak sektöründe “fırsat dönemi” olarak nitelendiriliyor. Gayrimenkulün her zaman için kazandırdığını dile getiren Profesyonel Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran da yatırım yapmak için en doğru zamanlar olduğunu savunanlar arasında. Son 10 yılda, İstanbul genelinde gayrimenkul fiyatlarının ortalama yüzde 174 arttığını kaydeden Başaran, söz konusu dönemde borsanın yaklaşık yüzde 110’luk ve euro’nun yüzde 163’lük bir değerlenme yaşadığını ve getirisinin gayrimenkulün gerisinde kaldığını açıkladı. Başaran, ilçe bazında bakıldığında gayrimenkulün dolar’a da fark attığını söyleyerek, bazı ilçelerden örnekler verdi.

‘Yatırımcıların güvenli limanı’

Dolar’ın söz konusu dönemde yüzde 226 artış kaydettiğini bildiren Başaran konuşmasına şöyle devam etti: “Gayrimenkulde metrekare fiyatları Kadıköy’de yüzde 291, Beşiktaş’ta yüzde 288, Bakırköy’de yüzde 272, Sarıyer’de yüzde 259, Zeytinburnu’nda yüzde 241 ve Küçükçekmece’de yüzde 224 yükseldi. Ortalamanın üzerinde fiyat artışı yaşanan diğer ilçeler ise yüzde 222 ile Bağcılar, yüzde 212 ile Maltepe, yüzde 204 ile Kartal ve yüzde 180 ile Ümraniye oldu. Ortadaki bu sonuçlar gösteriyor ki, İstanbul her dönem için cazibesini koruyan ve gayrimenkul konusunda yatırımcısını asla hayal kırıklığına uğratmayacak bir şehrimiz. Türkiye genelindeki gayrimenkul fiyatlarında da benzer bir durum söz konusu. Gayrimenkul yatırımı, piyasalardaki dalgalanmalara karşı alternatif arayan yatırımcılar için güvenli bir liman olmaya devam edecek.”

 

Amerika’da yatırım yapacaklara yol gösterecek!

Dunyanin en buyük emlak danışmanları organizasyonu olan 1.2 milyon üyeli “American Milli Emlakçılar Derneği’ne üye olan ilk Tur Emlak Danişmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran oldu.

Amerika’daki piyasada satılık bütün portföyleri listeleyen ve analiz eden bir sisteme erişim hakkına sahip olacak olan Evrim Kırmızıtaş Başaran,Amerika’da yatırım yapmak isteyen Türk müşterileri için tek adres olacak!

Amerikan Emlakcilak Derneği’nin tüm eğitim programlarina katılma hakkını da layık gören kuruluş,Türk temsilcisi olarak Evrim Kırmızıtaş Başaran’ı seçmiş olması sebebiyle bir ayağı Amerika’da olacak olan Evrim,”Ödüller geldikçe daha da çalışma isteğim artıyor,yine bu çok özel ödülle artık Amerika’dan ev almak isteyenler için Türkiye’den tek yetkili emlak danışmanı olmam çok gurur verici “dedi.

 

3 Milyon Dolar Kazandı!

Türkiye’de peynir ekmek gibi ev sattı.10 yıldır ödüllere doymayan, Dünya ve Türkiye birinciliği olan REMAX’ın gayrimenkul danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, rekorlara imza atıp ABD’dan “Yaşam Boyu Başarı Ödülü” aldı.

Cemiyet ve iş dünyasının yakından tanıdığı ünlü gayrimenkul danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, Re/max Amerika tarafından ödüllendirildi.Yaşam Boyu Başarı ödülü kazanan Kırmızıtaş, mutlululuğunu sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı.


Evrim Kırmızıtaş’ın paylaşımı;

Gebzeli başarılı iş kadını Evrim Kırmızıtaş Başaran, çalıştığı kurum tarafından “Yaşam Boyu Başarı” ödülüne layık görüldü.

“Bugün iş hayatımın en mutlu günlerinden biri.Re/Max Amerika’dan ‘Lifetime Achievement’ yani ‘Yaşam Boyu Başarı’ ödülüne layık görüldüm.Bu ödüle sahip olmak için Re/Max sistemde 7 yıl çalışmış olmak ve bu süre boyunca toplamda minimum 3.000.000 $ ve üzeri hizmet bedeli almış olmak gerekiyor.Şükürler olsun ki Re/Max kariyer hayatımın bu en değerli ödülün paketini mutluluk gözyaşları dökerek açtım.Ne kadar gururlu olduğumu tahmin bile edemezsiniz.”

JEOFİZİK MÜHENDİSİ

Evrim Kırmızıtaş Başaran, İstanbul Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği bölümü mezunu. Yıldız Holding, Netcad ve Hyundai’de üst düzey yönetici pozisyonlarında çalıştı. TSE’den ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ve İç Kalite Tetkik eğitimlerini tamamlayıp çalıştığı firmalarda aynı zamanda Kalite Yönetim Temsilcisi olarak da görev aldı.

İngiltere CAMBRIDGE UNIVERSITY’de hızlandırılmış 3 haftalık dil kursunun ardından NEW YORK’ta 2 aylık sertifikalı özel dil eğitimi aldı. RE/MAXe Golden (Kıbrıs) ofisinde başlayıp daha sonrasında dinamik bir ekibe sahip olan RE/MAX PİRAMİT ailesine katıldı.

Evrim Kırmızıtaş Başaran aynı zamanda lisanslı voleybolcu. Profesyonel olarak Kocaelispor ve Eczacıbaşı takımlarında oynadı.

 

İmar Barışı için müracaatlar başlıyor!

05.06.2018 – İmar Barışı için müracaatlar 8 Haziran itibarıyla resmen başlıyor. Projeyle ilgili konuşan Profesyonel Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, imar barışının kaçak yapılaşmayla ilgili sorunları çözeceğini dile getirerek, barış paketiyle ilgili bilgi verdi.

Köklü değişiklikleri hayatımıza sokacak olan yeni pakette; emekliye bayram ikramiyesi, yaşlılık maaşı ve benzeri maddelerin yanında en dikkat çeken konulardan biri de İmar Barışı oldu. İmar Barışı için müracaatlar 8 Haziran tarihinde başlayıp, 31 Ekim 2018 tarihine kadar devam edecek. Vatandaşlar e-Devlet üzerinden başvuru yapabilecekleri gibi; bulundukları şehrin, ilçenin Çevre Şehircilik Müdürlükleri’ne de müracaat edebilecekler. Yapılacak düzenlemeyle yanlış planlama, ihmal, bilgisizlik sonucu ekolojik dengesini kaybeden şehirlerin tekrar yaşanabilir hâle getirilmesi amaçlanıyor. Projeyle ilgili bilgi veren Profesyonel Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran şunları söyledi: “Devlet imarsız, kaçak yapılara normal bir tapu değil bir kayıt belgesi verecek. Bu kayıt belgesiyle daha sonra imar alacaksa imar alırken işine yarayacaksa veya kentsel dönüşüme gidecekse öncelik tanınacak, tapu verileceği zaman da bu belge aranacak.”

‘Binaların yıkılma endişesi son bulacak’

İmar Affı’nın vatandaşın sorunlarını sona erdirecek çok önemli bir düzenleme olduğunu ifade eden Başaran, imara aykırı yapıların yüzde 50’in üzerinde, yaklaşık 13 milyon birim olduğunu dile getirdi. Başaran, imarsız yapılarda oturanların genellikle dar gelirli vatandaşlar olduğunu kaydederek şöyle devam etti: “Vatandaş ve belediyeler arasında ortaya çıkan imardan kaynaklı sorunlar mahkemelerde altından kalkılamayacak kadar dosyaların birikmesine yol açıyor. Ayrıca belediyeler imara aykırı yapılarla ilgili olarak yıkım işlemini birçok sebepten dolayı gerçekleştiremiyor. Evlere su, elektrik ve doğal gaz bağlanamadığı için kaçak kullanım artıyor. İmar Barışı’ndan faydalanan ve Yapı Kayıt Belgesi alan yapılara elektrik, su ve doğal gaz bağlanabilecek. Belgeye sahip binalar için yıkılma endişesi son bulacak. Ancak depremsellik açısından yapılarda alınması gereken her türlü tedbiri malikleri alacak. Belge sahiplerinin kendi mülklerini ekonomik bir değer olarak gösterebilmeleri de oldukça önemli. Vatandaşların son başvuru tarihini beklemeden, bu düzenlemeden bir an önce faydalanmalarını öneriyorum.”

 

Konut Almanın Tam Zamanı

07.05.2018 – Hükümet konutta hem alıcıyı hem de satıcıyı güldürecek düzenlemeye gitti. Geçen yılki KDV ve tapu harcı indirimi geri geldi. 31 Ekim’e kadar KDV yüzde 18’den 8’e, tapu harcı ise yüzde 4’ten 3’e düştü.

GAYRİMENKUL sektörü ve konut alıcısının beklediği KDV kararı Bakanlar Kurulu’ndan çıktı. Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre, 6 ay süreyle,31 Ekim 2018 e kadar, konut teslimlerinde, yüzde 18 yerine yüzde 8 KDV uygulanacak. Yüzde 18 KDV oranının uygulandığı konut gruplarının başında ise, “net alanı 150 metrekare ve üzerinde olanlar” geliyor. Aynı dönemde yüzde 4 olan tapu harcı ise yüzde 3 olacak. Açıklanan bu kararlarla, 500 bin TL’lik bir konutun 90 bin TL olan KDV’si, 40 bin TL’ye düşecek. Ödüllü Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran “indirimlerin sektöre hareketlilik getireceğini,özellikle kredi faizlerinin yüksek olduğu bir ortamda atılan bu adım gayrimenkul sektöründeki satışların ivme kazanması açısından oldukça önemli olduğunu dile getirirken , konut almanın tam zamanıdır”dedi.

KDV indirimi sadece konutları kapsayacak 

KDV indiriminden yararlanmak için yüzde 18’lik KDV’ye dahil konutların 31 Ekim 2018 tarihine kadar satış ve teslimlerinin yapılması gerekiyor. Müteahhit ve inşaat şirketlerinin inşasına devam ettikleri yüzde 18 KDV oranına sahip konutlar ise teslim tarihi 31 Ekim 2018’den sonra olsa bile, 31 Ekim’e kadar fatura düzenlenip yüzde 8 KDV’yle satılabilecek. . Bunun dışındaki dükkan, ofis, büro, apart ünite ve benzeri olarak tanımlanan iş yerlerinin KDV oranlarında indirim uygulanmayacak. Tapu harcındaki indirim ise işyerlerine de uygulanacak.

KREŞ YARDIMI DA YÜRÜRLÜKTE
MART ayında yasalaşan torba kanunla getirilen kreş yardımına ilişkin vergi istisnası da, dün itibariyle yürürlüğe girdi. İşverenlerin, kadın çalışanlara kreş ve gündüz bakımevi hizmeti vermeleri durumunda, gelir vergisinden istisna edebilecekleri tutar, torba kanunla artırılmıştı. Dün yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu kararıyla artık gelir vergisinden bu kapsamda istisna edilecek tutar 304 TL yerine bin 15 TL olarak uygulanacak. Yine aynı torba kanunda yer alan, 2019 yılı sonuna kadar imalat sanayinde kullanılmak için alınacak yeni makine ve teçhizatların KDV’den istisna tutulması düzenlemesi de dün yürürlüğe girdi. Maliye Bakanlığı ise yaptığı açıklamada, imalat sektörünün ihtiyaç duyduğu temel makine ve teçhizatların, yerli üretim gözeterek belirlendiğini belirtti.

 

Evrim Kırmızıtaş Başaran: Boğaz’da Tavizsiz Uygulama Gerekiyor

09.04.2018 – İstanbul Boğazı’nın değiştirilmemiş nadir yalılarından biri olan Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı, boğazda yaşanan gemi kazasında büyük çapta zarar gördü.

Ünlü gayrimenkul danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, Malta bayraklı geminin çarptığı Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı’na ilişkin yaptığı açıklamada, Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı’nın boğazın en güzel yalılarından birisi olduğunu ifade ederek, yalının böyle bir kazaya kurban gitmesinden dolayı çok büyük üzüntü duyduğunu dile getirdi.

Evrim Kırmızıtaş Başaran,

“Boğazda 600 yalı var, bunların 366’sı tarihi nitelik taşıyor. İnanın olabileceğinden çok daha azı oluyor,diğer yalılarda risk altında.Boğaz’da,bu tür kazaların sıklıkla olmaması büyük şans, daha önce boğazdaki Ethem Pertev ve Zarif Mustafa Paşa yalılarının da yaşanan gemi kazalarında zarar gördüğünü anımsatarak,

İstanbul Boğazı dünyadaki belki de en önemli ve en riskli deniz yollarından biri. Bu derece zor bir geçişin bu kadar büyük bir şehrin içinde olması çok önemli. Aslında bu tür kazalar şanslıyız ki çok daha azı oluyor Boğaz’da.Bu şehirde ve özellikle Boğaz’a yakın yaşayan insanların hakları ve güvenlikleri de söz konusu. Bir kere tavizsiz uygulamalar gerekiyor. Burası şansa bırakılacak riske atılacak bir yer değil.”dedi ve devam eti;

“Olmaz olmaz dedik,oldu…  

İstanbul Boğazı çok tehlikeli bir yer. Boğaz, Kanlıca yakınlarında 700 metre darlığa kadar düşüyor. Her gün ortalama 2 bin deniz taşıtı geçiyor bu boğazdan ve bunların önemli bir kısmı yabancı gemiler. Bu gemiler boğazın inceliklerini bilmiyorlar. Bu yüzden Kılavuz Kaptan ya da pilot denen, İstanbul Boğazı’nı avcunun içi gibi bilen kaptanlara ihtiyaç var.

Sorumluluğu elden bırakmamak lazım. Keyfiyete asla müsaade etmemeliyiz. Boğaz güvenliği Liman ve Kıyı Emniyeti, Deniz Polisi, Sahil Güvenlik Birimi, Liman işletmeleri, armatörler, acenteler ile diğer ilgili kuruluşları ilgilendiren ciddi bir mesele. Boğazlarda seyir, can, mal ve çevre güvenliğini sağlayarak deniz trafik düzeninde değişiklik yapılması gerektiği kanatındeyim. Ki artık İstanbul da kara trafiği gibi deniz trafiği de var.”dedi..

 

Petek Dinçöz Milyarderler Şehri Miami’den Ev Alıyor

06.06.2017 – Petek Dinçöz eşi Serkan Kodaloğlu, ABD’den ev alıyor. Çift, önceki akşam gayrimenkul şampiyonu Evrim Kırmızıtaş Başaran’la iftar yemeğinde bir araya gelerek, fikir alışverişi yaptı. Yemeğe Miami’de Condrad Hotel’lerin sahibi Carmine Zayoun ve Başaran’ın eşi Ömer Faruk Başaran da katıldı. İstanbul’daki Conrad Hotel’de açılan iftarda milyarderler şehri olan ve 2 kilometreye uzanan sahilde bulunan,24 katlı Fort Lauderdale Rezidans’dan daire alacak çift temmuz ayında Miami’ye gidecek. Alacakları daireyi yakından görecek olan ikili, daha sonra Başaran’la sözleşme yaparak evlerine kavuşacak. ABD’nin Venedik’i olarak bilinen Fort Lauderdale’de daire alacak olan çift, ikinci adresleri olmuş olacak.

 

İstanbul’da 13 milyon metrekare riskli alan var!

Ülkemizde kırsal alandan kentlere yaşanan göçlerin sebep olduğu hızlı kentleşmenin negatif sonuçları ile ilgili çözüm arayışlarından olan kentsel dönüşüm süreci devam ediyor. Plansız gelişen kentlere çözüm alternatifi olarak ortaya çıkan kentsel dönüşüm çarpık yapılaşmaları, fiziksel ve sosyal bozulmaları hedef alıyor.

Emlak Sektörünün ödüllü danışmanlarından Evrim Kırmızıtaş Başaran hemen her platformda konuşulan kentsel dönüşüm süreci ile ilgili olarak “Türkiye’de 50 şehirde 140 milyon metrekare alan kentsel dönüşüm alanı olarak ilan edilmiş durumda. İstanbul’da 13 milyon metrekare riskli alan varken Şırnak’ta 20 milyon metrekare alan dönüşüm sürecinde”dedi.

Kentsel dönüşüm süreci uzun zamandır gayrimenkul sektörü tarafından da yakından izleniyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 16/05/2012’de çıkarmış olduğu 6306 sayılı Afet Risk Alanlarının Dönüştürülmesi kanununa göre afet riski altındaki alanlar ile bu alanlar dışındaki riskli yapıların bulunduğu arsa ve arazilerde fen ve sanat standartlarına uygun sağlıklı ve güvenli yaşama çevrelerini oluşturmak üzere iyileştirme , tasfiye ve yenilemelere dair kuralları kapsayan çalışmalar yapılacaktır. Vatandaşlar, kentsel dönüşümden faydalanabilmek için Bakanlıkça yetkilendirilmiş kuruluşlara başvurarak binaları için risk raporu alabilir. Riskli yapıların tespiti işlemi, öncelikle yapı malikleri veya kanuni temsilcileri tarafından, Bakanlıkça lisanslandırılan kurum ve kuruluşlara yaptırılabilir. Bakanlık ise verdiği süre içinde maliklerden veya kanuni temsilcilerden riskli yapıların tespitini ister. Tespitler söz konusu süre içinde yaptırılmadığı takdirde Bakanlıkça ve idarece gerçekleştirilir.

Riskli yapı tespiti için lisanslandırılmış kuruluşlar, yapıların ekonomik ömrünü doldurmuş, yıkılma ya da hasar görme gibi afet riskleri taşıyıp taşımadığı hakkında bir değerlnedirme yapar. Bu değerlendirme sonucunda da bir rapor düzenlenir. Yapıların yıktırılmasında malikler ile anlaşmak esastır. İlerleyen süreçlerde riskli yapı tespiti, itiraz edilmemesi veya itirazın reddedilmesi sonucu idari açıdan kesinleşir ve riskli yapı yıktırılır. Bu noktada malikler tarafından yıkılmayan yapılar idari makamlarca yıktırılır. Yıkıma başlamadan önce riskli yapıların maliklerinde altmış günden az olmamak üzere süre verilir. Bu süre içinde yapı malik tarafından yıktırılmadığı takdirde idari makamlarca yıktırılacağı belirtilir. Kentsel dönüşümde planlama, yoğunluk , sürdürülebilirlik ve sosyal etkileri halen daha çeşitli platformlarda tartışılmaya devam ediyor.

Çevre ve şehircilik bakanı sadece İstanbul’da 1100 hektarlık alanı, kentsel yenileme alanı olarak belirledi. Bu da, içerisinde yaklaşık 150 bin kişinin yaşadığı, 50 bin haneye ve 20 bin binaya karşılık geliyor. Deprem uzmanlarına göre gerçekleşme oranı her yıl yüzde 2 olan olası bir depremde 30 bine yakın binanın zarar göreceği öngörülüyor. Kentsel dönüşüm uzunca bir süredir Türkiye’nin gayrimenkul sektörünün gündeminde fakat yeterince yol alınmadı. Türkiye’de İstanbul gibi kitlesel göç alan ve deprem riski bulunan büyük şehirlerde kontrollü yoğunluğun sağlanması çok önemli. Sürdürülebilir kent planlaması, yoğunluk ve trafik, sanayi ve hava kirliliği ve yönetim kalitesi gibi engeller kentsel dönüşüm sürecinde ele alınması gereken önemli konulardan. Planlanmış yoğunluk için, kentin ekonomik ve kültürel açıdan gerekli noktalarında yoğunluğun bilinçli şekilde artırılması, belli noktalarda da yoğunluğun özellikle düşük tutularak yeşil ve sosyal alanların yer alması gerekiyor.

Kentsel dönüşün fiziksel etkileri kadar sosyal etkilerini de göz önüne almak gerekiyor. Binalar yenilenirken ortaya çıkan yeni projelerle birlikte insanların yaşam tarzları ve standartları da değişiyor. Müstakil evlerden çok katlı konutlara taşınırken mekanın birey üzerindeki etkisi de bir anlamda sorgulanıyor ve yeni mekanlardaki farklı davranış değişikliklerinde adaptasyon süreci ve yeni kişilerarası ilişkiler de mekana bağlı olarak yeniden yaratılıp düzenleniyor.

 

Evrim Kırmızıtaş Ofis Yatırımları İçin İstanbul’un Değerli Bölgelerini Açıkladı

27.04.2017 – Türkiye’nin rekortmen emlak danışmanlarından Evrim Kırmızıtaş , geçtiğimiz günlerde katıldığı Re-Max kongresinde son yıllardaki başarılarını katılımcılarla paylaşırken önümüzdeki yıllarda cazibe merkezi olacak İstanbul’un ofis yatırımlarında değer kazanacak bölgelerini açıkladı.

İlk olarak Ataşehir bölgesi Anadolu yakasında her iki köprüye ulaşımın rahatça sağlandığı bölge son yılların iş yeri yatırımında cazibe merkezi olmaya devam ediyor. Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metro Hattı ve Kadıköy-Ataşehir raylı sistem projesinin ofis yatırımlarına olumlu etkisi olacağını beklemekteyiz.

İkinci olarak İstanbul-Maltepe- Kurtköy hattında Pendik-Kadıköy metro hattının ulaşımı son derece kolaylaştırdığı bölge yeni nesil ofis stoklarıyla dikkat çekiyor.Maltepe ve Kartal a göre ofis fiyatlarının daha uygun olduğu Kurtköy bölgesinde de nitelikli ofislerin kira bedelleri yükselmiş durumda. Son olarak Seyrantepe bölgesinde Cendere Vadisi dönüşüm projesi, kentsel dönüşüm projeleri,4,Levent Hacıosman metrosunun Seyrantepe bağlantısının açılması bölgedeki fiyatları yükseltmektedir.

Katıldığı kongrede son yıllardaki başarıları için nasıl bir çalışma sistemine sahip olduğunu ve başarısının ardında yatan nedenlerden ilkinin işini sevmesi ve çalışmayı sevmesi olduğunu belirten Kırmızıtaş Başaran kendisinin de yeni hedefleri olduğunu ilerleyecek yönü bilerek çalışmanın öneminden de bahsetti. Sahip olduğu ödüllere tüm danışanlar arasında 2016 Remax Türkiye Birinciliğini de ekleyen Kırmızıtaş kongrede ödülünü aldı.

 

EMLAK KRALİÇESİ’NİN HEDEFİNDE BU YIL OCEAN CONRAD RESORT PROJESİ VAR

07.04.2017 – Geçtiğimiz yılı dünya şampiyonu olarak tamamlayan emlak dünyasının rekortmenlerinden Evrim Kırmızıtaş Başaran dün akşam Miami Fort Lauderdale de yeni yatırım projesinin lansman yemeğinde değerli basın mensupları ve dostları ile İstanbul Conrad Otel’de bir araya gelerek projenin detaylarını anlattı.

Yeni konut projesinin tanıtım videolarının izleyenlerle paylaşıldığı gecede dikkatleri üzerinde toplayan Kırmızıtaş, “Miami’nin en güzel sırrı olarak bilinen Fort Lauderdale’de son zamanlarda Türklerin favorisi olan Condo-Hotel modelinde bir yatırım aracı olduğunu belirterek arzu eden ev sahiplerinin dairelerini Hilton Conrad’ a kiralayip senelik % 8 brüt kira geliri garantisi elde edebileceklerini, ayrıca dairelerini senede 30 gün Conrad’in bütün imkanlarından yararlanarak ücretsiz kullanabilmelerinin büyük bir yatırım avantajı sağlıyor”dedi.

Heafey Group Başkan Yardımcısı Carmine Zayound Türkiye’de olmaktan çok mutlu olduklarını belirterek bölgeye Türk yatırımcılarının ilgisinin artmasından memnun olduklarını belirtti. Heafey Group Uluslararası Pazarlama Direktörü Emel Onur yaptığı konuşmada “Herşeyi bırakıp Amerika’ya taşınmayı düşünmeyen, bir ayağım Florida’da olsun diyen yatırımcılar, özellikle condo-hotel modeline rağbet gösteriyor. Bu şekilde hem yatırımlarının para kazanması, hem de senede 1-2 ay gelip evlerinin tadını çıkartabiliyor olmaları onlara çok cazip geliyor” dedi.

Geceye katılan cemiyet hayatının ünlü isimlerinden

Re/Max’ın en başarılı gayrimunkul danışmanları sıralamasında Dünya 1.cisi olan Evrim Kırmızıtaş ile Başaranlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Başaran’ın ev sahipliği yaptığı davete Ali İhsan-Ayşe Burcu Kaya,Gül Ergi,Cem-Hülya Kalyoncu,Ömer-Arzu Niziplioğlu,Arzu Kalaylı,Aslı Hüner,Yeliz Yeşilmen,Nuray Fenercioğlu katıldı. İş dünyasının önde gelen isimlerinin katıldığı davette Ömer Faruk Başaran, eşi Evrim Kırmızıtaş Başaran’a özel bir pasta hazırlattı. Kokteyl ile başlayan gecede yemekli davete geçildiği anda, doğum günü pastası sahneye alındı. Dolarlar ile bezenmiş pasta konuklar tarafından ilgi ile incelendi. Gecenin ev sahibi Evrim Kırmızıtaş Başaran, pastasını eşi Ömer Faruk Başaran ile birlikte kesti. Gecenin ilerleyen saatlerinde sahneye çıkan Evrim hanım, Miami’de hazırlanan projelerinin detaylı bilgilerini de konuklara aktardı. Yatırım alanında çok sentezli bilgiler alan konuklar, geç saatlere kadar dj performansı ile eğlendiler.

 

Dünya Birincisi Evrim!

BİR KADIN OLARAK DÜNYAYA MEYDAN OKUDUM! 

İlk defa bir kadın gayrimenkul danışmanı olarak Dünya Birinciliği Ödülü’nü alan Evrim Kırmızıtaş Başaran hemcinslerine örnek bir iş kadını olarak özverili çalışmalarının karşılığını aldığını belirterek iş hayatındaki başarılı kimliğini hayatın her alanına taşımanın önemine dikkat çekiyor.

Başaran Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Başaran’ın zarif ve güzel eşi kendi yaşamında bir rekor kırarak birçok kadına örnek oluyor.

İleride çocuklarına başarılı bir anne portresi hediye etmek istediğini özellikle vurgulayan Kırmızıtaş “ Çocuklarıma bir anne olarak her daim örnek olmam gerekiyor. Elde ettiğim başarılar biliyorum ki onları ileride gururlandıracak. Bu yüzden adımı çalıştığım emlak şirketinde dünya birincisi olarak görmek beni ayrıca mutlu edip yeni başarılara yelken açmak için motive ediyor “ dedi.

Hayatta en büyük zenginliğin mutlu bir aileye sahip olmak olduğuna her zaman inandığını belirten Kırmızıtaş Başaran dünya birinciliğini ailesiyle paylaşmanın haklı gururunu yaşıyor. Sosyal sorumluluk projelerine de her zaman vakit ayırdığını yakından bildiğimiz Evrim Kırmızıtaş Başaran “Bizim Çocuklarımız”yardım derneği yönetim kurulunda aktif rol üstlenerek maddi imkansızlık içinde olan, okul öncesi çocukların anaokulu eğitimini alabilmeleri için yardıma ihtiyacı olan bölgelerde anaokulları yapılabilmesine destek olmak için çalışıyor.

 

SAKSIDA OLSUN ,TOPRAĞINIZ OLSUN!

İstanbul’da her bölgenin değerli olduğu ya da değerleneceği bir gerçek…

21.03.2017 – Gayrimenkul alanında Dünya Birincisi Evrim Kırmızıtaş Başaran; İstanbul’da her bölgenin değerli olduğu ya da değerleneceğine dikkat çekti….

“Üçüncü köprü ve üçüncü havaalanı İstanbul’da Tem’in kuzeyinin daha fazla değerlenmesini sağlayacak…Önümüzdeki on yılda ulaşım, sağlık ve eğitim yatırımlarının en iyi olduğu lokasyonlar fazla prim yapacak yerlerin başında gelecektir. Anadolu Yakasında Bağdat Caddesi, Çamlıca,Tuzla,Sancaktepe ve Ataşehir, Avrupa Yakası’nda ise Fulya,Bomonti, Şişli, Büyükdere caddesi aksında, Çatalca ,Arnavutköy ve Bahçeşehir, Ispartakule ve Hoşdere aksındaki gayrimenkullerin daha da değerlenmesini bekliyorum.”dedi…

İstanbul’da saksıda olsun, toprağınız olsun payı bir gerçek…

2016, inşaat sektörü için oldukça zor bir yıldı. 2 seçim ve ülkede yaşanan terör olaylarının etkisi ile şirketler yeni projelerini beklemeye alıp mevcut projelerdeki stoğu eritmeye odaklandı. Firmalar 2017 ile birlikte yeni proje hazırlığına da girdi. Topraktan alacağınız bir dairenin kazancı her zaman inşaatı bitmek üzere olan daireden fazla olacaktır.

Özellikle konut alırken incelenmesi gerekenler;
-İmar ve iskan izinleri
-Tapunun sorunsuz olması
-Yapı kullanım belgesi
-Gayrimenkulün bulunduğu bölgede gelecekte bir kamulaştırma olup olmayacağı
-Konutlarda zemin incelenmesinin doğru şekilde yapılması
-Deprem ve diğer doğal afetlere karşı dayanıklılık
-Kooperatif yapılarında ortak kullanılan alanları ve hakları

İŞADAMI olmayıp GAYRİMENKUL ZENGİNİ olmak…

Evrim Kırmızıtaş Başaran,yaptığı açıklamalarda ;

“Parasını ciddi bir şekilde değerlendiren bir çok müşterilerim var,kendileri gayrimenkul zengini…Malını riske atmak istemiyor,hayatını kira gelirleri ile idame ettiriyorlar.

Gayrimenkul ,özellikle İstanbul’da hiçbir zaman zarar etmiyor , çünkü

İstanbul ‘un taşı toprağı altın ve çoğu gizli işadamları sadece gayrimenkul alış-satışı ile gelirlerini artırıyorlar…

DAR GELİRLİ AİLELER KONUT DEĞİL DÜKKAN ALSIN!!

Arsa her zaman geleceğe dönük ciddi bir yatırımdır.

Ticari olarak paranızı değerlendirmek istiyorsanız ev değil dükkan alın.Konutlar her zaman 30-35 yılda kira getirisini amorti eder ..Ama kira getirili dükkan almanız hem çok daha kısa sürede konuttan daha hızlı amorti edecek kendisini hem de daha fazla kira getirisi getirip,kazanç elde edeceğiniz bir gerçek… Kira getirisi için ev alınmaz, dükkan alınır! Aynı paraya satın alacağınız dükkan veya evin kira getirilerini karşılaştırırsanız dükkan getirisinin daha yüksek olacağını göreceksiniz.Türkiye’de en zor şeyi ev kiracısı ile uğraşmak. Bu zorlukları yaşamak yerine ufak bir dükkan alırsınız, diyelim ki işleri iyi gitmedi hemen çıkar ya da kaçar, bir sonraki gelecek kiracı kendi dekorasyonunu zaten yapacaktır; yani size dükkanı kiralamaktan başka zorluk çıkmaz. Eve kiracı bulmak zor! zaten evi kiralamak zor, kira ödemek yerine insanlar ev alıyor… Küçük dükkanlara da her zaman rağbet vardır, yeri uygun olduğu sürece.