Ana sayfa Emlak Gayrimenkulün...

Gayrimenkulün Enerjisi: Şişli, Beyoğlu ve Beşiktaş’ta Kiracılar; Çatalca’da Ev Sahipleri Oturuyor

Şişli, Beyoğlu ve Beşiktaş’ta kiracılar;

Çatalca’da ev sahipleri oturuyor

CK Enerji Boğaziçi Elektrik’in Gayrimenkulün Enerjisi raporuna göre İstanbul Avrupa Yakası’nda yılın ilk altı ayında toplam 272 bin 74 taşınma hareketi gözlendi. İkinci el gayrimenkulde taşınma hareketi 201 bin 554 olurken ilk altı ayda 70 bin 520 gayrimenkulün de kapısı ilk kez açıldı

Gayrimenkulün Enerjisi raporunda bu kez taşınma hareketi ve kentsel dönüşüm rakamlarının yanında ilçelerin ev sahipliği durumu ile ilçe sakinlerinin ‘memleketleri’ de yer aldı. Rapora göre İstanbul Avrupa Yakası’nda elektrik aboneliğine göre en çok kiracı yüzde 62 ile Şişli’de. Ev sahipliğinin en yüksek olduğu ilçe ise yüzde 71 ile Çatalca

İstanbul Avrupa Yakası’ndaki ilçelerin mesken abonelerinin memleket dağılımına bakıldığında Sivaslıların öne çıktığı görülüyor. Öyle ki Sultangazi’deki tüm aboneler arasında Sivaslılar yüzde 10,48’lik payla ilk sırada yer alıyor. Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Çatalca, Eyüpsultan, Kağıthane, Sarıyer ve Şişli’de de Sivaslılar ikinci sırada

CK Enerji Boğaziçi Elektrik’in teknolojiye yaptığı yatırımlarla anlık olarak izlediği abonelerinin başvuru ve ikamet bilgilerini baz alarak hazırladığı ‘Gayrimenkulün Enerjisi’ raporu; mega kentteki toplam taşınma hareketi, kentsel dönüşüm ve yabancıların talebinin yanı sıra bu kez İstanbul Avrupa Yakası’ndaki ilçelerde ev sahipliği durumu ve ilçe sakinlerinin ‘memleketlerini’ de ortaya koydu.

Gayrimenkulün Enerjisi raporunun 2018 ilk yarı sonuçlarını açıklamak üzere basın mensupları ile bir araya gelen CK Enerji Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü Halit Bakal, “Perakende elektrik sektörüne öncülük eden ve 4,5 milyon müşteriye hizmet veren şirketimiz aslında büyük bir veriyi de elinde tutuyor. Dünyada artık bilgi en değerli şey. Elektrik abonelerimizin taşınma hareketleri bize İstanbul Avrupa Yakası’ndaki gayrimenkulün yönünü de gösteriyor. Gayrimenkul sektöründe yaşanan bu gelişmeler, İstanbul’un ve Türkiye’nin durmadığını, her geçen gün büyüdüğünü gözler önüne seriyor. Biz bu hareketin yanı sıra bu kez abonelerimizin mülkiyet bildirimlerini baz alarak ilçelerimizdeki ev sahipliği oranlarını da ortaya koyduk. Veriler gösteriyor ki İstanbul Avrupa Yakası’ndaki abonelerin yaklaşık yüzde 53’ü ev sahibi. Bizim tahminimiz bu rakamın bir miktar daha aşağıda olduğu yönünde. Çünkü bazı abonelerimiz ne yazık ki evlerini kiraya verirken aboneliklerini kendi üzerinde tutuyor. Ancak bu durum, usulsüz elektrik kullanımına ve ileride birtakım mağduriyetlere neden oluyor. Ben bir kez daha bu vesile ile tüketicilere elektrik aboneliklerini kendi üzerlerine almaları yönünde çağrıda bulunmak istiyorum” değerlendirmesinde bulundu.

HER GÜN ORTALAMA 1.512 TAŞINMA

Sektörde bir ilk olarak 2016 yılından itibaren düzenli olarak açıklanan Gayrimenkulün Enerjisi raporuna göre 2018 yılının ilk altı ayında toplam taşınma hareketi 272 bini aştı. Bu taşınma hareketinin 201 bin 554’ü ikinci el gayrimenkullerde yaşanırken ilk yarıda 70 bin 520 gayrimenkulün kapısı da ilk kez açıldı. Bu durumda her gün ortalama 392 gayrimenkulün kapısı ilk kez açıldı. Toplam taşınma sayısına göre ise ilk altı ayda İstanbul Avrupa Yakası’nda her gün ortalama 1.512 taşınma hareketi yaşandı. İlk yarıda en hareketli bölge yine 43 bin 381 taşınma ile Esenyurt oldu. Esenyurt’u Küçükçekmece ve Fatih izlerken Çatalca en son sırada yer aldı.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE GAZİOSMANPAŞA ÖNDE

CK Enerji Boğaziçi Elektrik tarafından Şubat 2016’dan itibaren takip edilen konut yıkım istatistikleri de yılın ilk yarısında kentsel dönüşümde kat edilen yolu ortaya koydu. 2018 yılının ilk altı ayında kentsel dönüşüm nedeniyle 11 bin 217 abone, tahliye talebinde bulundu. Kentsel dönüşümde Gaziosmanpaşa, Bayrampaşa ve Küçükçekmece öne çıktı. Kentsel dönüşüm çerçevesinde 2018’in ilk yarısında tahliye edilen 11 bin 217 aboneliğin 6 bin 799’u mesken, 4 bin 393’ü ticarethane, 25’i ise sanayi tesisi oldu.

TURİZMLE BİRLİKTE YABANCI ABONE SAYISI DA HAREKETLENDİ

Turizm sektörü yılın ilk altı ayında rekorlara imza atarken sektörde yaşanan hareket, İstanbul Avrupa Yakası’nda yabancı abone sayısında da kendini gösterdi. 2017 yılının ilk altı ayında 20 bin yabancı abone kayıt yaptırmıştı. Bu yıl ise söz konusu rakam yüzde 16,4’lük artışla 23 bin 350’ye ulaştı. İlk yarıda en büyük hareket Mayıs ayında yaşandı.

EV SAHİPLERİNİN ORANI YÜZDE 53,46

CK Enerji Boğaziçi Elektrik’in Gayrimenkulün Enerjisi raporunda ilk kez elektrik abonelerinin ev sahibi mi, kiracı mı olduğu bilgisi de yer aldı. İstanbul Avrupa Yakası’ndaki aboneliklere bakıldığında yüzde 53,46’sının ev sahiplerinde olduğu görüldü. Rakamlar ilçe bazında incelendiğinde ise İstanbul’un eski semtlerinde kiracıların yoğunluğu dikkat çekti. Buna göre en çok kiracı abonenin olduğu ilçe, yüzde 62 ile Şişli, yüzde 58 ile Beyoğlu ve yüzde 57 ile Beşiktaş. Ev sahibi abonelerin en fazla olduğu ilçe ise yüzde 71 ile Çatalca, yüzde 69 ile Arnavutköy ve yüzde 64 ile Sultangazi.

İSTANBUL’UN SİVAS’I SULTANGAZİ

4,5 milyon müşteriye elektrik perakende satışı yapan CK Enerji Boğaziçi Elektrik, geçen yıl ilk defa abonelerinin nüfusa kayıtlı olduğu illerin dağılımını da açıklamıştı. Bu kez ise söz konusu veriler ilçe bazında analiz edildi. Buna göre İstanbul’un Avrupa yakasındaki mesken abonelerinin 405 bin 419’u İstanbul nüfusuna kayıtlı. İkinci sırada 110 bin 793 abone ile Sivaslılar, üçüncü sırada 85 bin 980 ile Kastamonulular yer alıyor. İlçe bazında bakıldığında İstanbullulardan sonra Sivaslıların yoğunluğu dikkat çekiyor. Nüfus yoğunluğu olarak Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Çatalca, Eyüpsultan, Kağıthane, Sarıyer ve Şişli’de Sivaslılar ikinci sırada. Sultangazi’de ise Sivaslılar yüzde 10,48 ile İstanbulluların da önünde yer alıyor.

Yine rapora göre Bakırköy ve Fatih’te Malatyalılar; Bayrampaşa, Esenler ve Gaziosmanpaşa’da Kastamonulular; Başakşehir, Küçükçekmece ve Silivri’de Tokatlılar; Beylikdüzü, Büyükçekmece ve Güngören’de Trabzonlular; Beyoğlu ve Zeytinburnu’nda Giresunlular; Arnavutköy’de Erzurumlular; Beşiktaş’ta İzmirliler; Esenyurt’ta ise Ardahanlılar ikinci sırada bulunuyor.

2017 Yılında 610 Bin Kez Taşındık

CK Boğaziçi Elektrik’in ‘Gayrimenkulün Enerjisi Raporu’, 2017 yılında İstanbul Avrupa Yakası’ndaki büyük hareketi rakamlarla ortaya koydu. Yaklaşık 10 milyon nüfusa ev sahipliği yapan Avrupa Yakası’nda 2017’de 610 bin taşınma hareketi gözlendi. Günde ortalama 1.672 taşınma yaşanırken, her gün 462 gayrimenkulün kapısı ilk kez açıldı

Son iki yıl baz alındığında İstanbul’daki taşınma hareketi 1 milyonu 102 bini buldu. CK Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü Halit Bakal, “4,5 milyon elektrik abonesine hizmet verdiğimiz düşünüldüğünde iki yılda müşterilerimizin dörtte biri yer değiştirdi. Sektörün lider şirketi olarak bu harekete hızla yanıt verme başarısını gösterdik” dedi

Elektrik perakende sektörünün lider şirketi CK Boğaziçi Elektrik’in düzenli olarak açıkladığı ‘Gayrimenkulün Enerjisi Raporu’nun 2017 sonuçları İstanbul Avrupa Yakası’ndaki yoğun hareketi gözler önüne serdi. Dünyanın mega kentleri arasında yer alan İstanbul’un Avrupa Yakası’nda 2017 yılında toplam taşınma hareketi bir önceki yıla göre yüzde 24 artarak 610 bin 180’e ulaştı. Günde ortalama 1.672 taşınma yaşanırken, her gün 462 gayrimenkul de ilk kez oturumcusu ile buluştu.

SON İKİ YILDA 1 MİLYON 102 BİN TAŞINMA

Sektörde ‘ilk ve tek’ olma özelliğini taşıyan Gayrimenkulün Enerjisi Raporu’nun 2017 sonuçlarını değerlendirmek üzere basın mensupları ile bir araya gelen CK Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü Halit Bakal, “Türkiye’nin ve dünyanın gözbebeği İstanbul her geçen gün büyüyor, gelişiyor. İstanbul Avrupa Yakası’nda 492 bini 2016, 610 bini ise 2017 yılında olmak üzere son iki yılda 1 milyondan 102 bin taşınma hareketi gerçekleşti. Arka arkaya yükselen yeni projeler ve kentsel dönüşümün de etkisi ile her gün binlerce insan gayrimenkulünü değiştiriyor. İstanbul Avrupa Yakası’nda 4,5 milyon aboneye hizmet verdiğimiz düşünüldüğünde son iki yılda abonelerimizin dörtte birinin hareket halinde olduğu ortaya çıkıyor. Bölgede görevli tedarik şirketi olarak biz de bu harekete en hızlı bir şekilde yanıt veriyoruz. Tüm bu gelişmeler İstanbul’un her geçen gün büyüdüğünü, yenilendiğini gözler önüne seriyor” diye konuştu.

169 BİN GAYRİMENKULÜN KAPISI İLK KEZ AÇILDI

CK Boğaziçi Elektrik’in teknolojiye yaptığı yatırımlarla anlık olarak izlediği abonelerinin başvuru ve ikamet bilgileri baz alınarak hazırlanan ‘Gayrimenkulün Enerjisi Raporu’na göre 2017 yılında yaşanan toplam taşınma hareketinin 441 bin 409’u ikinci el, 168 bin 771’i ise yeni gayrimenkullerde oldu. İkinci elde günde ortalama 1.209 taşınma hareketi yaşanırken her gün 462 gayrimenkulün kapısı da ilk kez açıldı.

KENTSEL DÖNÜŞÜMLE 22,3 BİN ABONE TAHLİYE EDİLDİ

CK Boğaziçi Elektrik tarafından 2016 yılının şubat ayından itibaren tutulmaya başlanan konut yıkım istatistiklerine göre şubat-aralık ayları arasında 18 bin 585 konut yenilenmek amacıyla kentsel dönüşüm faaliyetine girerken bu rakam 2017 yılında 22 bin 367’e ulaştı. Yaklaşık 2 yıllık sürede ise toplam 40 bin 952 abone tahliye başvurusunda bulundu. 2017 yılı içinde en çok tahliye talebi 4 bin 89 ile Küçükçekmece, 2 bin 820 ile de Bahçelievler’den geldi. Kentsel dönüşüm çerçevesinde 2017 yılında tahliye edilen 22 bin 367 aboneliğin 19 bin 88’i mesken, 3 bin 250’si ticarethane, 29’u ise sanayi tesisi oldu. Bu açıdan bakıldığında 2017’de her gün, ortalama 6 daireli 9 apartmanın yıkımı gerçekleşti.

2017’DE 46 BİN YABANCI ABONE KAYIT YAPTIRDI

Türkiye’nin kültür başkenti İstanbul, 2017 yılında da yabancıların ilgisin çekmeye devam etti. 155 ülke vatandaşının elektrik aboneliğinin bulunduğu İstanbul Avrupa Yakası’nda 2017 yılında 46 bin 333 yabancı abone kayıt yatırdı. 2016 yılı toplamında bu rakam 34 bin düzeyindeydi. Son iki yılda yabancı abone sayısındaki artışın en yüksek olduğu dönem Ekim 2017 oldu. Ekimde 5 bin yeni yabancı abone kaydı yapıldı.

6 AYDA 10 BİN YENİ SİVASLI GELDİ

Gayrimenkulün Enerjisi Raporu’nda Haziran 2017 itibarıyla ilk kez verilmeye başlanan abonelerin nüfusa kayıtlı olduğu illere göre dağılım rakamlara bakıldığında 2017 sonunda Avrupa Yakası’na İstanbullulardan sonra yine en çok Sivaslılar yer aldı. Haziran 2017’de 166 bin 937 olan Sivaslı abone sayısı, 10 bin 488 kişi artarak 177 bine ulaştı. Üçüncü sıradaki Kastamonululardaki artış 7 bin 361 kişiyi buldu ve Kastamonulu abone sayısı 126 bin 966’dan 134 bin 327’ye çıktı. İkinci altı ayda Trabzon 97 bin 436 abone ile Ordu’nun önüne geçerken, Kütahya sıralamada Bilecik’in önüne geçti. Bu arada İstanbul Avrupa Yakası’nda en az abonelik 2 bin 430 ile yine Burdurlulara ait oldu.

BİLGİ GÜNCELLEME KAMPANYASI ARALIK AYINDA ABONE SAYISINI ARTIRDI

CK Boğaziçi Elektrik’in 2017’nin son aylarında başlattığı ‘bilgi güncelleme’ kampanyası ise özelikle yılın son ayında ikinci el gayrimenkullerin abonelik rakamlarda kendini gösterdi. Tüketicilere ‘usulsüz elektrik kullanmayın, aboneliği üzerinize alın’ çağrısı yapan CK Boğaziçi Elektrik’in işlemleri hızlandırmak üzere internet sayfasına eklediği ‘Tıkla Abone Ol’ kampanyası aralık ayına damgasını vurdu.

Abonelik işlemlerinin yanı sıra mevcut bilgilerin doğru olup olmadığı, eksik bilgilerin de sorgulandığı ve bilgilerin güncellendiği dönemin etkisiyle Aralık 2017’de 2016 yılının aynı dönemine göre ikinci el gayrimenkul hareketlerinde yüzde 119’luk bir artış yaşandı. Aralık 2016’da 31 bin 247 olan rakam, 2017’nin aralık ayında 68 bin 515’e ulaşırken bu artışın önemli bölümü aslında birçok tüketicinin aboneliğini üzerine almasından kaynaklandı. Bilgi güncellemeyi kapsayan rakamlar da dâhil edildiğinde ikinci elde 441 bin olan taşınma hareketi 476 bin olarak gerçekleşti. Ancak bilgi güncelleme rakamları Gayrimenkulün Enerjisi Raporu’ndaki yıllık rakamlara ve artış oranlarına yanlış bir değerlendirme oluşturmaması için yansıtılmadı.

EN HAREKETLİ İLÇE ESENYURT

İlçeler bazında bakıldığında 2017 yılında İstanbul Avrupa Yakası’nın en hareketli bölge son yıllarda özellikle yeni konutlarla taşınmada öne çıkan Esenyurt oldu. 2017 yılında bölgede 72 bin 807’si birinci el, 34 bin 404’ü ikinci el olmak üzere toplam 107 bin 211 taşınma hareketi gözlendi. Özellikle ikinci eldeki rakamlarda bilgi güncelleme kampanyasının etkisi gözlendi. En yoğun hareketin olduğu ilçeler listesinde ikinci sırada Küçükçekmece, üçüncü sırada Başakşehir yer alırken, Çatalca en az taşınmanın olduğu ilçe oldu.

 

2017’nin İlk Yarısında 83 Bin Yeni Gayrimenkulün Kapısı Açıldı

CK BOĞAZİÇİ ELEKTRİK’İN ‘GAYRİMENKULÜN ENERJİSİ RAPORU’NA GÖRE

2017’nin İlk Yarısında 83 Bin Yeni Gayrimenkulün Kapısı Açıldı

  • Türkiye’nin lider elektrik perakende şirketi CK Boğaziçi Elektrik tarafından hazırlanan Gayrimenkulün Enerjisi Raporu, 2017 yılının ilk yarısında İstanbul’un Avrupa yakasındaki büyümeyi gözler önüne serdi. Mega kentte ilk 6 ayda, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16’lık bir artışla 83 bin yeni gayrimenkul oturumcusu ile buluştu.
  • Yılın ilk yarısında İstanbul’u depreme karşı güçlendiren kentsel dönüşüm çalışmaları da hızla devam etti. Kentsel dönüşüm çerçevesinde en büyük hareket Gaziosmanpaşa, Bayrampaşa ve Küçükçekmece’de yaşanırken Şubat 2016’dan bu yana yaklaşık 50 bin abone tahliye edildi.
  • CK Boğaziçi Elektrik’in Gayrimenkulün Enerjisi Raporu’nda bu kez İstanbul’un Avrupa yakasındaki abonelerin nüfusa kayıtlı olduğu iller de yer aldı. Rapora göre dev kentte İstanbul doğumlulardan sonra ikinci sırada Sivaslılar geliyor. Burdurlular ise son sırada.

Perakende elektrik satışında sektörün lideri olan CK Boğaziçi Elektrik’in 3 ayda bir düzenli olarak açıkladığı ‘Gayrimenkulün Enerjisi Raporu’, 2017 yılının ilk yarısında İstanbul’un Avrupa yakasındaki büyümenin hız kesmeden devam ettiğini gösterdi. Rapora göre mega kentte ilk 6 ayda toplam taşınma hareketi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 26 artarak 285 bini aştı. Bu hareketin yaklaşık yüzde 30’u ise ‘yeni konut’ ve ‘yeni işyeri’nden geldi. Yani 2017’nin ilk yarısında 83 bin yeni gayrimenkul, kapılarını ilk kez açarak oturumcusu ile buluştu.

GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNDEKİ FIRSAT KAMPANYALARININ ETKİSİ SÜRÜYOR

Gayrimenkulün Enerjisi Raporu 2017 ilk yarı sonuçlarını açıklamak üzere basın mensupları ile bir araya gelen CK Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü Halit Bakal, yılın ilk çeyreğinde başlayan gayrimenkulde fırsat kampanyalarının ikinci çeyrekte de etkisini gösterdiğini dile getirerek, “İstanbul her geçen gün büyüyor ve yenileniyor. Depreme dayanıklı, planlı ve şehrin çehresini pozitif yönde değiştiren yeni projelerin kapılarını açması, kentsel dönüşüm ile kentte sürekli bir taşınma hareketi, yer değiştirme gözleniyor. Bölgede görevli elektrik perakende satış şirketi olarak biz de bu harekete hızla yanıt veriyoruz. Gayrimenkul sektöründe yaşanan bu gelişmeler, İstanbul’un ve Türkiye’nin durmadığını, her geçen gün büyüdüğünü gözler önüne seriyor” dedi.

HER GÜN 463 YENİ GAYRİMENKUL OTURUMCUSU İLE BULUŞTU

CK Boğaziçi Elektrik’in ‘sektörde ilk ve tek olma’ özelliğine sahip ‘Gayrimenkulün Enerjisi Raporu’na göre yılın ilk 6 ayında toplam taşınma hareketi 285 bini aştı. CK Boğaziçi Elektrik’in teknolojiye yaptığı yatırımlarla anlık olarak izlediği abonelerinin başvuru ve ikamet bilgileri baz alınarak hazırladığı raporda, mega kentteki bu dev hareketin 83 bininin yeni gayrimenkullerin oturumcusu ile buluşmasından kaynaklandığı görüldü. Yılın ilk yarısında her gün yeni konutuna, işyerine taşınanların ortalama sayısı 463 oldu. Aynı dönemde ikinci elde taşınma hareketi 201 bini aştı. Günde ortalama 1.113 kişi ikinci el gayrimenkule geçti. İlk yarıda en hareketli bölge yine Esenyurt olurken, onu Başakşehir ve Büyükçekmece takip etti.

KENTSEL DÖNÜŞÜMLE 1,5 YILDA 50 BİN ABONE TAHLİYE EDİLDİ

CK Boğaziçi Elektrik tarafından Şubat 2016’dan itibaren takip edilen konut yıkım istatistikleri de kentsel dönüşümde kat edilen yolu ortaya koydu. Son bir buçuk yılda tahliye edilen abone sayısı 50 bini bulurken, kentsel dönüşüm nedeniyle tahliyesi yapılanların 45 bini meskenlerden oluştu. Bu da her gün ortalama 6 daireli 14 apartmanın kentsel dönüşümle yıkımının yapıldığı anlamına geliyor. Şubat 2016’dan bu yana meskenlerin yanı sıra toplam 5 bin 398 ticarethane ve 49 sanayi abonesi de tahliye edildi. Kentsel dönüşümde öne çıkan bölgeler ise Gaziosmanpaşa, Bayrampaşa ve Küçükçekmece oldu.

DÜNYA ŞEHRİ İSTANBUL’UN AVRUPA YAKASINDA 141 ÜLKENİN VATANDAŞI YAŞIYOR

2017 yılında da yabancıların İstanbul’a olan ilgisi devam ederken, tarihi kentte yaşamayı tercih edenlerin sayısı da giderek arttı. Dünya kenti ve Türkiye’nin cazibe merkezi İstanbul’un Avrupa yakasında 141 ülkenin vatandaşı yaşarken, Haziran 2017 itibarıyla yabancı abone sayısı 54 bini aştı. Yabancı uyruklu abonelerde rekor artış Mayıs 2017’de yaşandı. Mayıs’ta 3 bin 837 yeni yabancı abone İstanbul Avrupa Yakası’na yerleşti.

HEMŞERİM, MEMLEKET NERE?

4,5 milyon müşteriye elektrik perakende satışı yapan CK Boğaziçi Elektrik, Gayrimenkulün Enerjisi raporunda bu kez abonelerinin nüfusa kayıtlı olduğu illerinin dağılımını da ilk kez açıkladı. İstanbul’un Avrupa yakasında yaşayan 4,5 milyon abonenin 599 bini İstanbul nüfusuna kayıtlı iken ikinci sırada 167 bin kişi ile Sivaslılar geldi. Sivaslıları 126 bin kişi ile Kastamonulular, 104 bin kişi ile de Malatyalılar izledi. İlk 10 içinde Karadeniz Bölgesi’nden 7 kent yer alırken, İstanbul’un Avrupa yakasında 2 bin kişi ile en az Burdurluların elektrik aboneliği olduğu görüldü.

NOT:

*2017’nin ilk 6 aylık döneminde yeni gayrimenkule geçiş işlemleri, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16 artış göstererek 83 bin 845’e ulaştı.

*Yeni gayrimenkule geçişte rekor 2017 Şubat ayında yaşandı. Şubat ayında 16 bin 876 abone kapısını ilk kez açarken, ikinci rekor ise 14 bin 703 ile mart ayında yaşandı.

* 2017’nin ilk altı ayında her gün yeni gayrimenkule taşınan abone sayısı 463 oldu. Geçen yılın aynı döneminde bu rakam 399 idi.

*İkinci el gayrimenkule geçişlerde ise bu yılın ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31’lik bir artış yaşandı.

*2017’nin ilk yarısında 52 bin 636 taşınma ile en hareketli bölge Esenyurt oldu. 22 bin 552 taşınma hareketi ile Başakşehir, 19 bin 698 taşınma hareketi ile de Büyükçekmece, Esenyurt’u takip etti.

*Şubat 2016’dan Haziran 2017’ye kadar geçen dönemde toplam 49 bin 465 abone, kentsel dönüşüm için tahliye başvurusunda bulundu.

*Bu süre içerisinde en çok tahliye talebi 7 bin 551 adet ile Gaziosmanpaşa’da ve 7 bin 291 adet ile Bayrampaşa’da gerçekleşti. Kentsel dönüşüm çerçevesinde en az tahliye talebi ise 22 adet ile Çatalca’da oldu.

*Kentsel dönüşüm çerçevesinde son 1,5 yılda tahliye edilen 49 bin 465 aboneliğin 44 bin 172’si mesken, 5 bin 245’i ticarethane, 48’i ise sanayi tesisi oldu.

*İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki yabancı aile sayısı Haziran 2017 itibarıyla 54 bin 88 seviyesine ulaştı.

*İstanbul Avrupa Yakası’nda 599 bin abone İstanbul nüfusuna kayıtlı, ikinci sırada ise 167 bin kişi ile Sivaslılar geliyor.

*İlk 10 içinde Karadeniz Bölgesi’nden 7 il bulunuyor. Nüfusa kayıtlı olduğu yer baz alındığında İstanbul’un Avrupa yakasında en az Burdurluların elektrik aboneliği olduğu görülüyor. Sadece 2 bin 99 Burdurlu kayıtlı görünürken, onu 2 bin 254 ile Hakkarililer izliyor.

 

CK Enerji Boğaziçi Elektrik hakkında:

CK Enerji Boğaziçi Elektrik, İstanbul’un Avrupa yakasında Türkiye genelinin yüzde 8’ine denk gelen yaklaşık 4,5 milyon aboneye ‘görevli tedarik şirketi’ sıfatıyla Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından onaylanan perakende satış tarifeleri üzerinden hizmet veriyor. Şirket ayrıca bölge sınırlaması olmaksızın serbest tüketici niteliğine sahip tüketicilerle ikili anlaşma yaparak indirimli tarife ve fayda kampanyalarıyla elektrik enerjisi satışı da yapabiliyor. Eski dönem fatura tahsilat noktalarını kurumsal dönüşümle birlikte Müşteri İşlem Merkezleri’ne (MİM) çeviren CK Enerji Boğaziçi Elektrik, bu dönüşümün başladığı 2015 yılının Mart ayından itibaren her üç günde bir mağaza açılışına imza atıp kendi sektöründen bağımsız olarak ‘kapsama alanı en hızlı büyüyen perakende firmaları’ arasına da girdi. 300’e yakın MİM noktası ile Türkiye’nin en yaygın enerji perakende kanalına sahip olan CK Enerji Boğaziçi Elektrik, perakende elektrik satışı ve sonrasındaki faaliyetlerinde daha kaliteli hizmet sunabilmek amacıyla devamlı çalışarak değişim ve dönüşümünü sürdürüyor. www.ckbogazici.com.tr