Ana Sayfa Emlak Arap Yatırımc...

Arap Yatırımcılar Trabzon’daki Konut Fiyatlarını Yüzde 11 Artırdı

Trabzon, en pahalı konut fiyatlarıyla Türkiye’nin 5. sırasında

Arap yatırımcılar Trabzon’daki konut fiyatlarını yüzde 11 artırdı

Trabzon’daki emlak piyasasında çarpıcı gelişmeler yaşanıyor. Son yıllarda Trabzon başta olmak üzere Karadeniz’in kıyı kentlerine yoğun ilgi gösteren Araplar yatırımcıların yaptıkları yatırımlar, gayrimenkul fiyatlarını artırıyor. Hürriyet Emlak’ın Trabzon’da basın mensupları için düzenlediği iftar yemeğinde, şehirdeki emlak piyasası masaya yatırıldı. Hürriyet Emlak Mayıs 2017 Emlak Endeksi verilerine göre*, Trabzon’da son bir yılda satılık ve kiralık konut fiyatlarında yüzde 11 artış yaşanırken, arazi fiyatları da yüzde 15 arttı.

Amortisman süresi ise son bir yılda hiç değişim göstermeyerek 25 yılda sabit kaldı. Türkiye genelinde** satılık konutta fiyat bazında 5. sıraya yerleşen Trabzon’daki yükseliş, konut stoklarının tükenme noktasına gelmesine neden oldu. Son bir yılda Trabzon’daki satılık konutların metrekare ortalama fiyatı 1500 TL’den 1667 TL’ye yükseldi. Yatırımcıların taleplerini karşılamak amacıyla, son üç yıl içinde Trabzon’daki emlak ofislerinin sayısında tam üç kat artış yaşandı.

Hürriyet Emlak, Ramazan ayında emlak ofislerine ve basın mensuplarına 13 ilde toplam 15 iftar yemeği düzenledi. İftar yemeklerinin 12.’si, 19 Haziran Pazartesi günü Ramada Plaza Trabzon Hotel & Spa’da düzenlendi. Basın mensuplarıyla bir araya gelinen iftar yemeğinde Hürriyet Emlak Ticari Koordinatörü Çağrı Bozay ve Hürriyet Emlak Saha Satış Grup Müdürü Volkan Sulugöz de katıldı. Trabzon’daki emlak piyasasının değerlendirildiği yemekte, şehirde yaşanan ciddi fiyat artışı ve Arap yatırımcıların yoğun ilgisi üzerinde duruldu.

Satılık ve kiralık konut fiyatları yüzde 11 arttı

Hürriyet Emlak Mayıs 2017 Emlak Endeksi verilerine göre, Trabzon’da satılık ve kiralık konut fiyatlarında Haziran 2016 ile Haziran 2017 tarihleri arasındaki bir yıllık süreçte yüzde 11 artış göze çarptı. Amortisman süresi ise son bir yılda hiç değişim göstermeyerek 25 yılda sabitlendi. Geçtiğimiz yıl satılık konutların metrekare ortalama fiyatı 1500 TL iken, şimdi bu rakam 1667 TL oldu. Kiralık konutların metrekare ortalama fiyatı ise 5 TL’den 6 TL’ye çıktı.

Trabzon’da son bir ay içinde satılık ve kiralık gayrimenkullerin fiyatlarından artış bazında en çok etkilenen ilçe ile Ortahisar oldu. Son bir yıl içindeki değişime bakıldığında da yine Ortahisar ilçesi yüzde 12 artışla ilk sıraya yerleşti. Şehirdeki en pahalı gayrimenkuller Ortahisar’dan çıkarken, en kısa amortisman süresi de 25 yıl ile Ortahisar’ın oldu. Fiyatı azalan ilçeler arasında ise Akçaabat ve Yomra yer aldı. Yine de Yomra’da yer alan satılık ve kiralık konut metrekare ortalama fiyatları, Ortahisar ve Akçaabat’taki fiyatların üzerinde seyretti.

İlçelere göre konut m2 ortalama fiyatları

Satılık Kiralık
Ortahisar 1676 TL 6 TL
Akçaabat 1628 TL 6 TL
Yomra 1733 TL 7 TL

Arazi fiyatlarındaki yükseliş konuttan daha fazla

Trabzon’da satılık arazi fiyatlarındaki yüzde 15 artış, konut ve ticari gayrimenkul fiyatlarını solladı. Trabzon’daki gayrimenkul potansiyelini fark eden ve birikimi olan yerel halk, yatırımını araziden yana kullandı. Konut sahiplerinin Arap yatırımcılara verdikleri yüksek rakamlar, bölge insanına da yansıdı. Bu nedenle Trabzon’da konut satın alma hayalleri ertelendi. Yeni yapıların inşası için yeterli birikime sahip olmayan bölge halkı, konut stoklarının erimesinin önüne geçemedi.

Arap yatırımcılardan Trabzon’a büyük ilgi

Son yıllarda Trabzon başta olmak üzere, Karadeniz’in kıyı kentlerine Arap yatırımcılar tarafından büyük ilgi gösterildi. Arap turistlerin sayısında patlama yaşandığı gibi, emlak sektörü de yerinden oynadı. Trabzon insanının misafirperver olması, örf ve adet yakınlığı, kentin havası ve yemyeşil doğası Arap turistlerin akın etmelerinin temel nedenleri olarak görüldü. Trabzon’daki konutların denize olan yakınlığı, dağlık yerde olup olmadığı, yeşil bölgelerde olup olmadığı ve merkeze yakınlığı fiyatlar konusunda belirleyici oldu. Merkez ilçelerin yanı sıra köylere de akın başladı ve köylüler, sahip oldukları konut ve arazileri tercümanların yardımıyla sattı.

Geçtiğimiz yıllarda Gümüşhane ve Trabzon’da konut satışlarında rekor sayıda artış yaşanmıştı. Yabancı yatırım özelinde, Trabzon’da Arap yatırımcıların satın aldıkları konutlardan sonra satış oranı yüzde 384 daha fazla oldu. Kentteki Arap nüfusu artarken, satış oranları da giderek katlandı.

Trabzon’a ‘Tema Park’ geliyor

İklimi ve doğal güzellikleri ile son yıllarda cazibe merkezi olan Trabzon, otel ve konut projesi hazırlamak isteyen Arap yatırımcılardan yoğun ilgi gördü. Büyük yatırımlar ile Trabzon’un belirli bölgelerinde planlanan projeler için adımlar atıldı. Yıllardır konuşulan ve geç kalınan Tema Park Projesi de bunlardan biri… Dubaili Armada Grup, Trabzon’da 1 milyar dolarlık yatırımla lüks otel, kongre merkezi ve marina inşa ettikten sonra daha büyük bir yatırım için hazırlandı. Şehre gelen turistlerin doğal güzellikleri gördükten sonra geceleri eğlenebilecekleri bir merkez olan proje ile her yıl milyonlarca turistin Trabzon’a akın edeceği düşünülüyor. Büyük yatırımların ardından, Trabzon’daki emlak piyasasının daha da hareketleneceği öngörülüyor.

Emlak ofislerinin sayısı tam üç katına çıktı

Yatırımcıların taleplerini karşılamak amacıyla Trabzon’da çok sayıda yeni emlak ofisi açıldı. Hürriyet Emlak Mayıs 2017 Emlak Endeksi verilerine göre, son üç yılda Trabzon’daki emlak ofislerinin sayısında yüzde 300 artış yaşandı. Emlak ofisleri tam üç katına çıkarken, kent merkezinin yanı sıra köylerde de Arap yatırımcılara aracı olan tercümanların sayısı arttı. Emlak ofislerinin büyük çoğunluğu, gayrimenkulleri satarken veya kiralarken önceliği Arap yatırımcıdan yana kullandı.

En pahalı ilanlar Ortahisar’dan çıktı

Trabzon’daki merkez ilçeler baz alındığında hem satılık hem de kiralık konut, arazi ve ticari gayrimenkul ilanları arasında en pahalı ilanlar Ortahisar ilçesinden çıktı. Satılık ilanlar arasında Ortahisar ilçesinde en pahalı konut 15 milyon 750 TL, en pahalı arazi 23 milyon TL, en pahalı ticari gayrimenkul ise 15 milyon TL oldu. Kiralık ilanlar arasında Ortahisar ilçesinde en pahalı konut 7 bin 500 TL, en pahalı arazi 50 bin TL, en pahalı ticari gayrimenkul ise 150 bin TL oldu.

Ortahisar’ın en pahalıları

Satılık Kiralık
Konut 15.750.000 TL Konut 7.500 TL
Arazi 23.000.000 TL Arazi 50.000 TL
Ticari 15.000.000 TL Ticari 150.000 TL

Trabzon’daki ilanlarda Hürriyet Emlak’ın başarısı

Hürriyet Emlak Ticari Koordinatörü Çağrı Bozay, Trabzon’da gayrimenkul arayanların Hürriyet Emlak’ta yer alan ilanlara büyük ilgi gösterdiğini belirtti. Hürriyet Emlak’ta 3 binden fazla Trabzon emlak ilanının yer aldığının altını çizen Bozay: “Trabzon, yatırım potansiyeli ve turizm destinasyonları bakımından ön planda olan bir şehir. Türkiye genelinde son yıllarda adından sıkça söz ettiren Trabzon, Arap yatırımcılar ile canlılık kazandı. Şehrin muhteşem bir doğası var. Arap turistler de bu doğal güzelliği çok seviyor. Yatırım yapmak isteyen Araplar, son aylarda doğası ile öne çıkan şehirlere doğru bir geçiş yapmaya başlasa da Trabzon’daki yatırımlar rekor seviyesini koruyor,” dedi.

Hürriyet Emlak Saha Satış Grup Müdürü Volkan Sulugöz ise: “An itibariyle Trabzon, Türkiye genelinde fiyat bazında 5. sıraya yerleşti. Şehirde geçtiğimiz yıla kıyasla yaklaşık 4 kat daha fazla konut satışı gerçekleştirildi. Elde ettiğimiz veriler, Trabzon’daki tüm gayrimenkullerin daha da değerlendiğini gösteriyor. Konut ve arazideki fiyat artışının ilerleyen yıllarda da hız kesmeyeceğini düşünüyoruz,” şeklinde açıklama yaptı.

Hürriyet Emlak’ın ziyaretçi trafiği hakkında da bilgiler veren Sulugöz: “Son bir yıl içinde Trabzon’daki ilanlara aramalar en çok 21.00-23.00 saatleri arasında yapıldı. Ziyaretçiler, ilanları daha çok mobil cihazlar üzerinden inceledi. Ev arayanlar satılık ilanlarda daha çok 110 bin TL ile 250 bin TL aralığını seçti. Kiralık ilanlar için de 350 TL ile 750 TL aralığındaki ilanlara daha çok ilgi gösterildi,” dedi.