Ana sayfa Eğitim Teknik Analiz...

Teknik Analiz Eğitimi 04 – Fibonacci Düzeltme Seviyeleri

Teknik Analiz Eğitimi – Umut Gümülcineli ile Teknik Analize Giriş adlı eğitim serisinin dördüncü bölümünde Fibonacci düzeltme seviyeleri anlatılıyor.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

Fibonacci Düzeltme Seviyeleri Nedir? Nasıl Kullanılır?

Dördüncü bölümünü izlediğiniz 32 Bölümlük Umut Gümülcineli ile Teknik Analiz Eğitimi – Teknik Analize Giriş eğitiminin tüm videolarını bu linkte bulabilirsiniz

Teknik Analiz Eğitimi 05 – Fibonacci Impulse

Teknik Analiz Eğitimi 06 – Fibonacci Yayları

Teknik Analiz Eğitimi 07 – Fibonacci Fanları

MERAKLISINA NOT: Fibonacci Sayıları, Leonardo Fibonacci tarafından bulunan sayı dizisidir. İtalyan matemetikçi Fibonacci 12. yüzyılda Hint-Arap sayılarını Avrupa’ya getirmiş ve 1202 yılında Liber Abaci isimli hesaplama yöntemleri kitabını yazmıştır. Bu kitap yazılana kadar Batı dünyası matemetik hesaplarının kağıt üstünde yapılmasına olanak tanımayan Roma rakamlarını kullanmakta idi. Hesaplar abaküs ile yapılıyordu. Kitap o dönemde Doğu’da kullanılan sayılar ve hesaplama yöntemlerini ondalık sistemi ile birleştirerek Avrupa’ya tanıtır ve buna ilave olarak sayı dizileri ve oranlar (Altın oran) üzerine özgün çalışmalar ortaya koyar.

Bu tarihten önce Avrupa’da kulanılan Roma rakamları toplama-çıkartma çarpma gibi temel dört işlemi yapmaya olanak tanımıyor ve tüccarlar boncuk dizilerinden oluşan abaküsleri kullanmak zorunda kalıyorlardı. Arap-Hint sayı sisteminin Avrupa’ya gelmesi ticaret ve bilimsel çalışmaların gelişimini sağlayan temel başlangıçtır.

Matemetikçinin Avrupa’da çığır açan kitabı Liber Abaci’de bir örnek olarak yer alan modern sayılarla hesaplanmış kendi adıyla anılan sayı dizisi Fibonacci Dizisi olarak anılmaktadır.Sadece Fibonacci dizisi ve özellikleri ile ilgili kitaplar hatta haftalık düzenli yayınlanan matematik dergileri bile bulunmaktadır.

Teknik Analiz ile ilgileniyor ve daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız, Kanal Finans tam aradığınız yer. Sitemizde yer alan tamamı ücretsiz olan eğitim videolarında teknik analizin duayenleri sizi bekliyor. Halil Reçber, Ali Perşembe ve Ahmet Mergen teknik analizin püf noktalarını anlattı.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here