Ana sayfa Eğitim Teknik Analiz...

Teknik Analiz Eğitimi 29 – Fibonacci ABCD Formasyonu

Teknik Analiz Eğitimi – Umut Gümülcineli ile Teknik Analize Giriş adlı eğitim serisinin bu bölümünde Fibonacci ABCD formasyonu anlatılıyor.

Fibonacci Düzeltme Seviyeleri, Teknik Analiz Eğitimi 4. Bölüm için buraya tıklayabilirsiniz.

Fibonacci Impulse, Teknik Analiz Eğitimi 5. Bölüm için buraya tıklayabilirsiniz.

Fibonacci Yayları, Teknik Analiz Eğitimi 6. bölüm için buraya tıklayabilirsiniz.

Fibonacci Fanları Teknik Analiz Eğitimi 7.  Bölüm için buraya tıklayabilirsiniz.

MERAKLISINA NOT: Fibonacci Sayıları. Leonardo Fibonacci tarafından bulunan sayı dizisidir. İtalyan matemetikçi Fibonacci 12. yüzyılda Hint-Arap sayılarını Avrupa’ya getirmiş ve 1202 yılında Liber Abaci isimli hesaplama yöntemleri kitabını yazmıştır. Kitap o dönemde Doğu’da kullanılan sayılar ve hesaplama yöntemlerini ondalık sistemi ile birleştirerek Avrupa’ya tanıtır ve buna ilave olarak sayı dizileri ve oranlar (Altın oran) üzerine özgün çalışmalar ortaya koyar.

Bu tarihten önce Avrupa’da kulanılan Roma rakamları toplama-çıkartma çarpma gibi temel dört işlemi yapmaya olanak tanımıyor ve tüccarlar boncuk dizilerinden oluşan abaküsleri kullanmak zorunda kalıyorlardı. Arap-Hint sayı sisteminin Avrupa’ya gelmesi ticaret ve bilimsel çalışmaların gelişimini sağlayan temel başlangıçtır.

Matemetikçinin Avrupa’da çığır açan kitabı Liber Abaci’de bir örnek olarak yer alan modern sayılarla hesaplanmış kendi adıyla anılan sayı dizisi Fibonacci Dizisi olarak anılmaktadır.Sadece Fibonacci dizisi ve özellikleri ile ilgili kitaplar hatta haftalık düzenli yayınlanan matematik dergileri bile bulunmaktadır.

Teknik Analizde Diğer Formasyonlar

İkili Dip, İkili Tepe Formasyonları

Bayrak ve Flama Formasyonları

Üçgen Formasyonu

Fincan ve Çanak Formasyonları

Kama ve Takoz Formasyonları

Wolfe Formasyonu

Butterfly (Kelebek) Formasyonu

Destek Direnç Sırları, Veli Kocatürk : Teknik analizin bazı sırları vardır. Kendini tekrar eden olaylar fırsat getirir. En önemlisi ise tekrarı yakalayabilmektir.