Ana sayfa Eğitim Forex Temel Bilgileri Onca Söylenti...

Onca Söylentiye Rağmen Yatırımcılar Neden Hala Bitcoin’i Tercih Ediyor?

Son zamanlarda; kripto sanal paralar, yatırımcı gündemi içerisinde önemli bir yer edindi. 2009 yılında işlem görmeye başlayan Bitcoin, kripto para ekosistemi içerisindeki ilk kripto paradır. Bu özelliğiyle, kısa sürede dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Gün geçtikçe değerini daha çok arttırması ve özellikle 2017 yılında yaşanan muazzam artış sonrası yatırımcılar Bitcoin al-sat işlemleri üzerinden piyasada yer edinmeye başladılar. Son zamanlarda ise eski günlerinden biraz uzakta olan Bitcoin, yazının yazıldığı tarih itibariyle 6.400 ABD Doları seviyesinden işlem görmektedir.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

Bitcoin, ilk olarak 2008 yılında gerçek kimliği hala bir gizem olan Japon yazılımcı Satoshi Nakamoto tarafından yayınlanan bir makale ile ortaya çıkmıştır. Bu makalede eşten eşe kriptolu bir ödeme sistemi üzerine düşüncelerini anlatan Nakamoto, bu düşüncelerini pratiğe dökmüş ve 2009 yılında Bitcoin’in ilk blockchain platformu olan Bitcoin platformunu kurmuştur.

Kurulduğu ilk günden bugüne geçen yaklaşık 9 yıl içerisinde Bitcoin üzerine pek çok görüş ortaya atıldı. Kimileri, Bitcoin’in geleceğin ödeme teknolojisi olduğunu belirtmekteydi. Ancak, bazı görüşlere göre Bitcoin, bir aldatmacadan ibaretti. Hakkında bu kadar çok konuşulması Bitcoin’i daima gündemde tuttu. Ancak, Bitcoin ile ilgili olumlu pek çok görüşün yanında olumsuz görüşler de bulunmasına rağmen, Bitcoin yatırımı yatırımcılar arasında hala oldukça popüler bir konu olarak ön plana çıkmaktadır.

Bu yazımızda, hakkındaki pek çok şeye rağmen Bitcoin’in neden hala en büyük işlem hacmine sahip olduğunu ve neden çok tercih edildiğini incelemeye çalışacağız. Dilerseniz başlayalım.

1.      Bitcoin, ilk kripto paradır.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi; Bitcoin, kripto para sisteminin kurucusu olma özelliğine sahiptir. Bu nedenle, kripto para piyasalarına yön veren en önemli para birimi olmuştur. Hatta, Bitcoin’den sonra piyasada işlem görmeye başlayan tüm kripto paraların isimleri dahi Bitcoin alternatifi anlamına gelen altcoin (alternative coin) olarak belirlenmiştir. Bu bile, Bitcoin para biriminin kripto para piyasaları için önemini anlamakta yeterli olacaktır.

Bitcoin’den sonra piyasada işlem görmeye başlayan ilk altcoin olan Litecoin’in geliştiricisi eski Google mühendisi Charlie Lee, geliştirdiği kripto paranın Bitcoin’e rakip olmadığını söylemiştir. Bununla birlikte, Bitcoin’e rakip veya onun tamamlayıcısı olabilecek pek çok kripto para, zaman içerisinde piyasada yer almıştır. Ancak, hiçbiri değer olarak Bitcoin’i geçememiştir. Hatta, değer olarak Bitcoin’in yanına yaklaşabilen bir altcoin henüz yoktur.

Bitcoin’in kripto sanal paraların en değerlisi olmasının en önemli nedenlerinden biri blockchain (blok zincir) isimli devrim niteliğindeki teknolojinin geliştiricisi olmasıdır. Zaten, kripto paraların bu denli kolay işlem yapmasının en önemli sebebi blockchain teknolojisine sahip olmasıdır. Blockchain teknolojisi, kripto paraların güvenliğini sağlayan en önemli özelliktir. Bu devrim niteliğindeki teknolojinin geliştiricisi olarak ise Bitcoin gösterilebilir. Bu nedenle Bitcoin, kripto sanal para teknolojisi denildiğinde akla ilk gelen para birimi haline gelmiştir.

2.      Bitcoin piyasası, tam bağımsız bir piyasadır.

Kripto sanal paraların en önemli özelliklerinden biri de bu para birimlerinin merkezi olmamasıdır. Yani, kripto sanal paraların pek çoğunun üzerinde doğrudan bir otorite etkisi bulunmamaktadır. Bunun neticesinde kripto sanal paraların değerleri tamamıyla piyasa koşulları doğrultusunda belirlenir.

Piyasaya Bitcoin sürme işlemini yapan herhangi bir otorite bulunmadığı için Bitcoin çıkarma işlemi, özel bir yazılım yöntemi ile yapılmaktadır. Bitcoin madenciliği (Bitcoin mining) adı verilen bu yöntem, gelişmiş yazılım donanımları kullanılarak Bitcoin madencileri tarafından yapılmaktadır. Yapılması için ciddi bir efor sarf edilen Bitcoin madenciliği için, Bitcoin çıkaran her madenciye çıkardığı Bitcoin bloku oranında Bitcoin verilmektedir. Bitcoin bloku çıkarma işlemi sonucunda madencinin kazandığı ödül şimdilik 25 Bitcoindir. Çıkarılan her 210.000 Bitcoin için bu ödül yarıya düşecektir. Piyasada bulunan tüm Bitcoinlerin sayısı 21 milyon olduğunda ise artık Bitcoin mining yapılamayacaktır. Yani, Bitcoin üretimi 21 milyon adet ile sınırlandırılmıştır.

Bitcoin’in mucidi olan Satoshi Nakamoto’nun kimliğinin halen bilinmemesi de Bitcoin ile ilişkilendirebilecek bir kişinin bulunmaması sonucunu doğurmuştur. Bitcoin’den sonra ortaya çıkan diğer altcoin geliştiricilerinin kimlikleri bellidir. Dolayısıyla, bu sanal paralarda ortaya çıkan gelişmeler ile ilgili bir muhatap bulunması söz konusu olmaktadır. Ancak Bitcoin, geliştiricisinin halen bilinmemesi nedeniyle tamamen bağımsız bir kripto sanal para olma özelliği göstermektedir. Bu durum, Bitcoin’in değerinin ve üzerinde oluşan gelişmelerin tamamen piyasa koşulları etkisi altında kalmasını sağlamaktadır.

3.      Bitcoin ile işlem yapmak oldukça kolaydır

Kripto sanal paraların ilki olan Bitcoin, kullanımı itibariyle de oldukça kolay bir kullanım özelliği göstermektedir. Bitcoin aldıktan sonra sahip olunan Bitcoin’in muhafaza edildiği Bitcoin sanal cüzdanları bulunmaktadır. Bu cüzdan uygulamalarını kullanarak sahip olduğunuz Bitcoinleri yönetmeniz oldukça kolaydır.

Bitcoin ile işlem yaparken; öncelikle, satın almak istediğiniz ürünün bulunduğu web sitesinin Bitcoin ile ödeme kabul edip etmediğini tespit etmeniz gerekmektedir. Sonrasında almak istediğiniz ürünü seçerek fiyatının Bitcoin cinsinden değerinin belirlendiği site sayfasından ödeme ekranına geçiş yapıyorsunuz. Ardından, ekranda satıcının Bitcoin hesabını temsil eden 16 haneli bir kod belirecektir. Burada bulunan şifreyi kendi Bitcoin cüzdanınızda bulunan para gönderme kısmına yazarak gönderme talimatı verdikten sonra işlem sona ermektedir.

Bitcoin’in bu şekilde güvenli transferini sağlayan teknoloji blockchaindir. Bu teknoloji her Bitcoin için ayrı ayrı bloklar oluşturarak bunları 16 haneli bir kod ile şifreler. Bu kodlar, bir Bitcoin’in üretilmesinden itibaren geçirdiği tüm süreçleri içeren kripto bilgilerdir. Blockchain teknolojisi sayesinde Bitcoinlerin güvenliği tam olarak sağlanabilmektedir. Bu kodların çözülmesi için çok ciddi bir donanıma sahip olunması ve vakit harcanması gerektiği için siber korsanlar Bitcoin blockchainlerini çözme üzerine yönelmemişlerdir.

Sağladığı işlem kolaylığı ile Bitcoin’in satın alma prosedürleri üzerinde azalmaya neden olması, takibinin tamamen sanal ortamda yapılabilmesi ile şeffaf ve kolay olması bu kadar yoğun tercih edilmesinin önemli sebeplerinden biridir.

4.      Bitcoin, en çok kabul gören kripto paradır.

Bitcoin, ilk çıkan kripto para olması ve kuruluşundan bugüne 9 yıl içinde gördüğü yoğun talep ile en yüksek itibara sahip kripto para olmuştur. Hakkında yapılan onca kötü değerlendirme ve karalamaya rağmen popülerliğini gün geçtikçe arttırmıştır. Bu niteliğiyle, kullanıcılarına basit bir teknoloji olmadığını geçen 9 yıl içerisinde kanıtlamıştır.

Halen, farklı sektörlerden firmalar Bitcoin ile işlem yapmaktadır. Hatta aralarında İsveç, Birleşik Krallık ve Avustralya’nın da bulunduğu pek çok ülkede Bitcoin kullanımı yasallaşmıştır. Ayrıca, pek çok büyük şirket de Bitcoin’i, ödeme yöntemi olarak kabul etmektedir. Bu şirketler arasında Microsoft, Bloomberg ve Reddit gibi küresel ölçekte hizmet veren büyük şirketler de bulunmaktadır. Bitcoin; günümüzde hukuk danışmanlığından turizme, gıda sektöründen medya sektörüne kadar pek çok farklı sektörde ödeme yöntemi olarak kabul edilmiştir. Sadece Bitcoin karşılığı hizmet veren bazı şirketler dahi geçen süreçte kurulmuştur. Ülkemizde de Bitcoin ile ödeme kabul eden pek çok farklı firma bulunmaktadır. Ülkemizde Bitcoin ile ödeme kabul eden şirketlere örnek olarak; ikincielmobil, Biem bilgisayar ve tennisclub şirketleri gösterilebilir.

Bu özellikleriyle Bitcoin, geleceği parlak bir ödeme sistemi olma özelliği göstermektedir. İnsanların Bitcoin’i tercih etme sayıları gün geçtikçe fazlalaşmaktadır. Mobil teknolojilerin her geçen gün biraz daha çoğalması, Bitcoin kullanımını da gün geçtikçe arttıracaktır. Kullanım kolaylığı ve benzersiz teknolojisi ile Bitcoin, gün geçtikçe daha fazla tercih edilen bir ödeme yöntemi olacağını şimdiden göstermiştir.

Yazar: Mary Ann Callahan

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here