Ana Sayfa Eğitim Forex Temel Bilgileri Destek Direnç...

Destek Direnç Sırları, Veli Kocatürk

DESTEK DİRENÇ SIRLARI

İşlemlerde stratejiden bahsettik. Neden para kaybettiğimizin sebebini sistemli olmamaya ve strateji kullanmamaya bağladık. Ancak teknik analizin bazı sırları vardır. Kendini tekrar eden olaylar fırsat getirir. En önemlisi ise tekrarı yakalayabilmektir.

Piyasada ne büyük sorun destek ya da dirençlerin nasıl belirlendiğinden ziyade nasıl işlem yapılacağıdır. Katıldığımız birçok seminer ve de yatırımcı sohbetinde gördük ki en önemli soru destek ya da dirençlerin ne zaman kırıldığıdır. Bilinmesi gereken ise destek ya da dirençler fiyatın durak noktalarını yani dinlenme seviyelerini göstermektedir.

Destek direnç seviyeleri fiyatın dinlendiği, güç toplayarak daha önemli hareketleri başlattığı seviyeler olabilmektedir.

  1. En basit tabiri ile fiyatın üzerindeki seviyeler direnç iken fiyatın altındaki seviyeler destek seviyeleridir.
  2. Destek seviyesi kırıldığında bir sonraki harekette direnç, direnç seviyesi kırıldığında ise artık destek seviyesi haline gelir.
  3. Çizimler de önemli yerlerin tespiti için en çok test edilip aşılamayan seviyeler tespit edilmelidir. Örneğin bir direnç seviyesi kaç kez test edilmiş ve aşılamamışsa o kadar kuvvetlidir. Aynı şekilde destek seviyesi de çokça test edildiğinde önemlidir.
  4. Çok fazla test edilen seviyelerin kırılışı da önemlidir. Bu seviyeler kırıldıktan sonra önemli hale gelir. Dönüşlerde destek, direnç halini alırken direnç destek haline dönüşür. Böylece psikolojik bir seviye halini alır.
  5. Yuvarlak rakamlar genelde psikolojik seviyedir. Örneğin Eur/Usd’da 1.10 ya da 1.00 gibi, USDTL’ de 2.00 ya da 2.50 gibi. Algısal olarak yatırımcıyı etkileyen bu seviyeler kırılışları ile de büyük hareketleri tetiklerler.
  6. Kırılışın onaylanması şarttır. Genel yanılgı sadece fiyatın bu seviyeyi geçmesi kırılış sanılır. Ancak piyasa geçmeyi denese de geri dönüş gerçekleştirebilir. Bu durumu da kesin olmamakla birlikte önemli referans açılış fiyatlarıdır. Analizi yapılan grafiğin bulunduğu zaman diliminde açılış fiyatı direncin üzerinde kırılıyorsa daha güvenli bir işaret alınmış olunur. Aynı şekilde desteğin altında kalan açılışlar kırılış için önemli bir referanstır.

destek direnç sırları

Maddeleri grafik üzerinde açıklamaya çalıştık. Ancak önemli olan sadece destek ve direnç analiziyle işlem yapmak sağlıklı olmayacaktır. Çok daha önemli noktalar ilerleyen derslerde.

Veli Kocatürk

@VeliKocaturk 

Işık FX Araştırma Departmanı