Ana sayfa Eğitim Borsa Bilgileri BIST Altın En...

BIST Altın Endeksi Nedir? Kuralları Nelerdir?

Borsa İstanbul BIST altın endeksine dair kuralları KAP’ta yayınladı. Borsa İstanbul İcra Kurulu’nca, Bistech Faz2+ geçişinden itibaren Bistech sistemleri üzerinde hesaplanmaya başlayacak olan BIST Altın Endeksi için aşağıda sunulan endeks kurallarının oluşturulmasına karar verildiği belirtildi:

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

BIST Altın Endeksi Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası’nda (KMTP) gerçekleşen altın işlemlerinin kapanış fiyatlarından hesaplanmaktadır. Endeks’in hesaplanmasında KMTP’de aynı gün valörlü USD/ons cinsi gerçekleşen;

  • en az 995/1000 saflıkta,
  • Londra Külçe Piyasası Birliği (LBMA) içi ve dışı,
  • ana kasa özellikteki,
  • standart 1 kg külçe Altın

işlemlerinin kapanış fiyatları kullanılmaktadır.

Altın Endeksinin Amacı: BIST Altın Endeksi, Dolar/Ons bazında gerçekleşen altın fiyatlarının günlük getirilerinin ölçülmesi amacıyla oluşturulmuş bir endekstir.

Bist Altın Endeksi Endeks Nasıl Hesaplanmaktadır?

Endeksin Formülü: Endeksin değeri, KMTP’de aynı gün valörlü USD/ons cinsi fiyatlardan hesaplanır. Endekslerin hesaplanmasında aşağıdaki formül kullanılmaktadır:

Başlangıç Tarihi ve Başlangıç Değeri: BIST Altın Endeksi’ nin tarihsel başlangıç tarihi 31.12.2004 ve başlangıç değeri 1000 olup, Endeks başlangıç tarihinde aynı gün valörlü USD/ons cinsi işlemlerin kapanış fiyatı 434,9 Dolar/ons’ dur.

Hesaplanma ve Yayımlanma Zamanı: BIST Altın Endeksi iş günlerinde 09:00-16:00, yarım iş günlerinde ise 09:00-12:00 arasında her 10 saniyede bir hesaplanır ve eşanlı olarak yayımlanır.

Veri Hassasiyeti:Endeks değerlerinde tam sayıdan sonra 5 hane veri hassasiyeti uygulanır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here