Ana Sayfa Eğitim Borsa Bilgileri Dr. Halil Ars...

Dr. Halil Arslan: Borsa’da Banka ve Sınai Endeksi Hareketlerinin Birbirlerine Etkisi

Banka-01Sınai ve Banka endekslerinin birbirlerine etkisini ölçmeye çalıştık. Haftalık ve aylık gecikmeli değerlerin etkisini ölçtük ancak anlamlı bir sonuç çıkmadı. Yani banka endeksinin hareketlerinin sınai endeksine haftalık ya da aylık yansıdığına dair anlamlı bir istatistik çıkmadı. Belki gün içerisinde gecikmeli bir etki olabilir. Ya da gecikmenin süresi 1 hafta ya da 1 aydan başka bir süre olabilir ki bu birçok kombinasyona bakmak demek.

Bizdeki sonuçlar her iki endeksinde günlük olarak birbirini izlediği yönünde. Yani her ikisinin günlük hareketleri bir diğerine gün içerisinde yansıyor; en azından 1 hafta ya da 1 aylık yansıma olmuyor. Günlük hareketlerdeki korelasyon 0,77x.

Bankalardaki günlük %1’lik artış ya da azalış sınai endeksine günlük %0,5 artı ya da eksi olarak yansıyor. Yani bankalarda günlük %1 artış olduğunda diğer tüm faktörler aynı iken sınai sektörü %0,5 artıyor.

Banka endeksindeki hareket sınai sektöründeki hareketin %60’ını açıklıyor. Yani sınai endeksini bankacılık endeksi dışında etkileyen %40’lık başka değişkenler grubu da var. Yani sınaideki hareketin sadece %60’ını bankacılık endeksi ile açıklayabiliyoruz.

Banka/Sınai endeks oranı 5 yıllık ortalama 2,23x. Ancak 2014-2016 döneminde bankacılık sınaiden daha iyi bir performans göstermediği için son dönemde bu oran 1,6x’a gerilemiş. Eğer tarihi ortalama uzun vadeli beklenen ortalama ise ya bankacılık sektörünün gelecek dönem yükselmesi ya da sınai sektörünün biraz gerilemesi gerekiyor.

Dr. Halil Arslan

https://tr.linkedin.com/in/halil-arslan-ph-d-275558125

[email protected]