Ana sayfa Eğitim Ekonomi Bitcoin ile G...

Bitcoin ile Gelen Büyük Değişim

PAYLAŞ

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB)’nin bu sene ikincisini düzenlediği ve iki gün boyunca İstanbul Wyndham Grand Levent Oteli’nde gerçekleştirilecek olan Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi başladı. Kongre’nin ilk gününde Borsa İstanbul Genel Müdürü Himemt Karadağ, SPK Başkanı Dr. Vahdettin Ertas ve TSPB Başkanı İlhami Koç’un konuşmalar yaptıkları kongre’de Türkiye sermaye piyasalarının geleceği konuşuldu.

Yarın da devam edecek kongrenin önemli yabancı konuğu Chris Skinner da kongredeydi. Bitcoin videomuzu izlemiş olanlar için Skinner adı yabancı değil. Dijital dönüşüm konusunda dünyadaki öncü analistlerden dijital bankacılık gurusu Chris Skinner da kongrenin ana konuşmacıları arasında yer alıyor. Skinner, Kongre’de, “Oyun Değişiyor: Fintech, Blockchain ve Değer Takası” başlıklı konuşmasıyla, teknoloji ile birlikte hızla dönüşen finans sektörü dinamiklerini anlatacak.

Finansal piyasalar ve Fintech alanında finanser.com sitesinde yazdığı yazılarıyla bilinen Chris Skinner, en çok satan iş kitapları arasında yer alan Digital Bank ve Value Web’in de yazarı. Skinner, Avrupa Finansal Servisler Kulübü ve Nordik Finans İnovasyon’un başkanlığının yanı sıra 11:FS isimli Fintech danışmanlık firmasında Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği görevini de yürütüyor. Iambank, Innovate Finance, Moven ve Meniga gibi birçok şirketin Danışma Kurulu’nda yer alan Skinner, bunun yanı sıra Wall Street Journal Financial News tarafından finans teknolojileri alanında en güçlü kişilerden biri seçildi.

Bitcoin videomuzun hemen başında Skinner’in ünlü sözüne yer vermiştik: ” Bitcoin, paranın geleceği mi, yoksa kafamız mı güzel?” Bugün kendisine bu sözünü sorduk. Ve aldığımız cevap çarpıcıydı. Skinner, bitcoin için ” It’s the future of speculation” – “Spekülasyonun geleceği” ifadesini kullandı. Ssunumunun da ilgi çekici olduğuna inandığımız Chris Skinner’ın konuşması yarın saat 10:00’da ve kitap imzalama etkinliği ise 11:30’da gerçekleşecek.

 

Bitcoin ile Gelen Büyük Değişim

Fed eski araştırma direktörü Erkin Şahinöz ve TİM Danışmanlık kurucu ortağı Dr. Vedat Güven bitcoin ve blockchain (blok zincir) hakkında aydınlatıcı bilgiler veriyorlar.

Bitcoin nedir, üzerine kurulmuş olduğu blockchain yapısı nedir sorularını yanıtlıyorlar.

Bitcoin’den başka kaç tane crypto para birimi var, bir adet bitcoin kaç parçaya ayrılır, bitcoin madenciliği nedir ve nasıl yapılır gibi birçok sorunun cevabını bu videoda bulabilirsiniz.

Ayrıca blockchain mantığının nasıl işlediğini gösteren bir simülasyon da videoda yer almaktadır.

Bitcoin ile İlgili Son Gelişmeler

02.01.2017

TCMB, dijital para hakkında çalışma grubu kurdu.

Kripto para Bitcoin rekor seviyelerden işlem görmeye devam ediyor. Dün 6.600 dolar olarak ifade edilen kritik eşiği aşan Bitcoin fiyatı, bugün de 7.250 dolar seviyesini aştı.

Kripto paralara global ilginin artmaya devam etmesi, önde gelen borsalar CBOE ve CME’nin Bitcoin için vadeli kontratlar işleme açmayı düşünmelerinin desteklediği taleple Bitcoin fiyatı bugün 7260,31 dolar seviyesine kadar çıktı.

Bitcoin fiyatının düne göre değer artışı yüzde 7,56 olurken, dolaşımdaki 16.659.688 Bitcoin’in toplam piyasa değeri de 121 trilyon dolara ulaştı.

01.01.2017

Dünyanın en büyük döviz borsasında işletmecisi olan Chicago merkezli CME Group, bu yılın sonunda dijital para birimi Bitcoin’in vadeli işlem sözleşmelerinin arzına başlayacağını duyurdu. Bu haberle Bitcoin’in değeri 6500 doları aştı.

PAYLAŞ