Ana sayfa Raporlar Forex Raporları ABD Verileri ...

ABD Verileri Ne Söylüyor? Piyasalar Nasıl Etkilenir? Analizler…

PAYLAŞ

Tüm dünyada piyasaları etkileyen ABD imalat, enflasyon, işsizlik, tüketici güveni, harcama, konut fiyatları verilerine ait analizleri bu sayfada bulabilirsiniz. ABD’den gelen veriler Fed faiz artırımı, Dolar Endeksi ve gelişmekte olan piyasaları nasıl etkiler, uzmanlar yorumluyor…Bu sayfada yer alan analizleri Fed’in faiz artırımı süreci, Dolar ve dünya endekslerindeki gidişatı etkileyen ana unsurlar bazında değerlendirebilirsiniz.

İşsizlik başvuruları ve imalat göstergeleri olumlu…Enver Erkan

ABD’de 10 Haziran haftasında işsizlik haklarından yararlanmak için başvuranların sayısı 241K olan piyasa beklentisinin altına 237K seviyesine gerilerken,3 haftanın en düşük seviyesinde gerçekleşti. Devam eden işsizlik başvuruları ise 3 Haziran haftasında 1.935K ile beklenti olan 1.920K’nın hafif üzerinde gelse de tarihi düşük seviyelere yakın seyretmeyi sürdürüyor. Yalnız bir önceki haftanın verisine 8K’lık bir yukarı yönlü revizyon yapılmış. 4 haftalık ortalama da 1K artışla 243K seviyesine yükseldi.

Genel itibariyle ABD’de istihdam piyasası ile alakalı verilerin olumlu trend içerisinde kalmayı sürdürdüğünü görüyoruz. Hali hazırda ABD’de işsizlik oranı %4,3 ile 2001’den sonraki en düşük seviyelerde. Dün Yellen, FOMC sonrasında NAIRU’yu %4,6 olarak öngörmüş ve işsizliğin bu seviye altında uzun süre kalmayacağını söylemişti. Tam istihdam seviyesine yakın bir ABD ekonomisi görünümü var.

Bugün açıklanan iki önemli imalat sanayi göstergesi olan NY Empire State ve Philadelphia Fed’e de bakmakta fayda var. Empire State endeksi Haziran’da 5 olan beklentinin üzerinde 19,8, Philly Fed ise aynı dönemde 24,9 olan beklentinin üzerinde 27,6. Bu da ilk çeyrekten sonra, öncü göstergeler eşiğinde daha güçlü bir büyüme görünümü olduğunu gösteriyor bir anlamda.

14.06.2017 Tarihli Yorum ve Analizler

ABD Tüketici Fiyat Endeksi Analizi, Ahlatcı Yatırım

ABD’de Mayıs ayı Tüketici Fiyat Endeksi aylık bazda yüzde 0,1 azaldı…

ABD’de Mayıs ayı tüketici fiyat endeksi manşette bir önceki aya oranla yüzde 0,1 azalış gerçekleştirdi. Bir önceki ay yüzde 0,2 seviyesinde artış gösteren endeksin Mayıs ayında beklentilerin altında kaldığını görüyoruz. Yıllık bazda baktığımızda ise, endeksin yüzde 1,9 oranında artışa işaret ederek ivme kaybettiği görülüyor. Ayrıca 2017 ilk çeyreğinde ABD ekonomisi açısından oldukça önemli olan enflasyon görünümünün trend değiştirerek aşağı yönlü ivmelendiği görülüyor. Raporun içeriğine baktığımızda, enflasyonda meydana gelen düşüşe en çok enerji endeksindeki neden olduğu görülüyor.

Aylık bazda azalış gösteren manşet veriye paralel gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen çekirdek enflasyonda da olumsuz bir görünüm dikkat çekiyor. Aylık yüzde 0,1 seviyesinde artış gösteren çekirdek enflasyon verisi, yıllık bazda yüzde 1,7 artış ile beklentilerin altında kalmakta. Genel hatlarıyla enflasyonu aşağı yönlü tetikleyen ana kalemin yüzde 2,7 daralma ile enerji grubundan kaynaklandığı görülüyor. Diğer taraftan aylık bazda gıda fiyatlarında yüzde 0,2 artış yakalanırken, uçak bileti fiyatlarında yüzde 2,7 azalış meydana geldiği görülmekte.

SONUÇ :Mayıs ayı tüketici fiyat endeksinde meydana gelen yüzde 0,1 azalış ABD ekonomine dair olumsuz bir tablo çizse de bugün gerçeklecek olan FOMC toplantısında piyasalar 25 baz puan faiz artışı bekliyor. Ancak ABD ekonomisinde meydana gelen bu zayıf veri akışı FOMC toplantısında güvercin tonda söylemlerin gerçekleşmesi ihtimalini güçlendiriyor. Veri sonrası Dolar endeksinde meydana gelen değer kaybı ile beraber EURUSD paritesinde 1,1275 seviyesi gündeme gelirken, USDTRY’de meydana gelen satış baskısının 3,4850 seviyesine varan düşüşü beraberinde getirdiği görülüyor.

 

ABD’de Enflasyon Fed’den Desteğini Çekmeye Devam Ediyor, Vahap Taştan

BLS verilerine göre ABD’de Mayıs ayı enflasyonu aylık bazda beklentileri karşılamadı ve -%0,1 olarak açıklandı. Yıllık manşet enflasyon da 0,3 puan düşerek %2,2’den %1,9’a geriledi. Enerji ve gıda fiyatlarını hariç tutan çekirdek enflasyonda ise görünüm aşağı kalmaya devam ediyor. Ocak ayında 2,3 olan çekirdek enflasyon 2015 Mayıs ayından sonraki en düşük seviyesinde.

İçerik olarak baktığımızda manşet enflasyonda önemli bir enerji negatif etki izlemekteyiz. Enerji endeksindeki volatil seyir korunuyor ve Mart ayındaki %3,2’lik aylık düşüşten sonraki en zayıf performans öne çıkıyor. Tabii ki düşen fiyatlar sadece enerji ile kalmamakta. Aşağıdaki grafikte görüldüğü gibi alt endekslerin büyük bölümünde düşüş var. Gıda, barınma ve ulaştırma kalemlerinin tamamında fiyatlardaki düşüş hem manşet hem de çekirdek enflasyonu aşağı çekiyor.

Sonuç: Öncelikle şu anki görünümün Fed’in bu akşamki hamlesinde bir değişiklik yapacağı görüşünde değilim. Buna karşın ECB’ye benzer bir şekilde Fed üyeleri projeksiyonda enflasyon tahminlerini aşağı çekebilirler. Bunu sadece bugün açıklanan rakamlar ile belirtmiyorum. ABD’de Fed’in enflasyon göstergesi olarak takip ettiği hanehalkı tüketim harcamaları fiyat endeksinde de (PCE) düşüş hazırlığı var. Bizim beklentimiz yılın özellikle son çeyreğinde ABD’de enflasyonun düşüşünü sürdüreceği yönünde. Bu durum Haziran toplantısında faiz projeksiyonunu değiştirir mi? Sorusunda ise Fed’in acele davranmayacağını düşünüyorum. Önümüzde yedi tane daha enflasyon rakamı gelecek. Fed yılın ilk 5 ayına bakarak Aralık ayındaki olası bir artırımı şimdiden geri çekmeyecektir. Böyle bir sinyal verilecekse ben Eylül toplantısının daha uygun olacağı görüşündeyim.

 

05.06.2017 Tarihli Yorum ve Analizler

Enver Erkan, Müdür Yardımcısı – ABD Verileri Analizi

ISM hizmet verileri ve fabrika siparişleri…

ABD’de Mayıs ayında ISM hizmet endeksi 57,1 olan beklentinin de altında 56,9 olarak geldi ve böylece Nisan ayındaki 57,5 seviyesinden gerilemiş oldu. Aynı dönemde Makit PMI’ın ise 54 olan beklentinin bir kademe altında 53,9 olarak açıklandığını görüyoruz. Alt endekslerden tedarikler 53’ten 51,5’e geriledi. Stoklarda 52,5’ten 54’e yükseliş varken, ihracat siparişlerinde 65,5’ten 54,5’e, ithalatta ise 53’ten 48,5’e sert düşüş var. İthalatın uzun süre sonra ilk defa daralma pozisyonuna girdiğini görüyoruz. Genel trend olarak ise endeks, şekilde göreceğiniz gibi 3 aylık ortalamanın üzerinde seyretmeye devam ediyor.

Nisan ayında fabrika siparişleri beklentiye paralel bir şekilde %0,2 azalırken, Mart ayının artış oranı %0,2’den %1’e revize edildi. Dayanıklı mal siparişleri %0,6 daralma beklenirken %0,8 azaldı; ulaşım harici siparişlerde ise %0,2’lik daralma beklentisine karşılık %0,5’lik daralma var. Genel veri seti beklenenden kötü yani. GSYH’yi direkt olan etkileyen kalem olan sevkiyatlarda ise geçen ayki %0,1’lik daralmadan sonra Nisan ayında %0,1 artış gözlemliyoruz.

Genel olarak Fed’e yönelik algıları ne pozitif, ne de negatif yönde etkileyecek veriler. Ortaya bilinenden farklı bir resim koymadığından fiyatlaması da çok ciddi olmadı zaten. Fed Haziran’da faiz artıracak görünüyor, bizim için asıl önemli olan sonrasına yönelik ise veriler şu anda fazla ışık vermiyor.

 

02.06.2017 Tarihli tarım Dışı İstihdam Analizleri

Tarım Dışı İstihdam Analizi, Vahap Taştan

ABD Mayıs Ayı İstihdam Verileri: Piyasa Temkinli, Fed Endişeli

ABD’de Mayıs ayı istihdam rakamları açıklandı. BLS verilerine göre ABD ekonomisi Mayıs ayında beklentilerin altında 147 bin kişilik istihdam yarattı. Önceki aylara ilişkin de revizeler mevcut. Mart ayı rakamı 79 binden 50 bine revize edilirken, Nisan ayı rakamı ise 211 binden 174 bine revize edildi. Bu toplamda 66 bin kişilik aşağı revize demek hem de geçmiş üç aya yönelik bakışın olumsuza dönmesi demek. İstihdamın büyük bölümü beklenildiği üzere hizmetler sektörü tarafından sağlandı. Buna karşın ISM raporundaki olumlu görünüme rağmen resmi rakamlar Mayıs ayında imalat sektöründe işten çıkarmaya işaret ediyor. İşsizlik rakamında ise düşüş var ve %4,3’e gerileyen işsizlik oranında, düşen işgücüne katılım oranının etkisi ön planda. Bu nedenle azalan işsizlik oranı olumlu bir tablo çizmiyor. Fed’in izlediği rakamlardan biri de bilindiği üzere uzun dönem işsizler (yani 27 haftadan daha uzun süredir işsiz olanlar) ve bu sayıda da önemli bir değişiklik öne çıkmıyor ve hatta bir önceki aya göre artış bile var.

Ücret artışları %0,2’lik banda oturmaya çalışıyor. Aşağıdaki grafikte görüldüğü üzere, ücret artışları yılın ilk aylarında 2016 (yeşil) üzerindeyken, Nisan ve Mayıs aylarında yakın seviyelerde artış var. Ücret artışlarında son 12 aylık ortalama rakam ise 2,65 düzeyinde. Geçen aya yönelik de aşağı revize var fakat gelen revizenin ücret miktarındaki değişimi oldukça az. Ücretlere ilişkin genel yorumumuz ivmenin gözle  görülür bir yavaşlama gösterdiği yönünde şekilleniyor. Buna karşın hedef enflasyon rakamı olan %2’nin üzerinde olmasını ise olumlu bulmaktayız.

Sonuç: Piyasalar açısından ABD ekonomisinin istihdam yaratma kapasitesindeki düşüş olumsuz bir hava yaratıyor. Bunu sadece Mayıs ayı rakamına bakarak görmemekteyiz. 3 aylık ortalamalara bakıldığında geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık 20 bin kişilik azalma var. Ben biraz daha vadeyi uzatmanın tam istihdam tartışmalarına da ışık tutacağı görüşündeyim. Hesapladığımız 12 aylık ortalama rakamlarda da benzer şekilde aşağı yönlü bir hareket var. Bu da ABD ekonomisinin tam istihdama doğru yol aldığına yönelik sinyali hala güçlendiriyor. Fed açısından sonuç ise düşündürücü. Haziran toplantısına yönelik bir tartışmaya girmek artık doğru olmaz. Ama sonrasına ilişkin bir tartışmaya gireceksek şimdilik net bir tehlike görmüyorum. Fed için de bir yorum ekleyecek olursak, Haziran ayındaki toplantı, “biz üç faiz artırımından vazgeçiyoruz” gibi güçlü bir sinyal vermek için erken bir tarih. Bazı risklere gönderme yapılacağını düşünüyorum. Faiz projeksiyonunda ise sert bir değişimden kaçınacağı görüşündeyim.

 

Tarım Dışı İstihdam Analizi, Ahlatcı Yatırım

Tarım Dışı İstihdam Mayıs ayında 138 Bin Artış Gösterdi

ABD’de Nisan ayı Tarım Dışı İstihdam verisi 174 bin kişi seviyesine aşağı yönlü revize edilirken, Mayıs ayında 138 bin kişinin istihdama dahil edildiğini görüyoruz. ADP özel sektör istihdam verisinin beklentilerin oldukça üzerinde 253 bin kişilik yaşanan artışın Mayıs ayı Tarım Dışı İstihdam verisi ile paralellik göstermediği görülüyor. 12 aylık ortalamalara baktığımızda, Mayıs ayı istihdam rakamının ortalamaların altında kaldığını görüyoruz.

Raporun detayına bakacak olursak, istihdama en çok katkının sağlık ve madencilik sektöründen geldiği görülüyor. Hizmetler ağırlıklı sektör 131 bin ile pozitif istihdam yaratırken, İmalat sektöründe yaşanan ivme kaybı raporun olumsuz taraflarını ortayaya koyuyor. Diğer sektörleri incelediğimizde, sağlık sektöründe 32 bin, madencilik sektöründe 6 bin, İnşaat sektöründe 11 bin kişi istihdama dahil edilirken, ticaret ve ulaştırmada ise 6 bin kişinin işten çıkarıldığı görülüyor. Özellikle raporu aşağı çeken ana kalemin İmalat sektörü olduğu dikkat çekerken, yaklaşık 6 bin kişilik azalışın ise perakende satışlarda meydana geldiği görülmekte. Ayrıca kamu sektöründeki istihdamın ise 9 bin kişi azalarak raporun olumsuz detaylarında yer alıyor. İşgücüne katılım oranının ise yüzde 0,2 puan azalarak yüzde 62,7 seviyesine gerilediğini görüyoruz.

Ortalama Saatlik Kazançlar Mayıs ayında beklentilere paralel yüzde 0,2 seviyesinde artış gösterdi. Bir önceki ayın ise aşağı yönlü yüzde 0,3’den yüzde 0,2’e revize edildiğini gördük. Sektörel bazda baktığımızda, ücretlerdeki ivme kaybına gerek hizmetler ağırlıklı sektör gerekse imalat sektöründeki azalışın neden olduğu görülüyor. Ayrıca madencilik sektöründe yukarı yönlü ivmelenme dikkat çekerken, inşaat sektöründe de ücretlerde artış meydana geldiğini görüyoruz. Ücretlerdeki artışı yakından izleyen Fed’in hala istenen seviyelerin yakalanmıyor oluşu alınan politika kararlarına dair tedirginliği arttırıyor.

Ortalama Saatlik Kazançlarda İstenen İvme Yakalanamadı

Tarım Dışı İstihdam rakamında istenen artış yakalanmıyor olsa da işsizlik oranında meydana gelen kayda değer azalış raporun en olumlu tarafını ortaya koyuyor. Ancak iş gücüne katılım oranında meydana gelen azalışın bu olumlu görüntüye gölge düşürdüğünü görüyoruz.

SONUÇ: Aşağı yönlü revize edilen Nisan ayı istihdam verisine paralel Mayıs ayı Tarım Dışı İstihdam rakamının da 138 bin artışla beklentilerin altında kaldığını görüyoruz. 13-14 Haziran Fed toplantısı öncesi son Tarım Dışı İstihdam verisi olan bu rakamın Fed’in faiz artırım politikası konusunda herhangi bir değişikliğe gideceği sinyali üretmiyor. Ancak tam istihdam piyasasına yaklaşan ABD ekonomisinin ısındığına dair mesaj veriyor. Açıklanan rakam revizeler ile beraber desteklenirken, Dolar kanadında sert düşüşler meydana geldiği görülüyor. USDTRY’de 3,5185 seviyesine varan düşüş gerçekleşirken, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde yaklaşık yüzde 1,7 değer kaybı yaşandığı dikkat çekiyor.

 

Enver Erkan, Müdür Yardımcısı – ABD Verileri Analizi

ABD’de tüketici güveni beklentilerin çok altında…

ABD’de Mayıs ayında Conference Board tüketici güven endeksi 119,5 olan beklentilerin bir hayli altında kalarak 117,9 seviyesine geriledi. Nisan ayı güven endeksi de 120,3’ten 119,4’e revize edildi. Cari durum endeksi 140,3’ten 140,7’ye çıkarken, beklentiler endeksinde ise 105,4’ten 102,6 seviyesine doğru düşüş görmekteyiz. Demografik sınıflara ilişkin beklentilere bakacak olursak; 35 yaş altının beklenti endeksi 128,6’dan 135,9’a çıkarken; 35 – 54 yaş arası 121,7’den 120,4’e, 55 yaş üzeri beklenti endeksi ise 112,5’ten 108,2’ye gerilemiş. Gelir gruplarına göre dağılımda; 15K altı, 15 – 25K, 25 – 35K, 35 – 50K’da, yani alt gelir gruplarında beklentiler önceki aya göre yükselirken; 50K ve üstü gruplarda (50 – 75K hariç) belirgin düşüşler görülmektedir.

6 ay içinde ekonomik durumun daha iyi olacağının beklentisi 25,1’den 21,3’e gerilerken, daha kötü olacağının beklentisi de 10,4’ten 10,1’e gerilemiş. Ekonomik durumun aynı kalmasının beklentisi ise 64,5’ten 68,6’ya belirgin bir artış gösteriyor. İstihdam piyasasında da koşulların aynı kalması beklentisinin 64,3’ten 69,4’e hızlı bir çıkış gösterirken, daha fazla iş bulacağının düşünenlerin endeksi ise 21,9’dan 18,6’ya gerileme göstermiş. 6 ay içinde otomobil almayı düşünenlerin endeksi 14’ten 12’ye, ev almayı düşünenlerin endeksi ise 6,4’ten 5,8’e geriledi. Grafikte de tüketici güveni ile PCE’nin kıyaslamasını görüyoruz ki; Mayıs ayında güven endeksinde görülen düşüş enflasyon açısından olumlu bir işaret vermemektedir.

Konut piyasası verilerinden S&P Case Schiller endeksindeki artışın Mart ayında aylık bazda %0,87 ile beklentiye paralel, yıllık bazda ise %5,89 ile beklentinin çok az üstünde kaldığını gözlemliyoruz.

Piyasaya etkilere gelecek olursak; tüketici güveni verisinin beklentilerin çok altında kalması USD’ye bir satış getirdi. Ancak EURUSD’ın 1,1180’lerde gezmeye devam etmesi itibariyle çok oyunu değiştirici bir etki gelmediğini görmekteyiz.

 

Vahap Taştan, Araştırma Uzmanı – ABD PCE Enflasyon Değerlendirmesi

 

ABD PCE Verisi Analizi, Ahlatcı Yatırım

ABD’de BEA tarafından yayımlanan rapora göre, 2017 yılı Nisan ayı kişisel gelir bir önceki aya göre yüzde 0,4 artarak 58,4 milyar dolara yükseldi. Aynı dönemde harcanabilir kişisel gelir yüzde 0,4 artış ile 56,5 milyar dolara yükseldiği kaydedildi. Kişisel tüketim harcamaları (PCE) Nisan ayında yüzde 0,4 artış ile 53,2 milyar dolara yükseldiği görülmekte. Reel kişisel harcanabilir gelir Nisan ayında yüzde 0,2 ve Reel kişisel tüketim harcamaları yüzde 0,2 artış kaydetti. Enerji ve gıdanın hariç tutulduğu Nisan ayında, Çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi yüzde 0,2 ve Kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi yüzde 0,2 artış gösterdi. PCE fiyat endeksi bir önceki yılın Nisan ayına göre yüzde 1,7 ve Çekirdek PCE fiyat endeksinde yıllık bazda yüzde 1,5 artış görüldü. Kişisel yatırımlar Nisan ayında 759,1 milyar dolar olarak açıklandı. Raporun detaylarını incelediğimizde, Kişisel gelir Şubat ayı rakamı yüzde 0,3’ten yüzde 0,5’e, Harcanabilir kişisel gelir Şubat ayında yüzde 0,3’ten yüzde 0,4’e, Kişisel tüketim harcamaları Şubat ayında yüzde 0’dan yüzde 0,1’e ve Mart ayında yüzde 0’dan yüzde 0,3’e revize edildiği görülmekte. Kişisel tasarruf oranı Nisan ayında yüzde 5,3 olarak açıklandı.

SONUÇ

Yılın ilk çeyreğinde zayıf görünüm sergileyen ABD ekonomisi, ikinci çeyrekte özellikle, kişisel gelir ve gider kalemlerinde yaşanan artış ile güçlü bir başlangıç yaptığı görülmekte. ABD ekonomisinin önemli bir bölümünü oluşturan hane halkı harcamalarında yaşanan artışa rağmen FED’in yakından takip ettiği Kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi (PCE) ve Çekirdek PCE rakamlarının enflasyon hedeflemesinin gerisinde kaldığı görülüyor. FED tarafından yakından takip edilen Çekirdek PCE verisi 2015 yılı Aralık ayından sonra en düşük seviyeye gerilediği görülmekte.

PAYLAŞ