Ana sayfa Raporlar Altın Yorumları, Brent ve WTI Ham Petrol Analizleri Güncel Brent ...

Güncel Brent Petrol ve WTI Ham Petrol Yorumları ve Analizleri

PAYLAŞ

Brent Petrol Ne Olur? Sorusunun cevabı için günün en yeni Brent petrol, WTI ham petrol ve doğalgaz fiyatları yorumları, teknik analizleri ve petrol stok verileri değerlendirmeleri aşağıda sıralı halde görebilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır.

23.06.2017 tarihli Brent Petrol ve WTI Ham Petrol Yorumları, Güncel Petrol Analizleri

Eda Önder Öztürk, Araştırma Uzmanı, Alan Yatırım – Brent Petrol Yorumu

Petrol fiyatı dün hafta başından bu yana görülen düşüşünü sonlandırsa da, söz konusu yükseliş oldukça sınırlı kaldı. Hafta içerisinde stok verilerindeki azalışa rağmen ABD’de ham petrol üretiminin rekor seviyede devam ediyor olması nedeniyle petrol fiyatlarında zayıf seyir etkili olmakta.

Teknik olarak bakıldığında, net bir trendin görülemediği petrolde toparlanma eğiliminin görülebilmesi için 45,20 seviyesi üzerinde kalıcı hareketler görmemiz gerekmekte olup, yükselişlerde 46,40 ve 47,00 seviyeleri hedeflenebilir. Petrolde satış baskısının görülmesi halinde ise 44,00 ve 43,30 destek seviyeleri takip edilebilir.

 

İntegral Yatırım – WTI Ham Petrol ve Brent Petrol Yorumu

Petrol beş haftadır düşüyor

Petrol fiyatları forex piyasasında kritik direnç seviyeleri yakınlarında seyrediyor. Beş haftadır değer kaybını genişleten petrol fiyatları ABD ve Libya’da artan üretimin OPEC ve ortaklarının arz kısıntılarının etkilerini gidereceği endişeleri ile, ayı piyasası etkisine girdi. Bu hafta petrol stoklarında yaşanan azalmaya rağmen ABD üretiminin artıyor olması fiyatları daha da baskılarken bugün Baker Hughes’ın açıklayacağı sondaj kule sayılarının artıp artmayacağı önemli olacak. Sondaj Kule Sayılarının geçtiğimiz hafta açıklanan 747 seviyesinin üzerinde gelmesi halinde yaklaşık 22 haftadır yükselişini sürdürüyor olacak. Normal şartlarda veri petrol fiyatı üzerinde ciddi bir etkiye sahip olmamasına karşın takip etmekte fayda var.

Teknik Analiz: Amerikan tipi ham petrol (WTI) aşırı satım bölgesinden yukarı yönde tepkiler gösteriyor. Ancak tepkilerin 43$ seviyesi üzerinde güçlü kalıp kalmayacağını izlemekte fayda var. Petrol fiyatında zayıf teknik görünüm sürüyor. Satışların 43$ seviyesi altında hızlanması kısa vadede ilk etapta 42.20$ daha sonra da 41.50$ seviyesi ne dek sürmesi beklenebilir.

Direnç: 43.00 / 44.25 / 45.50
Destek: 42.20 / 41.50 / 39.20

Teknik Analiz: Brent petrol kritik direnç  olan 45.35$ seviyesinin hemen altında bulunuyor. Petrol fiyatında yukarı yönde tepkilerin oluşamaması ve 45.35$ seviyesi üzerine yerleşmemesi hainde kısa vadede  44.25 / 43.50  destek seviyelerine gerileyebilir.

Direnç: 45.35 / 46.60 / 47.40
Destek: 44.25 / 43.50 / 42.80

 

Işık FX – Günlük Brent Petrol Yorumu

Petrol fiyatları haftanın son işlem gününe hafif alıcılı bir görüntü ile başlıyor. Haftayı genel olarak değerlendirdiğimizde, 25 Mayıs’taki OPEC toplantısının ardından satıcılı seyrin bu hafta hızını daha da artırdığını gördük. Piyasalar OPEC anlaşmasının beklenilen etkiyi yaratacağı konusunda oldukça karamsar. Buna ek olarak ABD tarafında üretim, son iki yılın en yüksek seviyesine çıkarken, stoklarda beklenilen erime henüz gerçekleşmedi. Üretim anlaşmasından muaf tutulan Nijerya ve Libya ise kartelden doğan üretim boşluğunu üretimlerini artırarak doldurmaya devam ediyor. Tüm bu faktörlerin etkisiyle varil fiyatı 7 ayın en düşüğüne geriledi. OPEC ve Rusya’nın hamle yapıp yapmayacağı şu an için belirsiz. Fakat piyasada üretim kesintisinin derinleştirilmesine yönelik senaryolar gündeme gelmeye başladı.

Teknik olarak ise alıcılı seyrin devam edebilmesi için 46.30-46.70 aralığının aşılması gerekiyor. Hareketlilik bu bölgenin üzerine çıkarsa 47.00 ve 47.60 seviyeleri gündeme gelebilir. Geri çekilmelerde ise 45.30 desteğinin kırılması halinde 45.00 ve 44.50 seviyelerine kadar gevşeme görebiliriz.

 

Ahlatcı Yatırım – WTI Ham Petrol Yorumu

Azalan stok verilerine karşın üretim kanadında meydana gelen artışın Ham Petrol fiyatlarını zayıflattığını görmüştük. Ancak 42,00 seviyesinden dönüş gerçekleştirerek tekrardan toparlanma çabası içerisinde olan bir Ham Petrol görüyoruz. Arz endişelerinin tekrardan canlanması ile Ham Petrol’de meydana gelen zayıf görünüm yukarı yönlü atakların sınırlı kalmasına yol açabilir.

Ham Petrol’ü teknik olarak inceleyecek olursak, 42,00 desteği olası düşüşlerde önemli bir destek seviyesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu seviyenin de altında 41,26 destek seviyesi bulunuyor. Ancak kısa vadeli yükselişlerin 42,95 seviyesi üzerine taşınması durumunda yükselişler 43,40 direnç seviyesini test etmek isteyebilir.

 

Eren Can Ümüt, Araştırma Müdürü, Meksa Yatırım – Vadeli Ham Petrol Yorumu

43.70 direncinin altında kalıcılığın sağlanması petrol fiyatlarında satış baskısının devam etmesini sağlıyor. Teknik olarak 43.00 desteğinin de kırılması ile gerileme hareketleri sürebilir. Bu noktada 42.20 desteği kısa vadede bir hayli önemli. Bu destek seviyesinin aşağı yönde geçilmesi durumunda petrolde 41.40 ve 40.70 desteklerine doğru satış baskısı devam edebilir. Şimdilik bu seviyelerden bir miktar alımların gelmesi sonucu 43.00 direncinin hemen altında fiyatlamaların oluştuğunu görüyoruz. 43.00 direnci aşılabilirse emtiada 43.70 ve arkasından 44.30 – 45.00 dirençlerini takibimize alacağız.

 

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Ham Petrol Yorumu – 22.06.2017

Petrol Fiyatları Gelişmekte Olan Ülkeleri Olumsuz Etkiliyor

Petrol fiyatları son 7 ayın en düşük seviyelerine gerilemiş durumda. OPEC’in üretim kesintisini uzatma kararı almasına rağmen, ABD’de artmaya devam eden stoklar, Suudi ve Rusya gibi ülkelerin gerekli kesintiyi gerçekleştirmiyor olması ve Katar ve Körfez ülkeleri arasındaki gerginlik, petrol fiyatlarının son 7 ayın dip seviyelerine gerilemesine neden oldu. Bunun yanı sıra, Katar ve Körfez ülkeleri arasındaki gerginlik ve Libya’nın petrol üretiminin Wintershall AG’nin yeniden üretime başlaması ile birlikte son dört yılın zirvesine çıkması da fiyatlardaki düşüşte önemli bir etkiye sahip. Bu gelişmelerin etkisi ile birlikte ham petrol fiyatları 43$ altına sarkarken, Brent petrol ise 45$’ın altına geriledi.

Mayıs ayı itibariyle OPEC ülkelerinin petrol üretimine baktığımızda (en sağdaki şema): OPEC ülkelerinin Mayıs ayı toplam üretiminin Nisan ayına göre 315,000 varil artış kaydettiğini görüyoruz. OPEC petrol üretiminin %30’unu gerçekleştiren Suudi Arabistan Mayıs ayında 20,000 varillik sınırlı bir üretim kesintisine gitmiş olsa da, bunun fiyatlar üzerinde etkili olmadığı görülüyor. Kuveyt, Irak, Libya, Katar ve Nijerya gibi ülkelerde ise üretimin arttığı görülüyor.

OPEC’in Mayıs ayı toplantısı öncesinde çıkardığımız petrol raporumuzda, üretim kesintisinin uzatılmasının petrol fiyatlarını yukarı yönlü desteklemeye yetmeyeceğini, dolardaki yükseliş potansiyeli, ABD’de artan stoklar ve OPEC ülkelerinin Ocak ayından bu yana üretim kesintisi performansındaki zayıflık nedeniyle petrol fiyatlarında düşüş potansiyelinin korunmakta oluğunu ifade etmiştik. Üst üste beş haftadır aralıksız düşüş kaydeden petrol fiyatları, küresel piyasalardaki risk iştahı ve gelişmekte olan ülke piyasaları açısından önemli bir tehdit oluşturuyor. Aşağıdaki grafikten (solda) MSCI Gelişmekte Olan Ülke Kur Endeksinin, petrol fiyatlarında sert gerilemenin yaşandığı son 5 haftalık süreçte ciddi bir gerileme kaydettiği görülüyor. Bununla birlikte Türk lirası yılbaşından bu yana dolar karşısında %2,08’lik değer artışıyla gelişmekte olan  ülke para birimleri arasında orta sıralarda yer alıyor.

Bu noktada, petrol fiyatlarındaki aşağı yönlü potansiyelin devam ettiğini düşünmekteyiz. Suudi Arabistan ve Rusya’nın üretim kesitine olan katkısının zayıf kalmaya devam etmesi, dolar endeksindeki toparlanma hareketinin sürmesi ve ABD’deki stokların artış eğilimini koruması durumunda petrol fiyatlarında 50$ altındaki seyrin korunacağı görüşündeyiz. Burada ABD tarafındaki stok verilerinin de fiyatların üzerinde oldukça belirleyici olduğunu unutmamak gerekiyor. ABD’de artan petrol stoklarının ve petrol fiyatını yükseltme çabalarının etkili olmayacağına yönelik endişelerin risk iştahı ve gelişmekte olan ülke para birimleri üzerindeki baskıyı artırabileceğini düşünüyoruz.

 

Özgecan Özdemir, Araştırma Uzmanı, Ahlatcı Yatırım – Ham Petrol Analizi – 21.06.2017

Ham Petrolde Dip Bulundu mu?

Geçen hafta artış gösteren Ham Petrol stokları sonrasında artan arz endişeleri ile Ham Petrol fiyatlarında satışların gündeme geldiğini görüyoruz. OPEC toplantısından çıkan üretim kısıtlama anlaşmasının uzatılmasına yönelik alınan karar sonrasında Ham Petrol fiyatlarında herhangi bir kalıcı iyileşme göremiyoruz. Anlaşmadan muaf tutulan Libya’nın OPEC içerisinde payı oldukça düşük olsa dahi kapalı olan iki üretim sahasını tekrardan üretime açması Ham Petrol’deki son dönem gelen düşüşün ana nedeni olarak karşımıza çıkıyor. Arz cephesinde hala istenen seviyelerin yakalanamıyor oluşu Ham Petrol’de yukarı yönlü oluşabilecek fiyatlara dair oluşan beklentiyi zayıflatmakta. Ayrıca OPEC ve OPEC dışı ülkeler nezdinde anlaşmaya varılmış olsa dahi son dönem fiyatların yükselmiyor oluşu daha çok stokların desteklememesinden kaynaklanıyor.

Diğer taraftan son bir yıllık periyoda baktığımızda Baker Hughes Sondaj Kule Sayılarında yukarı yönlü bir trendin oluştuğu görülüyor. Geçtiğimiz yıla kıyasla fiyatları kıyaslayacak olursak, 30 Dolar’larda bulunan Ham Petrol fiyatlarının tekrardan 40 Dolar altını test etmesi piyasalar tarafında çok da şaşırtıcı olmayacaktır. Ancak OPEC tarafından yapılan müdahalelerin Ham Petrol fiyatlarındaki düşüşün sınırlı kalmasına yol açtığı görülüyor. Önümüzdeki haftalarda açıklanacak olan stoklarda piyasaları tatmin edecek bir azalışın yakalanmaması durumunda Ham Petrol’de düşüş senaryosu kaçınılmaz görünüyor.

CFTC raporuna göz atacak olursak, opsiyonlarda da yönün aşağı olduğunu görüyoruz. Teknik görünümde, 44,50 seviyesinin kırılması ile beraber Ham Petrol’de satış baskısının arttığını görüyoruz. Yaklaşık 43,00 seviyesinden tekrardan toparlanma çabası içerisine giren Ham Petrol’de 46,00 direnci aşılmadıkça yükselişlerin sınırlı kalacağını söyleyebiliriz. Özellikle bugün açıklanacak olan Ham Petrol stokları yönün değişmesi açısından bize daha net mesaj verebilir. Tıpkı Amerikan Petrol Enstitüsü stoklarında olduğu gibi EIA Ham Petrol envanterlerinde de azalış meydana gelmesi halinde Ham Petrol’de tekrardan 44,50 seviyesi üzeri fiyatlamalar gündeme gelebilir.

 

Vahap Taştan, Araştırma Uzmanı, Alnus Yatırım – Ham Petrol Yorumu – 20.06.2017

Petrolde Yeniden 40$ Altını Konuşacak mıyız? Neleri Gözden Kaçırıyoruz?

Petrol fiyatları, ABD’yi gündeminde tutmaya devam ediyor. Son üç haftadır açıklanan stok rakamları, hem manşet olarak hem de içerik olarak fiyatlar üzerinde baskı yaratıyor. Piyasanın en büyük sorunsalı da arz fazlası sorununun çözülemeyeceğine yönelik endişeler. Bu çerçevede asıl sorulması gereken sorular başka fakat piyasanın merak ettiği konu; petrolü yeniden 40$ altında görecek miyiz? Sorunun cevabına gelince evet mümkün fakat bu seferki dip hareketi 30 Dolar’a doğru bir geri çekilme beklentisinde değilim ve kaldı ki bu hareketin öncekine göre daha zayıf olacağı görüşündeyim. Nedenlerine bakalım?

Arz cephesini ön planda tutarak bir analiz yaparsak; Her ne kadar kısa vadede çalışmasa da OPEC’in arz kesintisi fiyatların aşırı baskılanmasını engelliyor? Bu nedenle OPEC arz kesintisi yaptı fakat fiyatlar yükselmiyor eleştirisi yerine, OPEC arz kesintisi yaptı ve fiyatların daha da düşmesini engelledi yorumu daha doğru olacaktır. OPEC kademe kademe üretimini azaltırken, bir karşılaştırma yapmak gerekirse Kasım ayı üretimi toplamda 33,37 milyon varil iken Mayıs ayı rakamı yaklaşık 32,14 milyon varil düzeyinde. Bu da zaten anlaşıldığı üzere yaklaşık 1,2 milyon varillik piyasadan arzın çekilmesi demek. Bu tarafa kadar olan kısım normalde fiyatları yukarı çekmesi gerekirken neden hala aşağı giden fiyatlarla karşı karşıyayız.

Bunun cevabı ise ABD verilerinde kendini gösteriyor. Biz haftalık olarak sadece stok rakamlarına baksak da verinin ayrıntılarında ABD’de günlük üretim rakamları da açıklanıyor. OPEC’tekine benzer bir karşılaştırma yapmak gerekirse Kasım ayından buyana ABD’deki üretim artışı yaklaşık 638 bin varil düzeyinde. Takvimi biraz daha geri saracak olursak Geçen yılın aynı dönemine göre 708 bin varillik bir üretim artışı söz konusu. Kasım ayını baz aldığımızda karşımıza çıkan sonuç şu; ABD’deki üretim artışı 6-7 ay gibi bir sürede OPEC’in üretim kesintisinin yarısını karşılıyor ve fiyatlar yüksek kaldıkça bu oranın artacağı öngörülüyor. Diğer bir nokta ise Baker Hughes’ın açıkladığı sondaj faaliyetleri raporu.  Son bir yıllık dönemde ABD’de toplam sondaj kule sayısı 2,2 kat artış gösterdi. Bu oranın verimlilik tarafını da tartışacağım ve esas kilit nokta da o zaten fakat “bir senede neler değişti” resmini görmek için önemli. Resme böyle baktığımızda petrol fiyatlarını 40 Dolar’ın altına rahatlıkla bekleyebiliriz. Son grafik sorunun cevabını verecek.

Bu bağlamda verimlilik esas soru ise; 1) öncelikle kaba bir hesapla dinamik olarak ABD’de bir sondaj kuyusunun ortalama üretim miktarını hesaplayabiliriz. 2) bu ortalamayı fiyatlarla karşılaştırarak verimliliğin düşük ve yüksek kaldığı noktaları izleyebiliriz. Hesaplarımıza göre platform başına üretim son iki senenin en düşük seviyelerinde ve son bir yıldır düşüş trendi içerisinde. Bu da piyasaya giren her yeni üreticinin ortalamanın altında üretim yaptığını gösteriyor. Düşen fiyatlarla beraber bunun devam edeceğini ve 40 Dolar’ın altına bir hareket gördüğümüz takdirde verimsiz üreticilerin kademe kademe yeniden piyasadan çekileceği beklentisindeyiz. Şöyle ki; piyasaya sonradan, yani fiyatların yükselişi ile birlikte dahil olan üreticilerin maliyetleri öncekilere göre daha yüksek. ABD’de üretim kararlarının oldukça esnek ve kısa vadede alınabilecek durumda olması, piyasanın, fiyatlara anında tepki verebilmesini sağlıyor. Bu da nihai durumda piyasada petrol fiyatlarının aşırı düşüşünü ve aşırı yükselişini engelliyor.

Sonuç ve Değerlendirme:

Petrolde kısa vadede (2019’a kadar) 70 – 80 Dolar üzerine bir fiyat beklentisi içerisinde değilim. Buna karşın geri çekilmede 40 Dolar’ın altı tabii ki mümkün olabilir fakat daha önceki dip hareketimize kıyasla kısa vadeli kalacağı görüşündeyim. Bunun en önemli sebebi ise daha önce gördüğümüz o dip ortamında ABD’li verimsiz üreticilerin yaşadığı krizler ve OPEC’in üretimini düşürmüş olmasıdır. Şu anki fiyatları ise piyasanın önden alınmış bir endişesi olarak görmekteyim. O endişe de ABD’de stokların artmaya devam edeceği beklentisinden tetikleniyor. Önümüzdeki haftalarda stokların kısa vadede bozulan dengesine yeniden gelebileceği ve arz fazlasına ilişkin kısa vadede zirve yapan endişenin tersine dönebileceğini düşünüyorum. Teknik olarak ise 45,50 ve 47,70 WTI’da ana dirençlerim olurken, geri çekilmede ise 43,60 ve 42,85 destekleri öne çıkmakta.

 

Ole Hansen, Emtia Strateji Müdürü, Saxo Capital – Petrol Analizi – 14.06.2017

Katar Sorunu ve Petrol Piyasaları

Başta Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) olmak üzere bazı Arap ülkelerinin Katar’la ilişilerini kesmesi Ortadoğu’da bir krize yol açtı. Siyasi gözlemciler gelişmeleri, Körfez bölgesinde son yıllarda görülen en büyük diplomatik kriz olarak nitelendirdi. Kriz, siyasi ve ekonomik çeşitli sonuçlara yol açacak, piyasalara çeşitli etkileri olacak. Bunlardan biri de petrol piyasası. Saxo Bank Emtia Strateji Müdürü Ole Hansen, Katar krizinin petrol piyasaları üzerindeki etkilerini yorumladı.

Petrol Duraklamada 

Katar sorununun çok önemli olduğunu belirten Hansen, petrol piyasasının hafta başı Amerikan Petrol Enstitüsü’nün yayınladığı önemli envanter raporu öncesinde biraz durakladığını söyledi. 6 Haziran Salı günü Amerikan Petrol Enstitüsü’nün yayınladığı rapor ise ham petrol stoklarında büyük bir düşme, yakıtlarda sürpriz bir artış olduğunu gösterdi.

Asıl Sorun İşte O Zaman Ortaya Çıkacak

Saxo Bank Analisti Ole Hansen konuya ilişkin şunları söyledi: “Esas sorun, yakıtta büyük bir artış görürsek ortaya çıkacak. O zaman sadece stokların bir depodan diğerine aktarıldığını ve bunun yeniden dengeleme sürecine hiçbir yardımı olmadığını göreceğiz.”

İran, Rusya ve Katar’ı, ABD’nin de dahil olduğu diğer petrol üreticilerinin karşısında zayıf düşüren ağız dalaşına dikkat çeken Hansen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kısa vadede piyasa, gerginliğin artması durumunda üretimi kısma anlaşmasının bozulması ve bunun kısa vadede bir miktar ek arza yol açabileceği görüşünü benimsedi. Bu olumsuz sonuçlar yaratabilir. Fakat burada, hesaba katılması gereken jeopolitik bir risk de var. WTI ham petrolü $47/varil altında destek buluyor ve açık pozisyonun kapanmasını tetiklemek için $48,75/varil üzerine çıkması gerekiyor. Son zamanlarda piyasanın her iki yönde de esas itici güçleri açıktan satış yapanlar oldu ve petrolün $48,75 üzerine çıkmadan önce, bu aşamada açık pozisyonların kapanmasını sağlayacak önemli bir teşvik olacağını düşünmüyorum.”

 

Enver Erkan, Araştırma Müdür Yardımcısı – Petrol Yorumu- 05.06.2017

Güncel Körfez krizi ve petrol fiyatları…

Suudi Arabistan ile beraber 3 ülke daha; Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır, Katar ile tüm diplomatik ilişkileri kestiklerini açıkladılar. Bölge ülkeleri arasında 2014’ten beri süregelen ve daha çok Katar’ın diğer ülkelerin “terörist” olarak tanımladığı Müslüman Kardeşler örgütüne destek vermesinden süregelen anlaşmazlığın sonucunda, tüm diplomatik ilişkiler kesildi ve diğer ülkelerin de katılımıyla kriz, gerçek anlamda bir Körfez Krizi’ne döndü. Katar’a olan hava ve deniz trafiği durdurulurken, Katarlı diplomat ve vatandaşlardan da söz konusu ülkeleri terk etmeleri istendi. Suudi Arabistan, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri 2014’te de büyükelçilerini Doha’dan çekmişlerdi.

Daha önce Katar’ın Bahreyn ve Suudi Arabistan ile bazı sınır anlaşmazlıkları da olmuştu. Son yıllarda ise hemen hemen her konuda Katar diğer bölge ülkeleriyle karşı karşıya geldi diyebiliriz. Katar’ın, Körfez’deki rejimler açısından tehdit unsuru olan Müslüman Kardeşler örgütüne desteği ve bu örgütün üyelerini topraklarında barındırması, diğer ülkelerin içişlerine karışması, İran ile yakın ilişkileri, Yemen’deki Husi militanları desteklemesi gibi çoğu terörle alakalı konular bölge ülkeleriyle ilişkilerin gerilmesinde ana sebepler. Bu açıdan, bölgenin güvenliğinin iyice tehdit altında olması, sıcak çatışma ihtimali ve artan jeopolitik riskler önemli stres unsurları olacaktır.

Yukarıdaki görselde Katar’ın yoğun olarak ihracatını yaptığı ürünler yer alıyor. Toplam ihracatın %55’i sıvılaştırılmış petrol gazı, %22’si ham petrol ürünleri, %8,1’i ise rafine petrolden oluşuyor. Katar’ın söz konusu ülkelerden Birleşik Arap Emirlikleri ile 3,43 milyar USD’lik (toplam ticareti içerisinde 6. sırada), Mısır ile 1,98 milyar USD’lik (toplam ticareti içerisinde 12. sırada) ve Suudi Arabistan ile 1,76 milyar USD’lik (toplam ticareti içerisinde 13. sırada) yıllık ticaret hacmi bulunuyor. Topladığımız zaman 3 ülkenin toplam payı Japonya, Güney Kore ve Hindistan’dan sonra 4. sıraya yerleşiyor. Katar, Mısır’a karşı ticari fazla yazarken, BAE, S. Arabistan ve Bahreyn’e karşı ticaret açığı vermekte.

Görselde, çoğu zaman eş hareket eden Brent petrol ve doğalgaz fiyatlarını görüyorsunuz. Katar’ın aynı zamanda dünyanın en büyük doğalgaz ihracatçılarından biri olduğunu göz önüne alacak olursak, genel anlamda enerji fiyatları grubu için önemli bir gelişme olarak duruyor. Brent petrol, yakın zamanda beklentilere paralel gerçekleşen OPEC arz anlaşması ve ABD’nin artan kaya petrolü üretimiyle 50 USD altını görmüştü. Şimdi ise 51 USD seviyelerine doğru bir tepki verdi. Doğalgaz CFD kontratlarında ise Pazartesi açılışı gapli yukarıda gerçekleşti ve işlemler an itibariyle 3,036 seviyesinden gerçekleşiyor.

Bu fiyatlamaların yukarıya doğru ağırlık kazanıp kazanmayacağını krizin büyüklüğü belirleyecek. Önemli olan unsur da denizaşırı petrol sevkiyatlarında Suudi Arabistan, BAE, Katar ve İran’ın yoğunlukla kullandığı ve deniz yoluyla yapılan petrol sevkiyatında %30 paya sahip olan Hürmüz Boğazı sevkiyatlarının etkilenip etkilenmeyeceği. Normalde düşmekte olan petrol fiyatları daha çok ABD’nin kaya petrolü üretimi ile beraber küresel arzı tetiklemesinden kaynaklanmaktaydı, bu durum önümüzdeki dönemde de devam edecek görünüyor. Jeopolitik krize göre piyasa tepkisi de görece sınırlı kaldı denebilir.

 

 

 

Bunlar da ilginizi çekebilir:Dolar Kuru Yorumları Altın YorumlarıEUR/USD YorumlarıGBP/USD YorumlarıUSD/JPY YorumlarıGümüş Yorumları

PAYLAŞ